نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 394783
پاسخ آمریکایی‌ها به انتقادهای روحانی؛
واشنگتن: ما صراحتاً اعلام می‌کنیم که آمریکا به همه تعهدات برجامی خود پایبند بوده است
بخش سیاست خارجی الف، 2 مهر 95
تاریخ انتشار : جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۷
ساعتی پس از انتقاد رئیس‌جمهور ایران از روند اجرای برجام توسط آمریکایی‌ها، وزارت خارجه این کشور بیانیه داد و گفت که جان کری صراحتاً به ظریف گفته که آمریکا به «همه» تعهداتش پایبند بوده است.

به گزارش فارس، وزارت خارجه آمریکا پس از نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ در نیویورک اعلام کرد که «جان کری» در این نشست صراحتاً به اعضاء اعلام کرده که آمریکا به همه تعهدات برجامی خود پایبند بوده و دیگر اعضاء نیز باید رفتار مشابهی داشته باشند.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور اسلامی ایران امروز در سازمان ملل از تعلل آمریکا در اجرای تعهدات برجامی‌اش شکایت کرده و جبران مافات را خواستار شده بود.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا اولین بیانیه ۷ وزیر خارجه شرکت‌کننده در این نشست بود.

در بیانیه آمریکایی‌ها که از سوی «جان کربی» معاون سخنگوی وزارت خارجه این کشور صادر شده، آمده است که جان کری به علاوه همه دیگر وزرای خارجه ۱+۵ در این نشست مشترک با طرف ایرانی حاضر بوده‌اند.

پیش از این نشست، کری با ظریف نشستی خصوصی و دوجانبه داشتند.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید: «در این پنجمین نشست کمیته مشترک (نظارت بر اجرای برجام)، شرکت‌کنندگان روند اجرای برجام را مورد بحث قرار دادند.»

در ادامه می‌خوانیم: «وزیر کری صراحتاً اعلام کرد که ایالات متحده کماکان به اجرای همه تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهد و از دیگر اعضاء نیز خواست که چنین کنند.»

«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا و مرد فنی ۱+۵ که ایده سیمان‌کاری راکتور آب سنگین اراک را مطرح کرد نیز در این نشست حاضر بوده است.
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+اجرای برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۰۳:۳۵:۰۵
سلام! متاسفانه مشکل ما با آمریکا در قضیه برجام، فقط بدعهدی او نیست،

بلکه باید هزاران کارشناس جمع شوند تا شاید بتوانند بدعهدی را به او ثابت کنند.

و دست آخر هم باز آمریکا خودش را متعهد می داند و با کارتل های رسانه ای که در اختیار دارد، دولت روحانی را ناقض برجام معرفی می کند.

واقعا لازم بود با این موجود متکبر و بد عهد، اینطور وارد مذاکره شد و جلو جلو تمام تخم مرغ ها را در سبد گذاشت و به تعهدات خود یکطرفه عمل کرد؟ (3945066) (alef-1)
 
سید
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۳:۵۰:۵۶
این توافق یک توافق آرمانی نیست ...حق ما وبهترین توافق برای ما ساخت سلاح اتمی برای مقابله با بمب های اتمی رژیم صهیونیستیه و در قبال اون رفع تحریم ها بود.این یه توافق آرمانیه!!!!...ولی واقعیت چیز دیگه ایه...با توجه به شرایط موجود بهترین توافق ممکن صورت گرفته واینکه اقای روحانی از امریکا انتقاد میکنن به خاطر روند کند اجرای برجام هست وگرنه واقعیت اینه که تحریم نفتی برداشته شده و تمام مبادلات ازادانه انجام میشه فقط یه سری مشکلات بانکی هست که علاوه بر فشار امریکا برقراری ارتباط مجدد پس از ده سال برای بانک هایی که سابقه محکومیت های امریکا را دارن کار ساده ای نیست...در واقع امریکا سالها تلاش کرد تا کشورهای اروپایی و بانکها را قانع به تحریمهای گسترده علیه ایران کند و طبیعتا رفع اونها یک شبه اتفاق نمی افته...وضع اقتصادی فعلی برای هیچکس مطلوب نیست اما ما هیچ گزینه ی بهتری برای رشد اقتصادی و بهبود معیشت مردم غیر از مذاکره و تبادل امتیاز با قدرت های جهانی نداریم کاری که تمام کشورهای جهان انجام میدن... (3945564) (alef-13)
 
تئو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۳ ۱۴:۵۰:۲۹
توافق ارمانیه تحریم نفتی برداشته شده و یه سری مشکلات بانکی ...........
بابا طرف خود صاحب برجام بود گفت سهم ما تقریبا هیچه .....
گزینه بهتر هم همانطور که سه سال پیش بعضی شعار انتخاباتی شان بود و الان جناب آشنا فرمودند همان تکیه و باور به ظرفیت داخلی و در یک کلام اقتصاد مقاومتی به معنی واقعی است (3947102) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۰۸:۳۹:۴۹
حالا فهمیدی کد خدا چجور آدمیه؟! (3945189) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۴:۱۱:۱۲
جالبه روحانی بعد از ورود به تهران گفته در جلسه وزرای 7 کشور همه به امریکا در مورد تعهداتش تذکر دادند !!!
آقای روحانی ! در مورد بیانیه وزارت خارجه امریکا چی میگید ؟!این چه توافقیه که شما بستید و بعد از یک سال مدام میگید امریکا بدعهدی میکنه اما هیچ کاری نمیتونید بکنید !!! (3945597) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۰۹:۱۷:۴۵
برجامی های ساده لوح. (3945241) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۰:۰۷:۵۰
تعهد اصلی آمریکا قلدری و عدم احترام به حقوق ملت هاست. (3945317) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۰:۱۰:۰۸
دروغ که شاخ و دم نداره. (3945323) (alef-1)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۰:۱۰:۱۳
منطق ایالات متحده خشونت و زور است. (3945324) (alef-1)
 
