توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491659
طرح واشنگتن و باکو برای مقابله با اسلام‌گرایی دختران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۰
«ماتیو برایزا»، سفیر پیشین آمریکا در باکو در گفتگو با پایگاه اینترنتی «آذ ویزیون» جمهوری آذربایجان فاش کرد سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان با همکاری «بنیاد حیدرعلی‌اف» طرح ویژه‌ای را برای دور نگه داشتن دختران خانواده‌های مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان از تاثیرات اسلام‌گرایی در دستورکار داشته است.

به گزارش تسنیم، سفیر پیشین آمریکا در باکو، از طرح ویژه مقابله با اسلام‌گرایی دختران در جمهوری آذربایجان و بهره‌برداری واشنگتن از جمهوری آذربایجان به عنوان اهرمی برای تحریکات ضدایرانی پرده برداشت.

«ماتیو برایزا»، سفیر پیشین آمریکا در باکو در گفتگو با پایگاه اینترنتی «آذ ویزیون» جمهوری آذربایجان  فاش کرد سفارت آمریکا در جمهوری آذربایجان با همکاری «بنیاد حیدرعلی‌اف» طرح ویژه‌ای را برای دور نگه داشتن دختران خانواده‌های مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان از تاثیرات اسلام‌گرایی در دستورکار داشته است.

ماتیو برایزا گفت: سفارت آمریکا به همراه مهربان علی اوا، رئیس بنیاد حیدرعلی‌اف، برنامه آموزش حرفه‌ای دختران در منطقه جنوب را آماده کرده بود.

برایزا گفت: «هدف اصلی این برنامه، افزایش تاثیر مهارت‌های حرفه‌ای دختران و حفاظت از آنها در مقابل «تندروهای اسلام‌گرا» بود. زیرا، اسلام‌گرایان می‌توانستند آنها را  به جمع خود جذب و زندگی‌شان را نابود کنند. »  

در مقطعی که این طرح مشترک سفارت آمریکا در باکو و بنیاد حیدرعلی اف علیه گرایش دختران خانواده‌های جمهوری آذربایجان به اسلام در حال اجرا بوده است، بخشنامه ممنوعیت حجاب در مدارس دخترانه این جمهوری صادر شد که به بحرانی بی‌سابقه در جمهوری آذربایجان انجامید.  

ماتیو برایز افزود: «ما این تلاش‌هایمان را به افتخار "زین‌العابدین تقی‌اف"، میلیونر قرن نوزدهم که نخستین مدرسه دخترانه را در قفقاز تاسیس کرد، "ابتکار تقی‌اف" نامیده بودیم. »

سفیر پیشین آمریکا در باکو افزود: «نخستین گام ما، تجمیع برنامه‌های مختلف حکومت آمریکا برای زنان و دختران جمهوری آذربایجان در قالب استراتژی واحد بود. وقتی دیدم سازمان‌های مختلف آمریکایی برای هدفی  یکسان، پول‌های هنگفتی را بدون هماهنگی با یکدیگر،  هزینه می کنند، تعجب نکردم. زیرا، این مسئله برای دولتی همچون آمریکا، عادی است. »

برایزا افزود: «دومین گام، برقراری همکاری با روسای قوای اجرایی در لنکران و آستارا  در جنوب جمهوری آذربایجان برای معین کردن برنامه‌های آموزشی بود. به هنگام اجرایی شدن این طرح، در سال ۲۰۱۲، به علت مخالفت دو تن از سناتورهای سنای آمریکا به نام «بوکسر» و «منندز» از رای مثبت به تمدید ماموریت سفارت من در باکو، من مجبور به ترک (جمهوری) آذربایجان شدم. »

ماتیو برایزا در ارزیابی وضعیت کنونی (جمهوری) آذربایجان نیز گفت : «نظر من با دیدگاهی که در زمان سفارتم در باکو داشتم تفاوتی ندارد. من (جمهوری) آذربایجان را یکی از نقاط مهم توازن استراتژیک در دنیا می‌دانم. (جمهوری) آذربایجان تنها کشور دنیاست که هم با روسیه و هم با ایران مرز مشترک دارد. ملت (جمهوری) آذربایجان به مدت قرن‌ها، با دستکاری قدرت‌های خارجی مواجه بوده است. این دو قدرت، ایران و روسیه در طول تاریخ،  نقش تفرقه‌انداز را در میان نخبگان آذربایجان بازی کرده و مانع تشکیل دولت واحد آذربایجان شده‌اند. برغم این، (جمهوری) آذربایجان دو بار به صورت دولتی واحد شکل گرفته است. البته، کارهای لازم برای انجام شدن در (جمهوری) آذربایجان زیاد است. ایالات متحده و متحدان و دوستان آن باید  توازن میان حمایت و انتقادی که این توسعه مثبت را ضروری می‌سازد، حفظ کنند. »
 
کلمات کلیدی : آذربایجان+آمریکا+اسلام گرایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.