توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 441979
تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران چه پیامدهایی دارد؟ موسویان پاسخ می‌دهد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۰
سیدحسین موسویان، عضو ارشد تیم پیشین هسته‌ای در تازه ترین گفتگو ابعاد و زوایای تصمیم وزارت خزانه داری آمریکا در تحریم برخی نهادهای ایرانی را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش خبرآنلاین، سیدحسین موسویان، معاون اسبق سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی و پژوهشگر  و مدرس در دانشگاه پرینستون در گفتگو با پرس تی وی و در پاسخ به این سوال که : 

"ترامپ قصد تحریمهای جدید دارد درحالیکه ایران اجازه بازرسیهای فراگیر داده و برنامه هسته ای خود را شفاف کرده. چرا ترامپ هنوز دنبال تحریم موشکی است؟  گفت: 

 نکته اول اینکه اجماع جهانی وجود دارد که ایران به تمام تعهدات خود در قالب برجام عمل کرده است و در این مورد هیچ اختلاف نظری نیست.آمریکا هم قبول دارد.

دوم اینکه اجماع جهانی وجود دارد که آزمایش موشکی ایران نقض برجام نیست و آمریکا هم قبول دارد.


سوم: اختلاف نظر در این مورد است که آیا آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه 2231 است یا خیر. ایران و روسیه و چین معتقدند که نقض قطعنامه نیست اما دولت ترامپ اعلام کرد که نقض قطنامه هست.

لذا به گزارش دبیر کل سازمان ملل در مورد اجرای قطعنامه 2231 مراجعه کنیم. ایشان میگوید که آزمایش موشکی مغایر روح سازنده برجام است و نه نقض آن.

حتی اگر تفسیر دبیر کل سازمان ملل را بپذیریم، باید گفت که آمریکا بعد از برجام و با اعمال تحریمهای جدید مستمرا روح برجام را مکررا نقض کرده است و مسئول نقض روح برجام است.

من از ابتدا گفته ام که دولت ترامپ بدنبال بهانه است که سیاست تعامل اوباما با ایران را تغییر دهد. تحمیل تحریمهای جدید تحت عنوان حقوق بشر و تروریسم برای رضایت اسراییل و عربستان و نئوکانهای آمریکاست. لذا ایران باید فعالانه با همکاری سایر اعضاء 1+5 مانع تحریمهای جدید دولت شود.

سفیر اسبق کشورمان در آلمان در پاسخ به این سوال که: " آیا ایران حق آزمایش موشکی ندارد؟" افزود: 

توان موشکی بخشی از توان تسلیحاتی متعارف است و این حق مشروع هرکشور مستقلی است که توان دفاعی خود را تقویت کند. لذا بهانه آمریکا برای تحمیل تحریمهای جدید کاملا غیرمشروع، غیر قانونی و غیرقابل قبول است.
 
کلمات کلیدی : تحریم ایران+ترامپ+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.