توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473885
مصرف داروهای هورمونی دامی در پرورش اندام/ احتمال وقوع مرگ
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
دبیر ستاد مرکزی داروها و سموم سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف داروهای هورمونی دامی مورد استفاده در پرورش عضلات دام بویژه اسب‌های مسابقه در ورزش بدنسازی و پرورش اندام هشدار داد.

به گزارش ایسنا، دکتر یسنا به‌منش، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دسته داروهایی که در ورزشکاران سوء مصرف می‌شود، استروئیدهای آنابولیزان هستند، این داروها را مشتقات هورمون‌ مردانه یا تستوسترون معرفی کرد که توسط متخصصین در درمان کمبود هورمون مذکور یا در مشکلات خونی و ...تجویز می شوند.

به‌منش با اشاره به اینکه اخیرا مشاهده شده است که داروهای هورمونی دامی که در پرورش عضلات دام خصوصا اسب‌های مسابقه مورد مصرف دارد، از طریق افراد غیر مسئول و سودجو در میان جوانانی که در ورزش بدنسازی و پرورش اندام فعالیت می‌کنند، توزیع می شود.

وی  ضمن بالا دانستن خطرات و عوارض این داروها گفت: با مصرف این داروها آسیب‌ها به دو برابر افزایش می‌یابد.  

بهمنش در توضیح بیشتر گفت: آز آنجا که در تولید داروهای دامی، بسیاری از الزاماتی که در تولید داروهای انسانی باید رعایت شود، وجود ندارد، لذا تزریق داروی دامی احتمال وقوع مرگ را نیز به دنبال دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی با تاکید بر اینکه داروی دامی با مشخصات استفاده در حیوان تهیه و از طریق داروخانه‌های دامی و با نظر دامپزشک توزیع می‌شود، تصریح کرد:  توزیع این دارو به روش‌های دیگر همگی قاچاق محسوب می‌شود و همین امر خطرات مصرف این داروها را بیش از پیش خواهد کرد.

وی در پایان با ابراز تاسف از اینکه در مواردی فرد مصرف کننده، با علم کامل به دامی بودن دارو و عوارض بالقوه مصرف آن، باز هم اصرار به مصرف داروی دامی می‌کند، نسبت به انجام چنین کارهای خطرناکی هشدار داد.
 
کلمات کلیدی : سلامت + سازمان غذا و دارو + داروهای هورمونی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.