توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 433680
برنده واقعی نبرد حلب
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۶
سایت هفته نامه نیوزویک در گزارشی به تشریح نبرد سوریه پرداخت و حزب الله را برنده واقعی معرکه حلب دانست.
به گزارش جام جم آنلاین در مطلب نیوزویک می خوانیم:‌ در یک اتاق به هم ریخته که در واقع پناهگاهی در حومه شهر بیروت است، علی، مردی که حدود 50 ساله به نظر می رسد در حالی که مسلح به تپانچه است روی تختی آهنی نشسته. نزدیک او دوستش که همسن او به نظر می رسد به در خیره شده.

علی نام مستعار این مرد است چرا که به دلیل مجاز نبودن جهت گفت و گو با رسانه ها نمی تواند نام واقعی خود را بگوید. او گوشی خود را در آورده و مشغول تماشای ویدئویی است که در حلب ضبط کرده بود. در این فیلم علی لباس نظامی پوشیده، یک ماشین حامل اسلحه را جابجا می کند. در پس زمینه فیلم ضبط شده علی صدای شلیک اسلحه می شود. او می گوید: «این منم. نگاه کنید چه می کنم.»

این ویدئو نشان می دهد او دو لا می شود و به پاکسازی مشغول می شود، جایی که بنر «جبهه النصره» نصب شده است، بنر گروه تکفیری که بر علیه بشار اسد به پا خاسته اند. علی بنر را پایین می کشد و سپس پرچم حزب الله را جایگزین آن می کند.

وقتی ویدئو تمام می شود علی گوشی را کنار می گذارد. او می گوید: «جنگ هنوز تمام نشده. ما حلب را فتح کردیم اما هنوز کارمان تمام نشده است.»

در 22 دسامبر، حکومت اسد با کمک حزب الله و روسیه بالاخره پیروزی در جنگ حلب را اعلام کرد. سازمان ملل متحد 34 هزار شورشی را از این منطقه تخلیه کرد. ارتش اسد موفق به خلع سلاح بسیاری از این شورشگران شده بود.

پیروزی در حلب غیر قابل باور به نظر می رسید و از سویی ورود حزب الله به حلب به همان اندازه غیر منطقی نمود می کرد.

اما حزب الله برای پیروزی ناگهان ظهور کرد. در حالی که جنگ بی رحمانه سوریه هنوز تمام نشده بود و گروه حزب الله دشمنان زیادی پیدا کرد. به هر حال آنها قدرتمندترین گروه نظامی در لبنان شده بودند.

روند فرسایشی که به پیروزی ختم شد
در خانه دیگری در داهیه (شهری در حومه لبنان) یک کماندوی قد بلند حزب اله روی کاناپه ای لم داده است. او هم ترجیح می دهد بنابر برخی ملاحظات نامش را به ما نگوید. این کماندو هم می گوید: «احساس ما این نبود که این یک جنگ محلی است. نفوذهای بین المللی زیادی در حلب وجود داشت. تروریست ها خوب مسلح می شدند. آنها پول و اسلحه زیادی داشتند و راه خود را از ترکیه آغاز کردند اما چه کسی می تواند در لبنان بر علیه حزب الله قد علم کند؟ »

اگرچه حزب الله بارها با تهدیدهای بزرگی مواجه شده است اما موفقیت آنها در سوریه به این معناست که آنها می توانند به جنوب اسرائیل نزدیک شوند. همان کماندوی مستقر در داهیه می گوید: «ما هرگز نمی خوابیم، همیشه چشممان به دنبال آنها ( اسرائیلی ها)ست.»

آغاز یک جنگ جدید؟
بیش از یک دهه است که جنگ بین لبنان و اسرائیل شعله ور شد و حالا به نظر می رسد جنگ جدیدی در انتظار باشد. حزب الله نبرد چشمگیری در سال 2006 با اسرائیل داشت و از آن زمان حزب الله بیشتر مسلح شده است. رهبران اسرائیل درواقع بابت مسلح شدن حزب الله بسیار نگران هستند. گفته می شود حزب الله مجهز به موشک های بالستیک کوتاه برد GPS است که می تواند تل آویو را با قدرت 1100 مرتبه انفجار مورد هدف قرار بدهد. حتی اسرائیل مدعی شد که موشک حزب الله قوی تر از آن چیزی است که ناتو در اختیار دارد.

به هر حال علی می گوید او رفقایش برای هر اتفاقی آماده خواهند بود. او با اعتماد به نفس لبخند می زند. : «اسرائیلی ها در سال 2006 بازی را باختند چون ما با خدا هستیم و به چیز دیگری فکر نمی کنیم.»
 
کلمات کلیدی : حلب+سوریه+آزادی حلب+ارتش سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.