نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475234
توصیه های زیباکلام به اصولگرایان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۱
صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران، در مقاله‌ای که در روزنامه شرق چاپ شده است، نوشت: «در دو دهه گذشته، سه انتخابات در کشور برگزار شد که اگر نگفته باشیم زنگ خطر را می‌بایستی برای اصولگرایان به صدا درمی‌آورد، دست‌ کم بايد آنان را به فکر فرو‌می‌برد. نخستین آن در دوم خرداد ٧٦ اتفاق افتاد. رأی ٢٠‌میلیونی به رئيس‌جمهور منتخب، همه را غافلگیر و شگفت‌زده کرد.

انتخابات دوم در ٢٤ خرداد ٩٢ و سومین آن هم در اسفند ١٣٩٤ نتایج تأمل‌برانگيزي به همراه داشت. نحوه رأی‌ دادن مردم در این سه نمونه به‌ گونه‌ای بود که کم‌وبیش شکست غیر منتظره‌ای را برای اصولگرایان به همراه آورد. آن چه در جمعه ٢٩ اردیبهشت اتفاق افتاد، چهارمین تجربه از این مجموعه بود.

به نظر می‌رسد هیچ‌یک از این انتخابات‌ها چندان نتوانستند اصولگرایان را به خود بیاورند و باعث شوند آنها از خود سؤال کنند: «جامعه ما را چه می‌شود؟» و چرا نسل‌های بعد از انقلاب، خیلی دل در گرو مهر و محبت با ما ندارند؟ در همه این موارد، به‌ جای ریشه‌یابی و طرح این پرسش که چرا کسر در‌خور توجهی از جوانان، دانشجویان، اقشار و لایه‌های تحصیل‌کرده زنان و اقلیت‌های قومی ساکن شهرهای بزرگ، فرهنگیان و دانشگاهیان و این‌ دست اقشار مانند گذشته از ما حمایت نمی‌کنند، با طرح مسائل جانبی چشمان خود را روی بسیاری از واقعیت‌ها بستند.

جا داشت آنان بعد از انتخابات دوم خرداد ٧٦ این پرسش ساده را از خود مي‌پرسيدند که چرا و چه شد که یک روحانی کمتر شناخته‌ شده، توانست در برابر روحانی بیشتر شناخته‌ شده و مورد حمایت بسیاری از بخش‌های رسمی، ٢٠‌ میلیون رأی بیاورد؟ در عوض سعی کردند با طرح مسائلی مانند «اصلاحات آمریکایی در مقابل اصلاحات اسلامی» و این‌ دست مسائل، صورت‌مسئله اصلی را محو کنند. ناکامی در انتخابات ٢٤ خرداد ٩٢ را به پای موفق‌ نبودن در رسیدن به «اجماع» روی یک نامزد نوشتند.

بعد هم به‌ جای تجزیه و تحلیل و پرداختن به سیاست‌های هشت‌ساله خود در دوران احمدی‌نژاد، همه انرژی خود را از یک طرف روی داستان مسائل بعد از انتخابات سال ٨٨ و از طرف دیگر روي ابراز «دلواپسی» پیرامون مذاکرات هسته‌ای با شش کشور قدرتمند دنیا که برای رفع تحریم‌ها علیه ملت ایران انجام می‌شد، گذاشتند.

آنها از ناکامی خود در انتخابات مجلس دهم در اسفند ٩٤ هم درس نگرفتند و همه تلاششان این بود نشان دهند بر خلاف وعده‌های دکتر روحانی، برجام هیچ دستاوردی به همراه نداشته است. از سوی دیگر، همه هم‌و‌غم آنان اين بود که بگویند دولت یازدهم نتوانسته برای بیکاری و رکود گامی بردارد و فقرا، فقیر‌تر شده‌اند و فساد گسترش یافته و قس‌علی‌هذا.

به بیان دیگر، در دو دهه گذشته، اصولگرایان سرگرم تاختن به مخالفان و منتقدان خود بوده‌اند؛ بدون آن که ذره‌ای به انتقاد از خود بپردازند یا نگاهی ژرف‌تر به تغییر و تحولات عمیق سیاسی و اجتماعی جامعه بیندازند. این بار هم متأسفانه به نظر می‌رسد همان روال دو دهه گذشته در شرف تکرار است. چندان به نظر نمی‌رسد اصولگرایان تمایلی به بازنگری و انتقاد از خود داشته باشند.

