توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413484
کمیسیون اروپا: تحت فشار ترکیه قرار نمی گیریم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۸
کمیسر امور دیجیتال اتحادیه اروپا فشارهای ترکیه برای آزادی هر چه سریع تر ویزا برای شهروندان ترک را رد کرده است.

به گزارش تسنیم، "گونتر اوتینگر"، کمیسر امور دیجیتال اتحادیه اروپا در گفتگو با روزنامه آلمانی "دی ولت" فشارهای ترکیه برای لغو هر چه سریع تر آزادی ویزا برای شهروندان ترک را رد کرده و گفت: ما اجازه نمی دهیم در این مسئله مهم تحت فشار قرار گیریم. من فکر نمی کنم که ترکیه در سال جاری بتواند آزادی ویزا را دریافت کند.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه درباره شرایط در خاورمیانه و ترکیه مشاوره می کنند. آزادی ویزا برای شهروندان ترک به عنوان یکی از شروط در توافق پناهندگان آمده است.

وزیر امور خارجه ترکیه اخیرا اتحادیه اروپا را تهدید کرده است که اگر در اسرع وقت شرط آزادی ویزا برای شهروندان ترک را اجرا نکند توافق پناهندگان با این اتحادیه را لغو می کند. البته ترکیه شروط مد نظر اتحادیه اروپا از جمله اصلاح قانون مبارزه با تروریسم خود را برآورده نکرده است.

اوتینگر تصریح کرد که من از اردوغان انتظار دارم که ابزارها برای دفاع از ترور در ترکیه در این راستا مورد سوء استفاده قرار نگیرد تا انسان های بی گناه مورد آزار و اذیت قرار گرفته و حاکمیت قانون همچنان نقض شود.

"مارتین شولتز"، رئیس پارلمان اروپا هم امروز در گفتگویی با نشریه بیلد، ترکیه را تهدید به تحریم های اقتصادی کرده و گفت:  ما در اتحادیه اروپا باید بررسی کنیم که چه تحریمهای اقتصادی را می توانیم عایه ترکیه اعمال کنیم.

شولتز همچنین گفت: اصلاح اتحادیه گمرکی اروپا که ترکیه نیز یکی از اعضای آن است، باید پیش از پایان امسال اتفاق بیفتد. من نمی توانم تصور کنم که پس از بازداشت مخالفان و روزنامه نگاران، ما اتحادیه گمرکی را گسترش بدهیم.

وی افزود: اتحادیه اروپا مذاکرات درباره پیوستن ترکیه به این بلوک را متوقف خواهد کرد، اگر آنکارا مجازات اعدام را بار دیگر تعریف کند.

از وقوع کودتای نافرجام 15 جولای تاکنون، دولت ترکیه هزاران نفر را به اتهام دست داشتن در این کودتا و ارتباط با جنبش گولن، بازداشت یا از کار اخراج کرده است. این اقدام دولت ترکیه با واکنش منفی و شدید اتحادیه اروپا روبرو شده است.

در این میان با توجه به مناسبات متشنج بین اتحادیه اروپا و ترکیه رئیس جمهور ترکیه از برگزاری یک همه پرسی درباره روند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا سخن به میان آورده است.

وی در گفتگویی با روزنامه "حریت" این انتقاد را به بروکسل وارد کرد که از روند عضویت این کشور در اتحادیه اروپا جلوگیری به عمل می آورد.وی افزود: اتحادیه اروپا سعی می کند ما را به عقب نشینی در این روند وادارد. اگر آن ها ما را نمی خواهند باید آشکارا بگویند و تصمیم بگیرند. صبر آنکارا ناپایان نیست. در صورت لزوم همچنین ترکیه می تواند یک همه پرسی مشابه همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برگزار کند.
 
کلمات کلیدی : کمیسون اروپا+ترکیه+آزادی ویزا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.