توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508209
کمترین و بیشتری گروه‌های خون اهدایی در کشور کدامند؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
سخنگوی سازمان انتقال خون، آمار و ارقام مربوط به اهدای خون را در پنج ماهه نخست امسال تشریح کرد.

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آمار اهدای خون در پنج ماهه ابتدایی سال ۹۶ گفت: از فروردین تا پایان مرداد ماه امسال یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۴۲ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراکز سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد ۹۰۵ هزار و ۸۰۳ نفر موفق به اهدای خون شده‌اند.

وی افزود: از این تعداد اهدا کننده خون، ۱۲۴ هزار و ۶۱۵ نفر برای بار اول اقدام به اهدای خون کرده‌اند. همچنین ۳۹ هزار و ۴۵۷ نفر از اهدا کنندگان خون را در این مدت بانوان تشکیل داده‌اند. بر این اساس در پنج ماهه اول امسال تنها ۴.۳ درصد از اهدا کنندگان خون را بانوان تشکیل دادند.

حاجی بیگی با بیان اینکه میزان اهدای خون بانوان در استان‌های لرستان، مرکزی و کردستان بالاترین میزان شاخص اهدای خون در کشور را دارا هستند، گفت: باید توجه کرد که در پنج ماهه نخست امسال یک میلیون و ۵۶۵ هزار و ۹۹ واحد خون و فرآورده‌های خونی شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت میان مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان گروه خونی اهدا شده در کشور مربوط به گروه  خونی‌ O مثبت بوده که ۳۴ درصد از واحدهای خونی را به خود اختصاص داده است. از طرفی کمترین میزان گروه خونی اهدا شده در کشور مربوط به گروه‌ AB منفی با ۰.۸ درصد بوده است.
 
کلمات کلیدی : گروه خونی + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.