توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 417309
ترکیه در شمال شرق حلب پایگاه نظامی احداث می‌کند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
منابع میدانی سوریه خبر دادند نظامیان ترکیه برای احداث پایگاه نظامی دائمی در شهرک أخترین در حومه شمال شرقی حلب آماده می‌شوند.

منابع میدانی سوریه در گفت‌وگو با فارس اظهار داشتند: نظامیان ترکیه برای احداث پایگاه نظامی دائمی خود در شهرک أخترین در حومه شمال شرقی حلب آماده می شوند اقدامی که در آن بسیاری کشورها به بهانه مبارزه با داعش از ترکیه پیشی گرفته بودند.

بر اساس اطلاعات اولیه، ترکیه شمار زیادی از شبه نظامیان تحت حمایت خود را که برای حضور در عملیات موسوم به ضد تروریسم سپر فرات در خاک سوریه به خدمت گرفته در اطراف شهرک اخترین مستقر کرده تا با ایجاد حلقه امنیتی در اطراف این منطقه راه های رساندن کمک های راهبردی به نظامیان ترکیه را تامین کنند.

این اطلاعات حاکی است ترکیه خودروهای زرهی و نیروهای نخبه پیاده نظام خود را به داخل سوریه خواهد فرستاد تا پشتیبان نیروهای مهاجم به مواضع حزب کارگران کردستان و داعش در شرق حلب و غرب رقه باشد.

منابع سوری گفتند: ترکیه طبق محاسبات خود احداث پایگاه نظامی در  شمال حلب را ضرورتی برای تکمیل نقشه خود در ایجاد منطقه امن پنج کیلومتر مربعی در این منطقه می داند.

منابعی از مخالفان سوری مقیم ترکیه گفتند: تصمیم ترکیه برای احداث پایگاه نظامی در خاک سوریه در راستای تدابیر اردوغان برای تقویت امنیت مناطق آزاد شده از تروریسم است و ائتلاف معارض سوری از این خبر اطلاع یافته و اعتراضی نشان نداده است.

این منابع موافقت ائتلاف معارض با  پایگاه نظامی ترکیه را صوری خواند و گفت: آنکارا اصلا نظر ائتلاف که یک نیروی اجرایی و نه ریاستی بر مناطق عملیاتی سپر فرات در شمال سوریه است، برایش اهمیتی ندارد، اگرچه ائتلاف دفاتر اداری محلی در این مناطق همچون جرابلس و مارع دارد.

پایگاه أخترین هفتمین پایگاه غیرقانونی نظامیان اجنبی در داخل خاک سوریه است.

آمریکا دارای چهار پایگاه نظامی در «رمیلان» و «المبروکة »در حومه حسکة، «خراب عشک» در حومه الرقة و پایگاهی اصلی در نزدیکی تلة النور در جنوب شهر عین عرب در حومه شمال شرقی حلب است که در همجواری آن 2 پایگاه فرانسوی و المانی است که هر کدام شامل یکصد نیرو است.

نظامیان آلمانی و فرانسوی به رغم اینکه بیش از شش ماه از حضورشان در خاک سوریه می گذرد اما هیچ کار ضد تروریسمی انجام ندادند و کار شناسایی و فرماندهی عملیات زمینی نیروهای سوریه دموکراتیک به نظامیان آمریکایی که در پایگاه خراب عشک فعال هستند محدود شده است.

 پایگاه خراب عشک، فرودگاه بالگردهای آمریکایی شمرده می شود و همه پایگاه های آمریکایی در سوریه با نظامیان آمریکایی فعال در منطقه شمال عراق در ارتباط است و با حضور آمریکا در خاک ترکیه ارتباطی ندارد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه ، حلب، پایگاه نظامی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.