توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503150
جزئیات اتصال بورس تهران به بازارهای سهام چین و هنگ کنگ
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۸
 جانشین رئیس سازمان بورس از دعوت رئیس نهاد ناظر بورس هنگ کنگ برای عرضه سهام شرکت‌های ایران در این بورس با امتیاز‌های ویژه خبر داد و گفت:چين و هنگ كنگ براي الحاق بورس كشور‌هايي كه در مسير جاده ابريشم قرار دارند تسهيلات ويژه درنظر گرفته‌اند.

به گزارش همشهري، مذاكرات براي اتصال بورس تهران به بازارهاي سهام آسيا و اروپا در جريان است. كره‌جنوبي نخستين هدف بازار سرمايه ايران بود و قرار است به‌زودي اسناد خزانه اسلامي در اين بورس عرضه شود، تركيه و پس از آن آلمان به‌عنوان دومين هدف مطرح بودند و اكنون با مذاكرات انجام شده شرايط عرضه سهام شركت‌هاي ايران در بورس هنگ كنگ كه متعلق به چين بوده در دست بررسي است.

در عين حال 2سال پيش در جريان سفر وزير اقتصاد به ژاپن بحث خريد سهام شركت‌هاي ايراني توسط شركت‌هاي بزرگ ژاپني هم مطرح شد، همچنين در گذشته نيز بحث عرضه سهام در مالزي و همينطور فروش سهام ايرانسل دربورس ژوهانسبورگ مطرح بود كه هنوز وارد مرحله عملياتي نشده است اما آنطور كه مسئولان بورس تهران هفته قبل اعلام كردند سهام شركت پلي پروپيلن پتروشيمي جم به‌زودي در بورس استانبول عرضه خواهد شد.

به لحاظ سياسي و اقتصادي همكاري و يا اتصال بورس تهران به بورس‌هاي آلمان و تركيه از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.
حتي اين توانايي وجود دارد كه بازار سرمايه آلمان به شريك استراتژيك ايران تبديل شود. مذاكرات با همه اين كشور‌ها از زمان حضور جانشين كنوني رئيس سازمان بورس در امور بين‌الملل آغاز شده است و به‌نظر مي‌رسد اين ارتباطات به‌زودي شكل بگيرد.

تسهيل شرايط الحاق كشور‌هاي عضو جاده ابريشم
جانشين رئيس سازمان بورس واوراق بهادار ازانجام مقدمات كار براي عرضه سهام شركت‌هاي ايراني در بورس هنگ كنگ خبر داد و گفت: اخيرا وارد مذاكرات جدي با بورس هنگ كنگ شده‌ايم و سازمان بورس و اوراق بهادار هم به‌عنوان نهاد ناظر كمك مي‌كند كه ارتباط بورس‌هاي ايران با بورس هنگ كنگ با بهترين شرايط انجام شود.

اوبا بيان اينكه حدود 45روز پيش جلسه‌اي را در جامائيكا با رئيس نهاد ناظر بازار سرمايه هنگ كنگ برگزار كرديم افزود: رئيس نهاد ناظر بازار سرمايه هنگ كنگ همزمان رئيس آيسكو هم هست؛ در نتيجه در جريان مذاكرات با او در اجلاس آيسكو متوجه شديم كه امتياز‌هاي خاصي براي شركت‌هايي كه در مسير جاده ابريشم قرار دارند براي عرضه سهام در بورس چين وجود دارد.

او افزود:رئيس آيسكو به ما تأكيد كرد كه براي اينكه سهام شركت‌هاي حاضر در مسير جاده ابريشم در بورس هنگ كنگ عرضه شود برخي از مقررات كه مربوط به ساير كشور‌هاست حذف و شرايط الحاق بورس‌ها تسهيل شود.

او با تأكيد بر اينكه چين و هنگ كنگ شرايط آسان تري را براي كشور‌هاي عضو جاده ابريشم براي الحاق بورس‌ها درنظر گرفته‌اند ادامه داد:پس از بازگشت از اجلاس آيسكو آقاي قاليباف مديرعامل بورس تهران و ساير مسئولان بورس تهران مذاكرات مختلفي در اين زمينه از طريق ويدئو كنفرانس با بورس هنگ كنگ انجام دادند

و در نهايت بورس تهران نيز هم با توجه به مذاكرات انجام شده مستندات لازم را تهيه كرد و قرار است به‌زودي مذاكرات براي انجام مقدمات عرضه همزمان اوليه سهام در بورس هنگ كنگ ادامه يابد. بيژني با اشاره به اينكه چين و هنگ كنگ با اجراي پروژه جاده ابريشم شرايط الحاق بازار‌هاي سهام كشور‌هاي عضو را تسهيل كرده‌اند، تأكيد كرد: با توجه به صحبت‌هاي انجام شده در جامائيكا و با توجه به اينكه بورس هنگ كنگ جايگاه ويژه‌اي در سطح بازار‌هاي مالي جهان دارد اميدواري زيادي براي اتصال به بورس هنگ‌كنگ وجود دارد.

