توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 305484
شکایت ۵۰ صفحه‌اي وزارت نفت ‌علیه زنجانی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۲
حالا همه منتظر شنبه‌اي هستند كه آغاز دوباره دادگاه متهم نفتي است. بابك زنجاني كه در سه جلسه دادگاه خود، با كيفرخواستي مواجه شده كه هر بند آن لبخندي از سر شكايت بر لبان او مي‌نشاند، تنها دو روز ديگر بايد صبر كند تا نوبت به او برسد. دفاعياتي كه البته بايد پس از قرائت شكايت وزارت نفت انجام شود، جلساتي ديدني را در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران رقم خواهد زد.

به گزارش اعتماد، تنها دو روز مانده تا برگزاري جلسه ديگري از رسيدگي به اتهامات متهم نفتي وكلاي شركت نفت، ‌از بدهي‌هاي اوليه زنجاني به اين شركت گفته‌اند و از دوراني ياد كرده‌اند كه اصلا بحث جرم‌انگاري در خصوص زنجاني مطرح نبوده و تلاش مي‌شده كه بدهي‌هاي زنجاني با مذاكره وصول شود. يكي از وكلاي شركت نفت در گفت‌وگو با ميزان، رقم دقيق بدهي اوليه زنجاني را مبلغ دو ميليارد و ۶۶ ميليون يورو اعلام كرد. مهدوي در خصوص ميزان طلب خسارت ناشي از تاخير در پرداخت بدهي‌ها به وزارت نفت گفت: دادخواست خسارت را داده‌ايم كه قاضي در صورت لزوم به كارشناس ارجاع مي‌دهد. مهدوي با اشاره به جعل‌هاي انتسابي به زنجاني گفت: وي در يك مرحله به مسوولان وزارت نفت مراجعه مي‌كند و مي‌گويد كه پول‌ها در بانك ميتسوبيشي است و برات را به مسوولان نشان مي‌دهد اما مسوولان بانك مركزي وقتي بررسي مي‌كنند متوجه جعلي بودن اين برات مي‌شوند.

مهدوي همچنين عنوان كرد: منشا پولي كه زنجاني مدعي است از طريق آن بدهي وزارت نفت را مي‌پردازد براي ما مهم است، با اين حال تمام تلاش دستگاه قضايي، وزارت نفت و اطلاعات و بانك مركزي درراستاي بازگرداندن بدهي به بيت‌المال است. وكيل وزارت نفت همچنين با بيان اينكه جلسه بعدي رسيدگي به اتهامات بابك زنجاني در روز شنبه نهم آبان ماه «علني» است، گفت: طبق روال در اين جلسه شكايت شكات مطرح مي‌شود كه ما شكايت ۵۰ صفحه‌اي وزارت نفت را قرائت مي‌كنيم.

مهدوي در پايان تصريح كرد: از آنجا كه وزارت نفت مالباخته است از دادگاه مي‌خواهد تا براساس قوانين، حكم به بازگشت مال به بيت‌المال را صادر و متهمان را طبق موازين مجازات كند. صادقي قهاري يكي ديگر از وكلاي شركت ملي نفت با اشاره به ارتباط زنجاني با وزارت نفت گفت: بابك زنجاني در برهه زماني خاصي با تهميدات و مقدمات ساخته و پرداخته خود با شركت نفت مواجه شد و با اين ادعا كه دلسوز نظام است، قرار بود دو كار مهم براي وزارت نفت انجام بدهد.

وي با اشاره به اينكه ادعاي زنجاني براي مسوولان نفتي قابل قبول بوده است، گفت: شرايطي كه ايشان از خودش نشان داد به لحاظ موقعيت زماني خاص باعث شد كه حرف وي مقبوليت پيدا كرده و مسوولان، زنجاني را به عنوان يك فرد دلسوز تلقي كنند. وي افزود: شرايط خاص باعث شد تا مسوولان رده‌بالاي شركت نفت تمام مقررات را زيرپا بگذارند چرا كه شركت نفت هيچ‌گاه به كشورهاي غيرپالايشگاه‌دار نفت نمي‌فروخت. از طرف ديگر زنجاني به عنوان خدمتگزار پا به عرصه نفتي گذاشت. صادقي گفت: در يك برهه‌اي بحث جرم‌انگاري نبوده است و تلاش مي‌شده است كه به صورت مذاكره اين پول وصول شود.
 
کلمات کلیدی : بابک زنجانی، دادگاه، زنگنه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.