به‌ جای پرداختن به این واقعیت که چه شد که روحانی آن رأی سنگین را آورد و اصولگرایان برای چهارمین‌ بار، این واقعیت را مشاهده کردند، باز رفته‌اند سر وقت انتقاد از دیگران. به‌ جای این که از خود بپرسند ما را چه می‌شود که اقشار و لایه‌های جوان‌تر و نسل‌های بعد از انقلاب از ما جدا شده‌اند، یک بار دیگر بر همان سبک و سیاق گذشته ادامه می‌دهند. ادبیات آنها مانند گذشته است: «روحانی موظف است هر چه سریع‌تر در پرتو مدیریت جهادی با بیکاری، فقر و رکود مبارزه کرده و اقتصاد کشور را اصلاح کند»! روحانی موفق شود یا نشود آن چه می‌ماند، ضرورت بازنگری اصولگرایان در نگاه و رویکرد سیاسی و اجتماعی خود است.»


 
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۰۶:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۵ ۱۱:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۴ ۱۱:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۰ ۱۱:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۰۶:۰۹
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۸ ۱۱:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۷ ۱۰:۰۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۳ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۶ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ۱۶:۰۳
 
 
کلمات کلیدی : صادق زیباکلام +اصولگرایان +انتخابات96
 
فاریابی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۷:۲۴:۱۵
سلام جناب زیباکلام
مشکل عملکردو ارزیابی اصوالگرایان از خود نیست مشکل پلوهای چرب تر اصلاح طلبان است و رقابت نابرابری که ایجادکرده بودند . که دیدگاه آقایان هدف وسیله را توجیه می کند . برای رسیدن به قدرت ازهیچ چیز ابایی ندارند . مشکل در رعایت خطوط است .و می دانید قدرت ثروت می آورد و ثروت قدرت . (4387182) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۸:۵۳:۰۵
درود .متین و کامل... (4387295) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۹:۱۵:۳۲
و جالب اینکه کسانی که اکثریت مردم به خودشان و برنامه هایشان «نه»گفتند اینک برای دولت منتخب مردم نسخه میپیچند و رهنمود میدهند (4387333) (alef-11)
 
mehdi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۹:۳۴:۲۵
بنده بعد از حمایت تمام قد ایشان قبل از برجام از آمریکا و سکوت بعد از بد عهدی آمریکا و اظهار نظر جالب در مورد تفکر احتمالی مردم آمریکا نسبت به حقوق بشر ایران و عربستان بعد از برجام و همچنین پیش بینی رای 3 یا 4 میلیونی روحانی نسبت به تحلیل های ایشان نظر قبلی را ندارم .. اما اصلاح طلبان باید از رای آوردن احمدی نژاد بعد از جشن دوم خردادی خود درس بگیرند.. آقایان هاشمی و رجایی نیروهای انقلابی راست بودند که رای اوردند و در دوره ای که هاشمی را به اصلاح طلبان نزدیک کردند حتی در مقابل احمدی نژاد هم موفق نبود. اگر ملت از احمدی نژاد راضی نبودن چرا 24 میلیون رای آورد؟ مگر بعد از دوم خرداد و حمایت شما از هاشمی نبود؟ آزادی در حد رقص و بی حجابی و توهین به منتقدان و شعار دروغین برداشتن سایه جنگ برای مردم نان نخواهد شد.. جماعت بیکار و دانشجو به اشتباه خود در این دوره پی خواهد برد که ازادی غربی برایش کار و مسکن نمی شود (4387382) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۰۹:۳۶:۰۱
ایضا همین صحبتها در مورد اصلاح طلبان در انتخابات سال 84 و 88 برقرار است چرا در مورد آنها چیزی نمی گویید؟ (4387388) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۵:۱۰:۴۳
به نظرم خیرخوهانه اصولگرایان را راهنمائی کرده اند (4388136) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۵:۱۵:۱۶
احسنت (4388144) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۲۳:۱۷:۳۲
احسنت مرد بزرگ (4388879) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.