توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498355
گاردین: راهبرد عربستان در یمن به شیوع وبا منجر شده است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۹
یک روزنامه انگلیسی در یادداشتی تاکید کرد، راهبرد ائتلاف سعودی در یمن و هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت‌های یمنی منجر به شیوع بی‌سابقه وبا و وقوع فاجعه انسانی شده است.

به گزارش فارس، روزنامه انگلیسی گاردین در یادداشتی تصریح کرد، شیوع وبا در یمن به دلیل راهبرد ائتلاف عربستان سعودی است که غیرنظامیان را هدف قرار داده است.

گاردین در این یادداشت یادآور شد، سازمان ملل بحران وبا در یمن را بی‌سابقه عنوان کرده و این فاجعه یکی از ابعاد وضعیت اضطراری انسانی در یمن است.

درگیری‌های یمن از سال 2014 میان حامیان علی عبدالله صالح از یک سو و عربستان سعودی که حامی عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن بود، آغاز شد. سال 2015 عربستان سعودی ائتلافی تشکیل داد که با کمک دولت‌های آمریکا و انگلیس تسلیح و حمایت نظامی می‌شود. 

حملات ائتلاف سعودی علیه همه اقشار مردم یمن انجام گرفت و زیرساخت‌های شهری و روستایی شامل بیمارستان‌ها، مزارع، مدارس، سیستم آب و فاضلاب، فروشگاه‌ها و غیره را هدف حملات قرار داد که به موجب آن کمبودهای فراوانی برای غیرنظامیان یمنی به وجود آمد.

گاردین افزود، اکنون این شمار بالای مبتلایان به وبا در نتیجه راهبرد ائتلاف سعودی است که غیرنظامیان و زیرساخت‌های یمن را هدف قرار داده و به موجب آن، این بیماری به شکل چشمگیری شیوع یافته است. 

در انتهای یادداشت آمده است، در حالی که هیچ قدرت بین‌المللی برای محکوم کردن عملیات عربستان سعودی وجود ندارد، این شرایط سخت انسانی در یمن بزودی پایان نخواهد یافت.

سال گذشته سازمان ملل نام عربستان را به دلیل کشتار بالای کودکان یمنی در لیست سیاه ناقضان حقوق کودک قرار داد اما بر اثر فشار سیاسی و اقتصادی، از این اقدام عقب‌نشینی کرد و بان کی مون دبیر کل وقت، فاش کرد که بر اثر فشار مالی عربستان، نام این کشور از فهرست سیاه خارج شده است؛ امری که به یک رسوایی برای سازمان ملل بدل شد.
 
کلمات کلیدی : عربستان ، یمن، وبا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.