توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458134
هشدار؛ خطر نوعی سکته مغزی در خانم‌ها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۸
دانشیار علوم پزشکى قم با اشاره به نوع خاصی از سکته مغزى عنوان کرد: این سکته مغزی که کمتر کسی از آن اطلاع دارد، خانم‌های باردار را تهدید می‌کند.

امیر حجازى متخصص مغز و اعصاب و دانشیار دانشگاه علوم پزشکى قم درگفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه بیشتر مردم فقط با یک نوع سکته مغزی شایع و علائم آن آشنا هستند، گفت: یکی از مسائلی که کمتر در بحث سکته مورد توجه قرار می‌گیرد، «انواع» سکته‌های مغزی است.

دانشیار علوم پزشکى قم در این باره توضیح داد: برخی سکته‌ها به دلیل انسداد وریدی و لخته در شریان‌ها اتفاق می‌افتد و نوع نادری از سکته مغزی «ترومبوز وریدی مغز» یا اختصاراً CVT نام دارد.

وی با اشاره به شیوع سکته هاى وریدى در خانم‌ها ادامه داد: سکته‌های وریدی یکی از انواع سکته‌های مغزی است که خانم‌های باردار را تهدید می‌کند چرا که در دوران بارداری سیستم انعقادی خون فعال‌تر شده ممکن است این عامل باعث انسداد وریدی و در نتیجه سکته مغزی شود.

این متخصص مغز و اعصاب سکته‌های وریدی را متفاوت از سکته‌های رایج خواند و گفت: مصرف قرص باردارى خطر سکته وریدى را افزایش مى دهد و در خانم‌هایی که قرص ضد بارداری ocp مصرف می‌کنند یا در موارد مصرف پایین آب، سیستم انعقادی خون فعال‌تر شده و خطر سکته وریدی افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به تفاوت علائم این نوع سکته با سکته شایع عنوان کرد: در این نوع سکته بر خلاف سکته مغزی شایع که اختلال تکلم یا بی‌حسی یک طرفه در بدن دیده می‌شود، این نوع سکته با سردرد، تاری دید، گزگز صورت، تشنج و در موارد شدید حتی کما رخ می‌دهد.
 
کلمات کلیدی : سکته مغزی+زنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.