توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 152150
تشکیل ستاد بحران سایبری در وزارت نفت
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۱
همزمان با افزایش حملات سایبری به سامانه مخابرات و اینترنت مجموعه وزارت نفت در ۲۴ ساعت گذشته، با ایجاد یک ستاد بحران، فضای سایبری به محلی برای مقابله دانشمند فناوری صنعت نفت در برابر حملات مهاجمان تبدیل شده است.

به گزارش مهر، با گذشت نزدیک به ۲۴ ساعت از حملات سایبری به سامانه‌های اصلی اینترنتی، اینترانتی و مخابراتی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، کارشناسان پدافند غیر عامل، فناوری و اطلاعات و فضای مجازی وزارت نفت با ایجاد ستاد بحران برنامه ویژه‌ای برای برخورد با این حملات در دستور کار قرار داده اند.
حمدالله محمدنژاد رئیس پدافند غیر عامل وزارت نفت امروز در گفتگوی کوتاه با مهر با بیان اینکه ستاد ویژه ای برای مقابله با این حملات سایبری در سطح وزارت نفت تشکیل شده است، گفت: در حال حاضر برنامه ریزی برای خنثی سازی این حملات در فضای مجازی در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که حملات اینترنتی از داخل و یا خارج کشور طرح ریزی شده است، تصریح کرد: این موضوع در حال بررسی است.

از سوی دیگر یک مقام مسئول در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به افزایش ضریب امنیتی سامانه هوشمند سوخت در مقابله با حملات سایبری و جلوگیری از اختلالات در جایگاه های عرضه سوخت به مهر گفت: هم اکنون هیچ گونه اختلالی در سطح سامانه هوشمند سوخت وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه سامانه هوشمند سوخت به طور آف لاین فعالیت می کند، اظهار داشت: در شرایط فعلی فعالیت سامانه هوشمند سوخت کشور به طور عادی در حال انجام است.

این در حالی است که در حال حاضر به منظور کنترل حمله کنندگان سایبری و عدم نفوذ ویروس به سامانه های مخابراتی و اینترنتی، اینترنت تمامی کارکنان مجموعه وزارت نفت، شرکت ملی نفت، پالایش و پخش نفتی و پتروشیمی در تهران و برخی از مناطق عملیاتی قطع شده است.

بر این اساس از روز گذشته تاکنون سامانه اینترنتی در مناطق عملیاتی خارگ، بهرگان، سیری، لاوان، قشم و کیش قطع شده است با این وجود این موضوع مشکلی در تولید و صادرات نفت خام کشور به ویژه در منطقه خلیج فارس و پایانه های نفتی ایجاد نکرده است.

در همین حال سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل پیشتر در یک گردهمایی تاکید کرده بود: حوزه انرژی بیشترین حملات سایبری در دو سال گذشته را به خود اختصاص داده است.
 
کلمات کلیدی : بحران سایبری + وزارت نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.