توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486449
ترامپ رشته‌هاي اوپك را پنبه كرد/ جدال پنهان امريكا و اوپكي‌ها
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶
اعتماد نوشت: روند كاهش قيمت جهاني نفت پس از تمديد توافق بر كاهش چهار درصدي توليد از سوي اوپكي‌ها ادامه يافته و قيمت طلاي سياه به دوراني پيش از توافق بازگشته است. سياست دولت جديد ايالات متحده بر افزايش دكل‌هاي نفتي و توليد نفت نامتعارف را كارشناسان مهم‌ترين عامل اين شكست نرخ‌ مي‌دانند، با اين وجود به نظر مي‌رسد اعضاي اوپك كه زير بار كاهش درآمدهاي ارزي خود دچار مشكلاتي در كشورداري شدند، بيكار نخواهند بود و سناريوهاي ديگر براي افزايش قيمت را بررسي مي‌كنند.

در نشست ١٦٩ اوپك زماني كه تصميم گرفته شد تا توليد نفت براي تقويت قيمت كاهش پيدا كند كمتر كسي تصور مي‌كرد تنها پس از گذشت كمي بيش از ٦ ماه وضعيت بازار به جايي پيش از توافق باز گردد، با اين همه دونالد ترامپ به اين بخش از وعده‌هاي انتخاباتي خود عمل كرد و با افزايش توليد نفت موفق شد در ايالات متحده اشتغال ايجاد كند و قيمت نفت را پايين نگه دارد. آن زمان كه ترامپ كانديداي رياست‌جمهوري شد، در ميان وعده‌هاي نامتعارفش، از گسترش دكل‌هاي نفتي و توليد انرژي در اين كشور دفاع كرد.

با اين وجود از زمان آغاز به كارش سعي كرد تا اين كار را در دستور قرار دهد اما اعتراضات فعالان محيط زيست در امريكا اندكي برنامه‌هاي وي را عقب انداخت ولي با توجه به مسائل ديگري مانند منع ورود ساكنان چند كشور خاورميانه به ايالات متحده، اين مساله را در حاشيه قرار داد تا رييس‌جمهوري امريكا موفق شد با وجود اعتراضات اجتماعي اين وعده را اجرايي كند.

اجرايي شدن اين وعده، جدا از آسيب‌هاي
محيط زيستي، رشته‌هاي اعضاي اوپك و چند كشور غيراوپكي را پنبه كرد و هر چه آنها در تقويت ١٠ دلاري قيمت نفت در ابتدا موفق عمل كردند را معكوس كرد. در ابتدا و پس از نشست ١٦٩ اوپك، قيمت نفت از ٤٦ دلار به ٥٤ دلار در هر بشكه رسيد و اين رويه تا ٥٦ دلاري شدن قيمت‌ها ادامه داشت ولي افزايش ناگهاني دكل‌هاي نفتي در امريكا مانعي در مقابل جهش شد و همه‌چيز را به روز اول بازگرداند؛ به‌گونه‌اي كه روز گذشته قيمت هر بشكه نفت به دوران پيش از توافق اوليه بازگشت و با قيمت ٦٣/٤٥ دلار به ازاي هر بشكه در بازار عرضه شد. اين در حالي است كه ٢٠ روز پس از توافق اوپك بر سر تمديد ٩ ماهه كاهش توليد، قيمت طلاي سياه ١٨درصد كاهش داشته است.

شمشير از رو بسته شده ترامپ
در رابطه با وضعيت بازار نفت، تحليل قيمت‌ها و روند افزايش توليد در امريكا، توييتر روز گذشته در گزارشي به تحليل اين عوامل پرداخت. شركت‌هاي انرژي امريكايي با وجود سقوط قيمت‌هاي نفت به پايين‌ترين سطح در ۱۰ ماه گذشته، براي بيست و سومين هفته متوالي به شمار دكل‌هاي حفاري افزودند و به روند احياي يك ساله فعاليت حفاري ادامه دادند.

شركت خدمات انرژي «بيكر هيوز» روز جمعه اعلام كرد شركت‌هاي حفاري نفت امريكا در هفته منتهي به ۲۳ ژوئن، ۱۱ دكل اضافه كردند و مجموع دكل‌هاي حفاري نفت را به ۷۵۸ حلقه رساندند كه بالاترين ميزان از آوريل سال ۲۰۱۵ به اين طرف است. شمار دكل‌هاي حفاري بيش از دو برابر مدت مشابه سال گذشته است كه تنها ۳۳۰ دكل حفاري فعال وجود داشت. شركت‌هاي حفاري نفت امريكايي از ابتداي ژوئن سال ۲۰۱۶، در ۵۲ هفته از ۵۶ هفته به شمار دكل‌هاي حفاري اضافه كرده‌اند.

