نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444057
پاسخ هیئت داوران جشنواره فیلم فجر به اعتراضات: با ادبیات سخیف، به ما تهمت و افترا زدند
بخش فرهنگی الف، ۲۱ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
بیانیه هیات داوران بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در آستانه برگزاری مراسم اختتامیه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، متن بیانیه به شرح زیر است:

1-هیات داوران با متوسط ربع قرن افتخار حضور در عرصه سینمای ملی علیرغم سابقه پرتنش نقدها، بداخلاقی ها و ناروایی ها نسبت به داوران دوره های پیشین، پیشنهاد دبیر محترم جشنواره را برای انجام این امر خطیر پذیرفت و با اذعان به دشواری کار که نهفته در امر داوری است، متکی به شناخت وضعیت خاص سینمای کشور با اعتقاد و اطمینان و همراهی و همدلی توام با بحث و جدل فرهنگی ما بین اعضای هیات داوری به نتایج مشترک تعیین نامزدهای هر رشته رسید.

2- بسیار گفته شده و درست است که امر داوری در هر عرصه ای به ویژه در میدان هنر، فرهنگ و سینما امری نسبی و مقایسه ای است و بین «داوری» و «نقد و تحلیل هنری و علمی» آثار تفاوت بنیادین و معناداری وجود دارد. در عین حال، هیچ داوری مصون از خطا نیست و نمی تواند مدعی معصومیت باشد.

3- هیات داوران عدم دخالت رئیس و دبیر جشنواره در امر داوری را پاس می دارد و مسئولیت تحلیل منطقی و هنری از نتایج آراء را خود بعهده می گیرد. بدیهی است که در قامت ادبیات متناسب با کار فرهنگی به این مهم مبادرت ورزیده و خارج از منافع شخصی و گروهی و عنادورزی های آسیب زننده به حوزه تحلیل و بررسی، خود را ملزم به پاسخگویی به ساحت محترم سینمای ملی می داند.

4- هیات داوری کلیه فیلم های سودای سیمرغ را مشاهده و در مورد هر فیلم در مرحله نخست ارزیابی اولیه و نمره گذاری کرده و در پایان کلیه نمایش ها، امر مقایسه ای برای هر رشته را با دقت و ممارست انجام داد.

بدیهی است که در بخش های تالیفی و خلاقه و هنری این گفتمان و ارزیابی طولانی تر و در عین حال جزئی تر انجام شد و در بخش های فنی به صورت جداگانه ارزیابی تخصصی تر صورت گرفت. به عنوان مثال در زمینه «جلوه های بصری» ارزیابی در طی نمایش انجام نشد، بلکه پس از تماشای همه ی فیلم ها از مجریان جلوه های بصری خواسته شد امور انجام یافته را به صورت «قبل» و «بعد» از اجرا برای داوران بفرستند تا امکان دقیق تری برای ارزیابی وجود داشته باشد.

همانطور که مقررات هر ساله جشنواره تعیین نموده است ملاک شناخت حرفه ها و اسامی افراد و مجریان و تعیین نقش اول و دوم بر اساس فرم تکمیل شده تهیه کنندگان و کارگردانان است و بدیهی است که داوران حق تغییر در این اعلام را ندارند.

5- پر روشن است که با اقبال جوانان هنرمند و صاحب ذوق و حضور مغتنم آنان در عرصه سینمای ملی، ضمن احترام به بزرگان سینما و سعه صدری که در آنان سراغ است، انتظار داشته باشیم که جوانان مایل اند بیشتر «دیده» شوند.

جوان با ویژگی آرمان طلبی و زیاده خواهی، میل به خودنمایی و بالندگی دارد، بر این نکته  واقف بودیم و نسبت به چنین شور و تمایلی که لازمه رقابت و عنصر محرکه رشد سینمای ایران توسط جوانان است احترام تمام داشته ایم و داریم. اما تمایل به زیاده خواهی و حضور نامزد در تمام رشته های سینمایی به بهای حذف دیگران امری عقلانی و عادلانه نیست و ما نیز چنین نکردیم.

