توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 389950
نظر نماینده ارومیه درباره دوره‌های DBA و MBA
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۱
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دوره‌های برگزار شده تحت عنوان DBA و MBA صرفا به عنوان دوره‌های کوتاه‌مدت مطرح هستند و صدور مدرک با عنوان دانشگاهی برای این دوره ها غیرقانونی است.

سید هادی بهادری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: متاسفانه اخیرا برخی از مسئولان در سطح استانی مخصوصا شهرستان ارومیه، به سمت دوره‌های DBA و MBA تمایل پیدا کرده‌اند که صرفا قصد دارند از این طریق جایگاه اجتماعی برای خود درست کنند که با این اقدام تیشه به ریشه مدارک دانشگاهی و علمی می‌زنند.

وی افزود: تمام افرادی که از این مسیر سوءاستفاده می‌کنند، بالاخص مسئولان برخی دستگاه‌ها که با عناوین جعلی خود را دکتر خطاب می‌کنند، در واقع نظام آموزشی کشور را زیر سوال می‌برند در حالی که دروه دکتری شرایط، ضوابط و آیین‌نامه‌های خاص خود را دارد که بعضی‌ها صرفا با شرکت در برخی دوره‌های کوتاه‌مدت، سعی در سوءاستفاده از موقعیت دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه حضور برخی از افراد علمی نیز به عنوان مدرس در این دوره‌ها باعث توجیه این اقدامات غیرقانونی شده که این مساله منجر به سخره گرفتن نظام علمی و آموزشی کشور می شود. ارزش علمی جامعه زمانی زیر سوال می‌رود که تفاوتی بین کسی که با طی فرایند آموزشی و دانشگاهی مدرک معتبر را کسب می‌کند با کسی که بدون زحمت و بدون طی فرآنیدهای آموزشی و آکادمیک مدرکی را کسب کرده، وجود نداشته باشد.

این نماینده مجلس اظهار کرد:انتظار داریم مسئولان نظارتی در این قضیه ورود پیدا کنند تا شاهد سوءاستفاده‌ نباشیم. خانواده‌ای را در نظر بگیرید که با هزار مصیبت فرزند خود را به امید استفاده از فرصت شغلی در آینده روانه دانشگاه می‌کند، اما در سوی دیگر آقایانی هستند که با اتکا به موقعیتی که دارند سوءاستفاده می‌کنند و هم از نظر مالی، تحصیلی و سایر موارد منتفع می شوند که این اجحاف در حق مردم است.

وی با بیان این‌که «اعمال دوره های کوتاه مدت DBA و MBA در احکام کارگزینی به عنوان مدارک دکتری غیرقانونی است» افزود: دوره‌های کوتاه‌مدت آیین‌نامه خاص خودش را دارد و صرفا جهت مهارت افزایی و دانش‌افزایی مدیریتی کارکنان برگزار می‌شود واعمال این دوره‌ها به عنوان دوره‌های دانشگاهی بر اساس بخشنامه دولت خلاف مقررات آموزشی است و در صورت مشاهدهع باید بررسی و پیگیری شود.

وی افزود: متاسفانه برخی از مخاطبان این دوره‌ها، روکش‌های قانونی و منطقی نیز بر این کار خود گذاشته‌اند که اساس این کار باطل است و باید از سوی رسانه‌ها و مطبوعات اطلاع‌رسانی شود و دستگاه‌های نظارتی و آموزشی نیز باید در این راستا به مردم آگاه‌سازی نمایند که مدارک دوره‌های DBA و MBA ارزش علمی دانشگاهی نداشته و سندیت اجرایی و استفاده در احکام کارگزینی ندارد تا شاهد این‌گونه رویدادهای غیرقانونی نباشیم.

بهادری اظهار کرد: خطاب کردن عنوان دکتر به شرکت کنندگان این‌گونه دوره‌های کوتاه مدت، نه تنها بر پیکر سیستم آموزشی ضربه وارد می‌کند بلکه دانشجویان دکتری دانشگاهها را نیز از رغبت و انگیزه برای ادامه تحصیل باز می‌دارد.
 
کلمات کلیدی : دانشگاه، مدرک گرایی،DBA، MBA
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.