به گفته جيمز ويليامز، رييس شركت  WTRG Economics  در آركانزاس، شمار بالاتر دكل‌هاي حفاري منعكس‌كننده تصميماتي است كه چند ماه قبل زماني كه قيمت‌هاي نفت بالاتر بود، گرفته شد اما انتظار مي‌رود قيمت‌هاي پايين كنوني باعث شود شمار دكل‌ها در چند هفته تا يكي دو ماه آينده كاهش پيدا كند.

بهاي معاملات آتي نفت امريكا روز جمعه حدود ۴۳ دلار در هر بشكه معامله شد و بهاي معاملات آتي براي پنجمين هفته متوالي كاهش پيدا كرد. نفت در پي شكست تلاش‌هاي اوپك براي كاهش اشباع عرضه جهاني، در پايين‌ترين قيمت ۱۰ ماه گذشته قرار دارد. به گفته تحليلگران، توافق كاهش توليد به رهبري اوپك با افزايش توليد نفت امريكا و ساير توليدكنندگاني كه اميدوارند قيمت‌هاي نفت در ماه‌هاي آينده افزايش پيدا كند، تضعيف شده است.

تحليلگران پيش بيني مي‌كنند قيمت‌هاي نفت تا زماني كه همچنان روند رشد دكل‌هاي حفاري در امريكا ادامه دارد، تحت فشار منفي مي‌مانند. طبق پيش‌بيني‌هاي فدرال، انتظار مي‌رود توليدكنندگان امريكايي توليدشان را از ٩/٨ ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۶، به ٣/٩ ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۷ و ركورد ۱۰ ميليون بشكه در روز در سال ۲۰۱۸ افزايش دهند.

اميد اوپك به افزايش تقاضا
با توجه به اين مسائل بعيد به نظر مي‌آيد كه در كوتاه‌مدت تغيير چنداني در بازار نفت به وجود بيايد، اما از طرف ديگر اوپكي‌ها نيز به دنبال سناريوهايي خواهند رفت كه روند بازار را تغيير دهد.

خالد فالح، وزير انرژي عربستان و ساير وزيران اوپك اظهار كرده‌اند كه اين سازمان براي متوقف كردن روند كاهش قيمت، به كاهش بيشتر توليد از چهار درصد كنوني اقدام نخواهد كرد. اوپك در عوض منتظر مي‌ماند تا توافق كاهش توليد با ساير توليدكنندگان، به كاهش ذخاير جهاني در سه ماهه سوم منجر شود كه تقاضا براي نفت معمولا قوي است.

منابع اوپك و روسيه به رويترز گفته‌اند نشانه‌هاي معدودي به چشم مي‌خورد كه حاكي از اين باشد كه اين گروه در تدارك هرگونه اقدام فوق‌العاده در آستانه نشست كميته مونيتورينگ وزيران مشترك در روسيه در پايان ماه جولاي  است. با اين همه بيژن زنگنه، وزير نفت ايران روز چهارشنبه گفت: ما سرگرم مذاكره با ساير اعضاي اوپك براي آماده كردن خودمان براي يك تصميم جديد هستيم اما تصميم‌گيري‌ها در اين سازمان بسيار دشوار است زيرا هر تصميمي به معناي كاهش توليد براي اعضا خواهد بود.

افزايش قيمت نفت در پايان دهه گذشته و آغاز دهه جاري، سبب شد پروژه‌هاي توليد نفت متعددي در سراسر جهان از جمله تشكيلات شيل امريكا كليد زده شود و به اشباع عرضه جهاني منجر شود كه قيمت‌ها را از ۱۲۰ دلار در هر بشكه در سال ۲۰۱۴ به پايين ۳۰ دلار در سال گذشته كاهش داد. اوپك و روسيه تلاش كردند با كاهش توليد در حدود ۵۰ تا ۶۰ دلار، قيمت‌ها را تثبيت كنند اما قيمت‌هاي برنت هفته گذشته تحت تاثير نگراني‌ها نسبت به اشباع عرضه، به سطح ۴۴ دلار در هر بشكه سقوط كرد.

سرمايه‌گذاران توقع دارند قيمت نفت تحت فشار بماند. بازار اختيار معامله نفت خام امريكا نشان مي‌دهد كه بزرگ‌ترين تغيير از زمان نشست اوپك به وقوع پيوسته و اختيار معامله در ۴۵ دلار در هر بشكه است. قراردادهاي تسويه نشده كه شمار قراردادهايي كه هنوز به فروش نرفته‌اند را نشان مي‌دهد، ماه گذشته بيش از ۵ هزار لات افزايش يافت و به حدود ۳۸ هزار لات رسيد كه معادل ۳۸ ميليون بشكه نفت است.
 
کلمات کلیدی : نفت+نشست اوپک+قیمت نفت+آمریکا+عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.