نظر منتشر شده
۳۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474280
بازخوانی وعده های جدید روحانی
سید مسعود علوی/31 اریبهشت96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳
روحانی برنده انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شد. ادب و آداب مردمسالاری دینی حکم می کند که باید به رأی مردم احترام گذاشت و به او تبریک گفت و فصل جدیدی را در اجرا با همکاران او تجربه کرد.

روحانی در دور دوم با وعده های جدید و مواضع نو آمد. مردم به او رأی اعتماد دادند که وعده های قدیم را تکمیل و به وعده های جدید به عنوان کسی که به او اعتماد مجدد شد، عمل کند.

او وعده داده برای رسیدن به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی، با قوا تعامل داشته باشد و با متخصصان مشورت کند و بر اساس خرد جمعی حرکت کند. او وعده داده است در میان مدت، تحریم های ظالمانه آمریکا را بردارد.

 او وعده داده محیط امن و آزادی را فراهم کند که منتقدین بتوانند حرف خودشان را بزنند. او وعده داده است با فساد مبارزه کند و در این باره خط قرمزی را جز مبارزه با فساد قبول نکند.

او وعده داده وحدت ملی را حفظ نموده و انسجام اسلامی را پاس بدارد. او گفته است پاسخگویی را وظیفه خود می داند. او وعده داده است در دور دوم، مدیران لایق را برای اداره کشور فرابخواند و اگر اشتباهی کند با صراحت عذرخواهی کند و شایسته سالاری را در نوع انتخاب وزرا و مدیران رعایت نماید.

 او باز وعده داده است فراجناحی عمل کند و همکاران خود را از میان احزاب و گروه ها و جناح های مختلف برگزیند.

او وعده داده دولت آینده، دولت ادب و اخلاق خواهد بود و دولت او در دور دوم، دولت خودشیفته و تمرکزگرا نخواهد بود. او گفته است به ناتوی فرهنگی معتقدم و برای مقابله با آن برنامه دارم.
 او معتقد است پرداخت پول از بیت المال باید بر اساس عدل باشد و میثاق من با ملت، فقط عدل است و حقوق شهروندی را رعایت می کنم.
 
او گفته است بدون آزادی نمی توان به توسعه دست یافت، لذا نقد دولت را بسیار مهم می دانم.
 او در مورد مطالبات اقتصادی مردم گفته است به سیاست های اقتصادی ابلاغ شده از سوی رهبری عمل می کنم، معضل اشتغال مردم به ویژه تحصیلکرده ها در دستور کار دولت من است، شعار من نجات اقتصاد ایران است.

روحانی دو روز مانده به انتخابات با انتشار بیانیه ای برنامه جامع خود را برای دولت دوازدهم در قالب کتابی منتشر کرد. او در 9 بخش و یک فصل که مسائل اساسی کشور را احصاء کرده، به طور مشروح گفته است در دور دوم چه می خواهد بکند، که بخشی از آن را در بالا اشاره کردیم.

بخش دیگری که در این جزوه 225 صفحه ای آمده، این است که آقای روحانی قول داده است چالش های اشتغال، نابرابری استان ها، فقر و کاهش قدرت خرید مردم و مشکلات صندوق های بازنشستگی را حل کند.

او قول داده است آسیب های اجتماعی و تهدیدهای امنیتی آن را رفع کند و جلوی فرسایش سرمایه اجتماعی را بگیرد و نظام حمایت و تأمین اجتماعی را سامان دهد، به تولید اهمیت دهد و اشتغال را از طریق بهبود فضای کسب و کار به نقطه قابل قبول برساند و اشتغال درآمد آفرین را از دل بهبود فضای کسب و کار پدید آورد.

 او در مورد اشتغال، وعده های جدید داده است از جمله کارانه اشتغال جوانان، طرح اشتغال امید و اشتغال پایدار را در دستور کار خود قرار داده است. روحانی قول داده است نسبت به بهبود وضعیت محیط زیست و رفع آلودگی هوا همت ویژه ای به کار ببرد.

 
مردمی که روز 29 اردیبهشت به او رأی دادند امیدوارند که او در دور دوم خدمت خود بتواند به وعده ها عمل کند.

 مردمی هم که به او رأی ندادند او را توانا در اجرای وعده ها ندیدند. چهار سال آینده آوردگاه همت و اراده دولتمردان جدید است که ثابت کنند داوری کسانی که به او رأی نداده اند صحیح نیست.
 او می تواند با اتحاد ملی و انسجام اسلامی و به استخدام درآوردن همه ظرفیت های کشور، به وعده های خود عمل کند.

