توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506833
پورمختار: تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان، عملکرد آن را بهتر می کند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در تذکری گفت: کمیسیون اصل ۹۰ در صورتی که به دیوان تبدیل شود عملکرد بهتری می تواند داشته باشد نباید اختیارات آن را به کمیسیون تدوین آیین نامه دهیم.

به گزارش ایسنا، محمد علی پورمختار در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس در تذکری با استناد به ماده ۱۳۴ آیین نامه مجلس اظهار کرد: طرح ها و لوایحی که در مجلس مطرح و به کمیسیون برگشت داده می شود، تا ۶ ماه قابل طرح نیست لذا این طرح کمتر از ۶ ماه از زمان آن می گذرد و تغییرات اساسی هم انجام نشده است.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس همچنین بیان کرد: آیین نامه داخلی اساس کار مجلس است؛ ما نباید به دست خودمان اختیارات را محدود کنیم. به عنوان مثال در مورد اعتبارنامه ها، فردی که هنوز منتخب شناخته می شود و به طور قانونی نماینده شناخته نمی شود نمی تواند خودش اقدامات مربوط به نمایندگی را پیگیری کند.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: به دنبال این هستیم که کمیسیون اصل ۹۰  به دیوان تبدیل شده و عملکرد بهتری داشته باشد اما ماده ۴۸ آیین نامه تمام اختیارات قانونگذاری را در کمیسیون اصل ۹۰ به کمیسیون آیین نامه می دهد.

این نماینده مجلس همچنین گفت: از سوی دیگر ماده ۲۱ نیز حق تذکر و اخطار را از نمایندگان می گیرد. ما می توانیم این طرح را دو شوری بررسی کنیم.
 
کلمات کلیدی : مجلس + کمیسیون اصل ۹۰
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.