فلانی
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۰:۱۳:۱۳
تا جایی که من اطلاع دارم مشکل کار از طرف امریکا نیست. مسئله اینجاست که خود بانک ها از ایفای نقش در مبادلات مربوط به ایران سر باز می زنند.
استدلالی هم که می آورند این است که در صورت پیروز شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، توافقنامه برجام با خطر ملغی شدن روبرو خواهد شد و در آنصورت این بانک ها مجددا متحمل هزینه سنگین و پرداخت جریمه خواهند شد.
لذا این بانک ها تا مشخص شدن پیروز نهایی انتخابات ایالات متحده و جبهه گیری وی نسبت به برجام صبر خواهند کرد. هیچ کس هم(حتی دولت امریکا) نمی تواند بانک ها را مجبور کند که با کشوری کار بکنند. (3945333) (alef-1)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۳:۰۵:۱۰
عزیز من این چیزی که شما میگی که عذر بدتر از گناهه.

یعنی مذاکره کنندگان ما نتونستن برای اجرای برجام یه ضمانت اجرایی بگیرن که الان بانکها طبق میل خودشون رفتار میکنن و ما هم دستمون هیچ جا بند نیست؟ (3945511) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۰:۲۹:۴۰
عجب رویی دارید شما آمریکایی ها!!!!! (3945356) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۰:۴۴:۳۸
ما هم صراحتا اعلام میکنیم که آمریکا از این دروغ ها زیاد میگه (3945382) (alef-1)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۱:۲۷:۵۲
یه خسته نباشی ویژه برای دولت وزارت خارجه!!!!
به ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی
.
.
. (3945426) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۱:۳۴:۲۴
ایران باید لیستی از تعهدات امریکا که انجام نشده است را منتشر کند نه اینکه همواره به صورت کلی گفته شود امریکا به تعهداتش عمل نکرده است . واقعیت قضیه این است که امریکا اصلا تعهدی به ان صورتی که روحانی میگوید در برجام به ایران نداده است . تنها تعهدی که امریکا داده این است که جلوی فروش نفت را نگیرد که ان هم عملی شده است . (3945436) (alef-1)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۳:۰۸:۱۶
آفرین!
صحبت شما درسته ولی این در صورتیه که ما توافق رو اینقدر قوی بسته باشیم که الان بتونیم به صراحت موارد نقض شده رو اعلام کنیم.

اگه تا الان این اتفاقی که شما میگی از سمت وزارت خارجه نیافتاده، من احتمال میدم دلیلش همینه. یعنی توافق ضعیف و غیر شفاف و بدون ضمانت اجرایی.

اینها حتی شرط رهبری برای تایید برجام رو هم انجام ندادن. یعنی اخذ ضمانت مکتوب از آمریکا بابت جزئیات.
الان هم چوبش رو همه داریم میخوریم. (3945515) (alef-13)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۲:۴۶:۰۸
جناب قهرمان دیپلماسی جوابگوی این قرارداد فاجعه بار باشد (3945496) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۱۵:۱۸:۲۳
آمریکا به کدام تعهدش عمل نکرده؟ از انبوه تعهداتی که طرف مقابل داده، مثل رفع تحریمهای نفتی، بیمه ای، فلزات گرانبها، پتروشیمی، خودرو، تجهیزات و ماشین آلات ، دارو و تجهیزات پزشکی و غذا و فروش هواپیما و تحریمهای بانکی و آزادسازی اموال بلوکه شده و حسابهای ایران، فقط بحث تعامل ایران با بانکهای بزرگ بین المللی باقیمانده است، آیا میتوان انتظار داشت که وقتی بانکی مانند اچ اس بی سی یا پی ان بی پاریباس، میلیاردها دلار در زمان تحریمها ،که برخی آن را نعمت می دانستند، جریمه شده به همین راحتی به ایران برگردد و روابط بانکی برقرار کند؟ آیا میتوان بانکهای خارجی را بزور وادار به همکاری با ایران کرد؟ آیا ایران از زمان توافق هسته ای اقدام به پرتاب موشکهای بالستیک نکرده است؟ آیا آنها هم نمی توانند همین مساله را تبدیل به یک جنجال تازه کنند؟
(3945686) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۲۱:۵۲:۳۰
همه میدونن کار کردن با امریکاییها سخته. خیلی محتاط و مراقب منافعشون هستند. ایران متاسفانه مدت زیادی از همکاریهای مستدام بین المللی دور بوده و باید بیشتر نیرو برای همکاریهای بزرگ تربیت کنه. به هر حال برای پیشرفت باید سختی کشید. (3946103) (alef-13)
 
فرشید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۳ ۲۰:۵۸:۳۱
معترضین برجام آیا راه حل بهتری که مشکلات فراوان ناشی از تحریمها رو رفع کنه دارند یا فقط بلدند غر بزنن؟ یادتون نره شش قطعنامه سنگین در شورای امنیت علیه ایران صادر شده بود و قطعنامه هفتم هم که در استانه تصویب بود راه حل نظامی بر علیه ایران رو در برداشت.خیلی زشته به دولت روحانی اعتراض کنیم که چرا مشکلاتی که دولت مطبوع ما ایجاد کرده رو نمیتونی بطور کامل رفع کنی.تقوا هم خوب چیزیه. (3947635) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۱۶:۱۷:۲۹
آمریکا وتعهد؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3952305) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.