توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277981
فشار انگلیس و فرانسه بر ایران برای دستیابی به توافق
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۳۴
انگلیس و فرانسه در آستانه موعد تعیین شده برای مذاکرات هسته‌ای، ایران را برای دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای تحت فشار قرار داده اند.

به گزارش پرس تی وی، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس دوشنبه (یکم تیر) گفت: «اگر قرار باشد به توافق برسیم لازم است طرف ایرانی ما انعطاف بیشتری نشان دهند. معتقدم مذاکرات جدی اکنون به جریان افتاده است و در هفته آتی ادامه خواهد داشت و امیدوارم شاهد بروز برخی پیشرفت‌ها باشیم. به شدت تلاش می‌کنیم به آن مرحله برسیم.»

هاموند این اظهارات را در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ بیان کرد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در این نشست حضور داشت. ظریف عنوان کرد: «همه طرف‌ها باید از زیاده‌خواهی بپرهیزند... تا دستیابی به توافق ممکن شود.»

وزیر خارجه ایران افزود: «همچنان اختلافاتی باقی مانده است که برخی فنی و برخی هم سیاسی است. با این حال تلاش می‌کنیم در اولین فرصت کار را به اتمام برسانیم.»

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه یکشنبه متذکر شده بود هرگونه توافق با ایران باید متقن و قابل راستی‌آزمایی و متضمن هرگونه عدم انحراف باشد.

وی دوشنبه بار دیگر بر خواسته‌های فرانسه تاکید کرد و گفت: «یک توافق متقن توافقی است که در بردارنده مولفه قابل راستی‌آزمایی همه جانبه از جمله بازدید از مراکز نظامی ایران در صورت لزوم و برقراری خودکار تحریم‌ها در صورت نقض توافق توسط ایران باشد.»

در همین حال، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان نیز گفت مذاکرات اکنون که هر دو طرف پیش‌نویس سند نهایی را آماده کرده‌اند در لحظه سرنوشت‌سازی قرار دارد.

ایران و کشورهای ۱+۵ شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان هم اکنون برای حل مناقشه‌ی چندین ساله‌ی غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران در حال مذاکره هستند.
 
کلمات کلیدی : فابیوس، هاموند+ ظریف+ کری+ لاوروف+
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.