ارتباط با آلمان ادامه دارد
جانشين رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در جذب سرمايه‌گذاري خارجي در ادامه در مورد افزايش سطح روابط با نهاد ناظر آلمان توضيح داد:ارتباط و مذاكره مداوم با نهاد ناظر آلمان همچنان ادامه دارد و اين مذاكرات حتي در اجلاس جامائيكا نيز انجام شد. او با بيان اينكه مذاكراتي را نيز با سفير آلمان داشته است تأكيد كرد:

از نظر سطح روابط و همينطور حجم سرمايه‌گذاري، ارتباط ما با آلمان از اهميت زيادي برخوردار است چرا كه 50درصد از سطح سرمايه‌گذاري خارجي انجام شده در ايران توسط آلماني‌ها انجام شده است و سرمايه‌گذاران ‌آلمان براي افزايش حجم سرمايه‌گذاري‌شان در ايران نياز به انجام اقدامات اطمينان بخش دارند. به گفته او افزايش سطح روابط بين نهاد ناظر بازار سرمايه ايران با آلمان در جهت حفظ امنيت سرمايه‌گذاري انجام مي‌شود.

او با اشاره به اينكه سرمايه‌گذاران آلماني نياز دارند كه براي سرمايه‌گذاري در ايران امنيت خاطر داشته باشند توضيح داد: با توجه به حجم سرمايه‌گذاري انجام شده، سرمايه‌گذاري آلماني نياز دارند كه خيالشان براي سرمايه‌گذاري در ايران راحت باشد.

پتانسيل اروپا
بيژني در توضيح دلايل همكاري با مقام ناظر بازار سرمايه آلمان گفت: ايران از نظر جغرافيايي نزديكي زيادي به اروپا دارد، در واقع هر نفر مي‌تواند با يك پرواز سه ساعته، مسير ايران تا اروپا را طي كند و اين يك پتانسيل بالقوه براي همكاري اقتصادي تلقي مي‌شود. او درباره شرايط اتصال بازار سهام ايران به كشور‌هاي اروپايي گفت: در واقع شركت‌هاي بسيار خوبي در ايران حضور دارند كه اين قابليت در آنها وجود دارد كه در بورس‌هاي بسياري از كشور‌هاي دنيا مورد پذيرش و عرضه قرار بگيرند.

او در مورد عرضه سهام شركت‌هاي ايران در بورس استانبول هم تأكيد كرد: مذاكرات براي عرضه سهام شركت‌ها در بورس استانبول از سوي مديران بورس تهران انجام مي‌شود. ضمن اينكه براي عرضه سهام شركت‌هاي ايران در ساير بورس‌هاي جهاني تلاش‌هاي جدي از سوي بورس تهران انجام شده و فقط محدود به بورس استانبول نيست. به گفته او ارتباط با ساير بورس‌ها به‌طور همزمان از سوي سازمان بورس و بورس‌ها در حال انجام است و سازمان بورس به تسهيل رويه پذيرش و عرضه و افزايش سرعت فرايندها كمك مي‌كند.

عضويت در آيسكو
جانشين رئيس سازمان بورس در سرمايه‌گذاري خارجي با بيان اينكه بحث تبديل عضويت ايران از عضويت پيوسته به عادي در حال پيگيري است افزود: زماني كه نام بورس ايران در فهرست اعضاي عادي آيسكو ذكر شود، سرمايه‌گذاران خارجي اطمينان مي‌يابند كه بورس ما از استانداردهاي لازم برخوردار است. به گفته بيژني، هم‌اكنون انگليس، كره‌جنوبي، آفريقاي جنوبي، يونان و نهاد ناظر كبك در كانادا پرونده ما را در دست بررسي دارند تا عضويت پيوسته بورس ايران به عضويت عادي تبديل شود. جانشين رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در جذب سرمايه‌گذاري خارجي، با بيان اينكه بيشترين كاركرد اين تبديل عضويت، نزديك شدن بورس ايران به استانداردهاي جهاني است، افزود:

درصورت تبديل وضعيت ايران در آيسكو، همكاري با بورس‌هاي دنيا توسعه خواهد يافت. وي با بيان اينكه تأثير اين استانداردها فراتر از بخش بين‌الملل است و در قوانين و مقررات داخلي هم ديده خواهد شد گفت: به اين ترتيب اگر مثلا سهامداران عدالت وارد بازار سرمايه شوند، بحث شفافيت آنها، حاكميت شركتي و استانداردها به ما كمك مي‌كند كه بتوانيم با دقت و قدرت بيشتري عمل كنيم.
 
کلمات کلیدی : بورس، بازارهای سهام ،چین، هنگ کنگ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.