بازخوانی وعده های جدید روحانی در مناظره ها، سخنرانی ها و برنامه های پرسش و پاسخ صدا و سیما، تصویری از چشم انداز آینده دولت دوازدهم را ترسیم می کند. این تصویر پیش چشم همه کسانی است که به او رأی داده اند و یا به دلایلی رأی نداده اند. روحانی باید بداند چه گفته است و چگونه می خواهد به گفته های خود عمل کند.

 او چهار سال بعد دیگر در معرض رأی مردم قرار ندارد تا مردم به او و کارکرد او نمره دهند. او در محضر خداوند متعال و مردم صبور و شریف ایران قرار دارد با این پرسش که؛ آیا به وعده ها عمل کردید؟!
این وعده ها به مثابه پیمان و تعهد به ملت است. خداوند در قرآن، مؤمنین را دعوت می کند به عهد و پیمان خود پایبند باشید؛ «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ - اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! به قراردادهاى خود وفا كنيد.» (سوره مائده، آیه 1)

رئیس جمهور برای بار دوم سوگند یاد می کند که پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی باشد و خود را وقف خدمت به مردم و اعتلای کشور کند. قاعدتاً او در برنامه های خود گفته است چگونه می خواهد خود را وقف مردم و اعتلای کشور نماید.

او بار دوم، باز سوگند می خورد که در حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزد. خداوند در قرآن می فرماید؛ «إِنَّ الَّذِينَ يَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَأَيْمَانِهِمْ ثَمَنًا قَلِيلًا أُولَئِكَ لَا خَلَاقَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ - كساني كه پيمان الهي و سوگندهاي خود را به بهاي ناچيزي مي فروشند، آنها بهره اي در آخرت نخواهند داشت.» (سوره آل عمران، آیه 77) سؤال کلیدی این است که آیا روحانی در دور دوم خدمتش موفق به عمل به سوگند الهی خود می شود و این انذار قرآنی را همواره مد نظر خواهد داشت؟
۱۳۹۶/۰۴/۰۴ ۱۳:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۵ ۰۹:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۱۲:۱۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۳ ۱۲:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۳ ۱۲:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۱ ۰۹:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۱ ۰۸:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۱۵:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۹ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۷:۱۳
 
 
کلمات کلیدی : وعده های روحانی+انتخابات96+پیروزی روحانی
 
سرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۴۱:۳۳
من لیسانس مکانیک و بیکارم و منتظر طرح کارورزی 100 روزه روحانی هستم . کاج !!! (4379634) (alef-11)
 
96 %ی سابق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۴۵:۱۶
قول داده سالی 955 هزار تا شغل ایجاد کنه
منتظر میمانیم ! (4379647) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۴۹:۳۸
امیدی به هش نیست (4379671) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۵۰:۳۵
ايشان به قولهاي خود را عمل كردند كه دوباره توسط مردم و با با راي بيشتر انتخاب شدند . (4379676) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۵۲:۵۵
یه چند روز استراحت کنید و بعد شروع کنید (4379687) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۵۴:۵۹
اگه روحانی با همین شتاب این 3 ماه اخیر به داد مردم برسه ، ایران گلستان میشود ولی بعید میدونم ادامه داشته باشه (4379699) (alef-11)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۳:۵۵:۲۳
-
دقيقا مشكل در اينجاست كه قانوني وجود ندارد كه در خاتمه مسئوليت مسئولان از آنها در قبال كارهايي كه انجام داده اند و بايد انجام مي داده اند پرسش شود
اي كاش اين امر بصورت قانون باشد و در مجلس شوراي اسلامي، نمايندگان مردم از مسئولان محترم بخواهند در پيشگاه خدا و ملت پاسخگوي عملكرد خود باشند. انشالله (4379702) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۱:۳۶
...
وعده هم اسمش روشه و وعده هست.
آخر دوره هم مثل هفته پیش می‌گه من می‌خواستم ولی نشد. (4379734) (alef-11)
 
مرادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۱:۴۹
عمرا به وعده هاش عمل کنه
... (4379736) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۲:۴۳
آقای روحانی شما وعده دادید که با انها حساب خواهید کرد و از حق معلمان و دانش اموزانی که مورد تهمت های ناروا قرار گرفتند دفاع خواهید کرد
منتطر حساب و کتاب شما هستیم. (4379740) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۳:۰۵
ما آقای روحانی را درک میکنیم.محدوده ی اختیارات ایشان را میدانیم و به سنگ اندازی ها..واقفیم ما از ایشان تلاش مضاعف میخواهیم در راه آرمان هایی که ۲۴میلیون نفر به آن رای دادند (4379742) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۵:۱۶
ببینیم توی 100 روز چی کار میکنه (4379754) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۶:۴۰
ما را به خیر تو امیدی نیست (4379761) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۰۹:۰۰
ما منتظر 100 روزش هستیم (4379772) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۴۳:۰۹
واقعأ مردم این چیزهارا باور کرده اند؟ (4379985) (alef-11)
 
Ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۴۷:۱۵
نصف بیشتر این وعده ها رو من نشنیدم کی گفت از احزاب گوناگون که سامل اصولگراها هم میشه در کابینه استفاده میکنه!!!! وعده سازی نکنید (4380008) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۵۴:۰۰
انتخابات به کام نبود، حالا می خوایید صبح تا شب با یادآوری وعده ها به دولت فشار بیارید و کام دولت را تلخ کنید. (4380041) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۴:۵۴:۱۲
اگرچه رقیبان روحانی نتوانستند اکثریت آرا را بدست آورند ولی پیروزی بزرگی برای همه به ارمغان آورند
آنها روحانی را مجبور کردند که وعده بهبود وضع اقتصادی اشتغال و عدالت اجتماعی بدهد و حالا مجبور است به آن عمل کند
اگر به وعده ها عمل کند که رقبای روحانی به نتیجه دلخواه خود رسیده اند که همانا اشتغال و توجه به محرومین بوده است و اگر نتواند بی اعتباری حامیان روحانی و روگردانی مردم از این جناح سیاسی خواهد بود و در نتیجه زمینه سازی حضور پرقدرت رقیبان در انتخابات بعدی (4380044) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۰۲:۲۰
شعار روحانی آزادی بود. شما دیگه خواهشاً سعی نکنید از پیگیری این وعده‌ها حرف بزنید (4380090) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۰۶:۵۳
مردم منتظر برداشته شدن تحریم ها و برگشت دلار به قیمت واقعی 1000 تومان هستند (4380124) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۲۳:۵۹:۳۷
قیمت دلار باید واقعی و به نفع توسعه ی کشور باشد. چرا وعده های الکی درست می کنید؟ کسی گفته قیمت دلار کاهش پیدا می کند؟ (4388958) (alef-11)
 
ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۰۹:۱۴
من کی گفتم؟! (4380130) (alef-11)
 
من وفا کردم منتظرم ....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۱۵:۵۷
اقای روحانی در نطق مشهد خودشان هم بر پایبندی بر عهد وپیمانشان با مردم تاکید کردنند سرعت در بعضی از خواسته های ضروری مردم و هم چنین دیدن مشکلات جوانان صد البته ونگاه به شرمندگی پدر ومادر همان جوانها در گرفتاری های بیکاری و اجاره نشینی وغیره اولویت است که باید حداقل در 6 ماه اول دولت جدید محقق شود (4380157) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۱۶:۲۹
مردونه بهش کمک کنید (4380162) (alef-11)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۳۹:۱۰
اين وعده ها بايد روي بنر هاي بزرگ چاپ و روي بيلبردهاي شهر نصب شود (4380275) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۴۵:۴۶
یه دور دوم هم می کشید بازانتخاب مردم روحانی بود. البته با ارایی بیشتر. (4380311) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۵:۴۶:۲۹
پیام ما روشنه... (4380314) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۶:۴۱:۱۹
به همین خیال باش (4380545) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۷:۱۲:۰۱
روزاز نو روزی از نو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4380680) (alef-11)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۷:۳۰:۱۴
ما رأی دادیم، ب خودمون هم مربوطه...شما نمی خواد نگران تحقق وعده ها باشین...شما فقط سنگ نندازید همین کافیه. (4380790) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۷:۴۱:۴۷
48 ساعت بعد از انتخابات جواب حضور ما رو دادن و برگه های احضاریه دارایی رو جلو در انبارمون انداخته بودن که بیاین برای ارزیابی.
واقعا ناراحت شدم از این کارشون. شما که برگه میخواستین بدین گذاشتین صاف بعد انتخابات؟ (4380838) (alef-11)
 
عالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۷:۵۹:۳۱
انشا ء الله با حمایت رهبری عزیز و به پشتوانه آرای این ملت تمام توانش را در حل مشکلات بکار خواهد برد ... (4380912) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۸:۴۰:۳۶
به نظرم بهتر بود به وعده‌های کمی و قابل اندازه‌گیری مثل 930 هزار شغل در هر سال اشاره می‌داشتید. (4381054) (alef-11)
 
پیراسته فر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۳۱ ۱۸:۴۶:۰۴
23میلیون نفرازجمعیت بالای 18سال4درصدیند! (4381073) (alef-11)
 
ف.خ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۱۲:۵۴:۰۲
بهتر بود بعضی وعده ها را نمی دادند. بعنوان مثال رفع اکثر تحریم های غرب عملی نیست. این تحریم ها بخاطر ضدیت با نظام و انقلاب اسلامی ایران وضع شده و لغو آن
امکان پذیر نیست. (4387882) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.