نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471544
ارتباط ميان فردي، ركن فراموش شده كانديداها در مناظره­ ها
وحيد ارونقي، ۲۳ اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۲
سومين و آخرين مناظره زنده انتخاباتي دوازدهمين دوره رياست جمهوري به پايان رسيد،‌ به دور از همه حاشيه ها و واكنش هاي متفاوت افراد حقيقي و حقوقي به مناظره­ها، نكته فراموش شده و پنهان در اولين مواجه كانديداها با مردم،‌نوع برقراري ارتباط با مردم از طريق دوربين سيما بود.

نكته اي كه هيچ كدام از شش كانديدا به آن توجه نداشتند و غرق اضطراب و استرس و شايد در پي پاسخ سوال هاي مطرح شده بودند.

در انواع ارتباط نوعي از ارتباط ميان كارشناسان مطرح است به نام ارتباط ميان فردي، اين ارتباط فرآيندي است كه طي آن اطلاعات ، معاني و احساسات را از طريق پيام هاي كلامي و غير كلامي با ديگران در ميان مي­گذاريم.

سخن گفتن اولين فن يا هنري است كه انسان مي تواند به وسيله آن ديگران را تحت تأثير قرار دهد .زبان به عنوان بهترين و كاملترين وسيله براي سخن گفتن و نيز به عنوان سيستم كاملي از سمبل هاي قراردادي صوتي و بياني محسوب مي شود كه به وسيله انسان براي ايجاد ارتباط و اشتراك در تجارب به كار مي رود و تنها وسيله انتقال اطلاعات و افكار و خواسته هاي افراد در ارتباط افراد انساني مي باشد.

بايد توجه داشت كه در ارتباطات فقط پيام هاي كلامي مبادله نمي شود بلكه پيام هاي غيركلامي مثل اشاره، حركات و ... نيز نقش دارند.

در ارتباطات كلامي ما از جملاتي مانند: سلام، احوال پرسي هاي روزانه و ...استفاده مي كنيم، حال آن كه در ارتباط غير كلامي از لبخند زدن، گريه كردن ، اخم كردن و گره كردن مشت در حالت عصبانيت و... استفاده مي­كنيم. گفتگوي دو نفره، يك ارتباط ميان فردي كلامي مي باشد. ميز گرد، سمينار، همايش و ... ارتباط ميان كلامي گروهي به شمار مي آيد كه مناظره هاي انتخاباتي هم نوعي از همين ارتباط است.

با تعاريف ياد شده و توجه بيشتر به مناظره ها به نظر مي رسيد كانديداها مخاطب اصلي را، كه مردم بودند را از ياد برده بودند و بيشتر به روابط داخل استوديو و در پي پاسخ و واكنش درست به پاسخ كانديداي رقيب بودند و نتوانستند از فرصت پيش آمده و از طريق دوربين با همين نوع از ارتباط غير كلامي، با مردم ارتباط برقرار كنند.

اصرار برخي از كانديداها براي پخش زنده مناظره، اين فكر را در ذهن مي­ساخت كه شايد در پي الهام گرفتن از همين الگوهاي ارتباطي باشند. كه گويا اينطور نبوده است، و زنده يا مرده بودن مناظره هيچ تفاوتي با يكديگر ندارند.
 
 
کلمات کلیدی : مناظره+مناظره انتخابات ریاست جمهوری+ ‌مناظره سوم+ مناظره اقتصادی+انتخابات ریاست جمهوری+روحانی+جهانگیری+قالیباف+رئیسی+میرسلیم+هاشمی طبا
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۳۶:۲۳
بنده به عنوان کسی که در تمام انتخابات بعد از انقلاب اسلامی شرکت داشته ام نمی توانم تاسف خودم را از روند رو به سقوط اخلاق در انتخابات شاکی نباشم یادش بخیر انتخابات سالهای اول انقلاب را که هر کسی میخواست فقط خودش را ثابت مند و کاری به رقبا نداشت چه کسانی کشور را به این مرحله هدایت کرده اند. و ما باید بعد از نزدیک 40 سال گوهر گم شده مان اخلاق باشد کاش کاندیدهای محترم به جای شخم زدن و زیراب زدن همدیگر برنامه های خود را برای حل مشکلات کشور بیان میکردند. (4346164) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۴۴:۵۶
بنظر بنده کاندیداهای اصولگرا از روز اول بد اخلاقی را شروع کردند و در نهایت مناظره ها به تقابل جناح ها انجامید. چون برخی از از آنها از روز اول بقای خود را در تاختن و تقابل با سایر کاندیداها می دانستند. ضمنا بنده اعتقاد دارم که حتی اگر این اتفاق هم رخ نمیداد بسیاری از کاندیداها عملن نه برنامه مشخصی داشتند و نه اطلاعاتی در خصوص مسایل و موضوعات کلان مملکت و لذا چاره ای جز اتلاف وقت تاختن به سایر کاندیداها نداشتند. (4346200) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۴۷:۳۰
الان بهترین تبلیغ تخریب رقیب است و اینکه ما مردم را قانع کنند که چرا به رقیب نبایستی رأی داد اصلا هیچ یک از کاندیداها به دنبال این است که چرا باید به او رأی داد. با اعلام فهرستی از تخلفات و اشتباهات همدیگر، هریک از این بزرگواران رئیس جمهور باشند آنچه در ذهن مردم می ماند این است رئیس جمهور ما در سوابق خود چه تخلفات و اشتباهاتی را به همراه دارد و همین عاملی می شود برای از بین رفتن قبح خیلی از تخلفات و فسادها و همه گیر شدن فساد در جامعه. (4346207) (alef-13)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۲:۵۲:۲۷
با این فرصت محدود ، رسانه ملی محدود، وضعیت باید این چنین باشد.
من هم معتقدم که باید ارتباط کاندیداها با مردم بیشتر باشد اما با تلویزیون حکومتی اصلا امکان پذیر نیست. باید تلویزیون و خبرگزاریهای خصوصی فعال بشوند
ضمنا قصد مناظره دادن برنامه نیس بلکه نقد طرف مقابل است و دادن این امکان به شنونده که از موضع ، شخصیت و دروغ های طرفین آگاه شوند (4346226) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۳:۰۲:۱۴
فقط این نکته را بگم که اصولاگرایانی که میگفتند روحانی از پخش زنده فرار میکند:
دیروز دیدید که روحانی در پخش زنده کولاک کرد
با روحانی تا 1400 (4346252) (alef-13)
 
عاشق ایران عزیز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۴:۱۶:۵۰
فقط اقای هاشمی طبا بود که در کل سه مناظره برنامه های خود با منطق و تحلیل درست و در کمال اخلاق مداری به مردم ارائه داد و بخصوص شعر اخر گلهای خندان بسیار عالی بود و اشاعه دهنده مهربانی بین مردم ایران .
رتبه اول اخلاق رو به اقای هاشمی طبا می دهم . (4346546) (alef-13)
 
سپیده
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۱۴:۲۲:۴۷
من نه ابتدای پیازم نه انتهاش
فقط هرکی بفکر کشور و مردم باشه بهش رای میدم
اما بنظرم درس نیس که حرف هایی که در ی نشست رسمی دولتی بین چند مسول کشوری رد وبدل میشه
بعدش بیرون گفته بشه/این حسابش از فساد مالی جد اس
نپسندیم این را که آقای روحانی حرفای آقای قالی باف را در جلسه خصوصی اون جوری بعنوان مدرک جرم استفاده کرد.این رسم امانت فکر کنم نباشه،شاید هم هس من نمیدانم (4346574) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.