توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 403782
سناتور آمریکا: اسرائیل و عربستان رفیق حریری را ترور کردند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۸
«چاک گراسلی» سناتور ارشد آمریکایی در سخنانی اسرائیل و عربستان سعودی را عاملان اصلی ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان در سال ۲۰۰۵ معرفی کرد.

به گزارش مهر به نقل از روسیا الیوم، یکی از مقامات ارشد آمریکا در سخنانی اسامی کشورهایی که در ترور نخست وزیر اسبق لبنان دست داشتند را افشا کرد.

بر اساس این گزارش «چاک گراسلی» از کهنه کارترین سناتورهای آمریکایی که علاوه بر نمایندگی ایالت آیوا به عنوان رئیس کمیته قضایی کنگره آمریکا نیز فعالیت می‎کند، درگفتگو با مجله پولتیکو تاکید کرد: برخی اسناد که اخیرا کشف شده نشان می‎دهد که اسرائیل عامل اصلی اجرای عملیات ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان بوده و این ترور با کمک عربستان سعودی انجام شده است.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: اسناد قاطعی وجود دارد که نقش عربستان در برخی دیگر از عملیات‎های تروریستی از جمله ترور رفیق الحریری را به اثبات می‎رساند. سعودی ها همچنین در تشدید حضور تروریست ها در اروپا و آمریکا نیز نقش دارند.

سناتور چاک گراسلی با اشاره به تلاش‌ها برای توقف اجرای قانون «جاستا» که به خانواده‎های قربانیان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر اجازه شکایت از عربستان سعودی را می‎دهد، تاکید کرد: با وجود مخالفت دولت آمریکا هرگز با این مسئله موافقت نخواهیم کرد.

گفتنی است پرونده ترور رفیق الحریری در سال ۲۰۰۵ به دستاویزی در سالهای اخیر برای متهم کردن حزب الله لبنان تبدیل شده بود. این در حالی بود که حزب الله لبنان در سالهای نخست وزیری رفیق الحریری از حامیان وی بشمار می‎رفت و شخص حریری نیز همواره از حزب الله به نیکی یاد می‎کرد.
 
کلمات کلیدی : رفیق حریری+عربستان+اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.