6- گسترش امکانات فضای مجازی و بوجود آمدن فرصت برای قلم زدن در این حوزه ی همگانی به تولید اخبار کذب و شایعات، بداخلاقی و عدم مسئولیت در انتشار هر موضوع غیرواقعی یا بدون تحقیق، شرایط آشفته ای را فراهم می آورد که خارج از ضوابط فرهنگ گفتگو و داد و ستد معناست. می توان از دخالت دادن سلیقه های شخصی چشم پوشید و در جهت مصالح سینمای ملی نقد سالم و سازنده داشت. هیات داوران کوشیدند چنین عمل کنند و انتظار داشتند که داوری آراء داوران نیز چنین مختصاتی داشته باشد.

7- همگان اذعان دارند که وجود انواع گونه های سینمایی در یک سبد رقابتی، از انیمیشن، کمدی، درام، تراژدی و ... و قضاوت بر کلیت و اجزای آن وقت و تسلط نیاز دارد. بازیگری، چهره پردازی، کارگردانی، فیلمبرداری، موسیقی، تدوین و ... به فراخور مضمون و زیبایی شناسی ساختاری، قطعا متفاوت و در خدمت آن معنی دار است. درچنین شرایطی بروشنی می توان دریافت که داوری مقایسه ای با این وجوه و در این حجم و تعداد، چندان سهل و ساده نیست.

8- ما به آینده سینمای ایران بسیار امیدواریم و خانواده سینمای ملی را که خود عضوی از آن هستیم محترم میداریم. طبیعت کار داوری تمییز دادن است. پر روشن است که از بین حدود 700 نام فعال در عرصه 33 فیلم بخش سودای سیمرغ، برگزیدن 160 نام ، مداقه و بررسی جدی می طلبد. همسان سازی تحلیل ها، سلایق، عقاید و یگانه کردن نظرات  متنوع در هر مورد مسیری می طلبد که نهایتا به یک نتیجه برسد.

ما بر این مسیر طی شده و حصول به نتیجه مورد قبول اکثریت داوران در حدبضاعت، شناخت و تجربه خود اعتقاد داریم.

9- ما به بسیاری از منتقدان باسواد، صاحب قلم و سینمادوست حق می دهیم که بر روی اسم یا اسامی  مورد نظرشان با بهره گیری از اصول نقد و مقایسه و ادبیات مرسوم در فرهنگ ایران زمین به توضیحات لازم و نقد داوری در هر رشته و بخش بپردازند اما هرگز خود را ملزم به پاسخگویی به کسانیکه با شایعه پراکنی و بکار بردن ادبیات سخیف و تهمت و افترا دست می یازند نمی دانیم. اساسا مرعوب نمودن داوری از شکل قضاوت تخصصی و هنری و تبدیل آن به اشکال سیاسی و سیاست زدگی، محفلی و باندی را امری فرهنگی نمی بینیم.

10- هیات داوران اعتقاد دارد که جشنواره فیلم فجر بازمانده از دوران گذشته سینمای ایران است و پیش تر از این، (با تغییرات اساسی در مناسبات تولید و نمایش) باید تغییر ماهیت می داد. سینمای دیجیتال در کلیه عرصه های کمی و کیفی و محتوایی و اجرایی و حتی زیبایی شناسی، رفتارها و مناسبات دیگری را  می طلبد. ماموریت و ماهیت جشنواره فیلم فجر با هدف ایجاد انگیزه برای تولیدات سینمایی بیشتر و باکیفیت تر مدتهاست تغییر یافته ولی شکل ظاهری آن باقی است.

11- هیات داوران نگرانی خود را از این منظر اعلام می کند که اگر کماکان سنت رایج کنونی اعتراض و هیاهو ادامه یابد، دیگر اهل هنر و فرهنگ و سینما امر داوری را نپذیرند و داوری از حوزه سینما خارج و به دیگران سپرده شود.

12- در پایان لازم می داند که متذکر شود جلسه هیات داوران برای  تعیین برندگان سیمرغ ، صبح روز پنجشنبه 21 بهمن انجام و پس از تصمیم گیری بصورت محرمانه به دبیر محترم جشنواره فجر تقدیم می‌شود.

محمدمهدی دادگو، محمدرضا تخت کشیان ، شهرام اسدی ، محمدرضا هنرمند، اکبر نبوی، ایرج رامین فر و رویا نونهالی- داوران بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ ۱۵:۳۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ۰۱:۱۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ ۰۸:۱۸
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۲۱:۳۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۱۴:۳۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۶ ۱۹:۵۲
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۱۵:۱۲
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۹ ۱۲:۱۷
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ۲۰:۴۰
 
۱۳۹۴/۱۱/۱۳ ۱۹:۵۴
 
 
کلمات کلیدی : داوری جشنواره+جشنواره فیلم فجر+سی پنجمین جشنواره فیلم فجر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۳:۰۰:۳۴
بیانیه دادن توجیه کننده اشتباه نیست. کار اگر درست باشه توجیه و بیانیه نداره (4158063) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۴:۱۰:۵۹
فیلمی که موسیقی متن نداره نامزد دریافت جایزه موسیقی متن شده!!!!!! (4158126) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۴:۴۲:۴۱
یا هو
شب گذشته حق کاملاً با آقای افخمی بود آقای رئیس فقط سفسطه می کرد. خیلی جالب بود طرف. هفت رو نگاه نمی کرد، انتقاد هم می کرد. یعنی مردم را به این روشنی..... فرض می کند. اینکه دیگه سواد آکادمیک نمی خواد شخصی که چیزی را ندیده و یا نشنيده حق نقد کرد هم ندارد (4158155) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۲۳:۲۰:۰۸
مثل اینکه منتقدین و برنامه هفت بدهکار هم شدند..جناب جلیلوند و داودنژاد هم بهتره کمی از توهم دست بردارند و صدای مردم را که از زبان مجریان و کارشناسان برنامه هفت بیان شد پذیرا باشند و از تهمت زدن زدن دست بردارند اگر هم تهمت میزنند لااقل ادعای اخلاق و توصیه به اخلاق به دیگران نکنید..بیایید بین مردم ببینید درباره جشنواره فجر و داوریهایش چه میگویند..از اون موقعی که افخمی اومد برنامه هفت و فراستی کارشناس این برنامه شد به هر بهانه ای سعی در زیرآب زدن این برنامه داشته اید و هر بار به هربهانه ای..شما ماشاالله میان خودتان کم اختلاف وجود داره که برنامه هفت سعی داشته بهش دامن بزنه..جناب جلیلوند مگر برنامه هفت و فراستی وافخمی علم غیب داشتند که شماقراره جایزه بهترین کارگردانی را بگیرید که بخواهند میان شما و مهدویان اختلاف بیندازند؟توهم تاچقدرآخه؟تهمت تابه کی؟شما اصلا فراموش کنید برنامه هفت از داوریهای این دوره انتقاد کرده آیا بینی و بین الله عملکرد داوری در این دوره قابل دفاع بوده؟تا چه موقع میخواهیم به روی واقعیات چشم ببندیم و دشمن فرضی را بکوبیم؟گبرلو هم وقتی مجری بود و فراستی نبود ایراد میگرفتید و جیرانی هم بود انتقاد میکردید تا جایی که عطای برنامه را به لقایش بخشید رفت..مشکل این شخص یا اون شخص نیست مشکل اینه که چشم به روی واقعیات بسته اید و به راحتی تهمت میزنید.. (4158493) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۲۳:۲۹:۲۱
فیلم های دوزاری دیگه اعتراض دارند .. جالبه که از داوران زهر چشم گرفتند و فیلم مورد نظرشان برنده شد (4158497) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.