توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 377684
عامل حمله به سفارت ایران در بیروت دستگیر شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۲
رسانه های لبنانی گزارش دادند که نیروهای امنیتی این کشور عامل بمب گذاری خودرویی که از آن برای حمله به سفارت ایران در بیروت استفاده شده است را بازداشت کردند.

به گزارش العالم، نیروهای لبنانی، عامل بمب‌ گذاری خودرویی که از آن برای حمله تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت استفاده شد، دستگیر کردند.

فرد دستگیر شده به مشارکت در بمب گذاری چندین خودروی دیگر اعتراف کرده، که هنوز بعضی از آنها منفجر نشده است.

روزنامه الاخبار لبنان روز دوشنبه در مطلبی اعلام کرد: تقریبا ۲ هفته قبل نیروهای امنیتی یک سوری به نام "احمد فاضل" معروف به "ابو الطیب" را بازداشت کردند. اما پس از مدت کوتاهی مشخص شد که فرد بازداشت شده یک جوان عادی نیست، بلکه او یکی از کسانی است که با بمبگذاری خودروها، چندین بار مناطقی از لبنان را به لرزه انداختند.

ابو الطیب، یکی از بمب گذاران خودروها و سازندگان بمب برای گروه تروریستی "جبهه النصره" است.
اما سرنخی که باعث دستگیری این تروریست شد، یکی از نزدیکان وی بود که از سران گروه تروریستی "جبهه النصره" است. ابوالطیب قبلا در یکی از پمپ‌های بنزین در روستای "القبیات" کار می‌کرد و فرد شناخته شده ای نبود.

"احمد فاضل" قبل از آن که با لقب "ابو الطیب" معروف شود، در دانشکده پزشکی دانشگاه "البعث" سوریه درس می‌خواند.

با آغاز بحران و جنگ در سوریه وی به گروه تروریستی موسوم به "گردان های الفاروق" ملحق شد. وی در درگیری با نیروهای ارتش سوریه شماری از سربازان سوری را به اسارت گرفت و آنها را به فرمانده خود "موفق ابو السوس" تحویل داد. (ابو السوس پس از مدتی با داعش بیعت کرد و فرمانده نظامی این گروه در ارتفاعات قلمون شد).

پس از آزادسازی "القصیر" و پاکسازی آن از تروریست‌ها، ابو الطیب به همراه گروه‌های مسلح به منطقه "یبرود" رفت و در آنجا به النصره پیوست و با "ابومالک التلی" سرکرده این گروه در منطقه "رنکوس" بیعت کرد.

احمد فاضل در آنجا خودش را "ابو الطیب" نامید و از همان زمان بمبگذاری خودروها را آغاز کرد.

پس از آن، فاضل به همراه ابو احمد الشامی و ابوعبیده التی گروهکی را برای بمب‌گذاری تشکیل داد که سرکردگی آن را فردی به نام "ابو دجانه اللبنانی" (کارشناس بمب‌گذاری) برعهده داشت. وی دوره ای را برای فراگیری بمبگذاری خودروها و ساخت بمب در یکی از مقرهای النصره در مزارع ریما در قلمون گذراند.

وی اعتراف کرده است که در زمان عضویت در گروهک مذکور، با همکاری ابو دجانه و ابوعبدالله العراقی ۵ خودرو را بمبگذاری کرده است.

البته خاطرنشان می‌شود که این گروهک فقط برای جبهه النصره کار نمی‌کرد، و اعترافات فاضل نشان داد که این گروهک به فرمان ابو عبدالله العراقی، برای داعش در قلمون نیز خودروهایی را بمبگذاری کرده است.

وی گفته است، یکی از خودروهای بمبگذاری شده در حمله نیروی هوایی ارتش سوریه منهدم شد. با ۲ خودروی بمبگذاری شده دیگر نیز به نیروهای ارتش سوریه حمله شد. و خودروهای سوم و چهارم به داخل لبنان انتقال یافت.

وی اعتراف کرد که خودروی سوم از نوع جیپ شورلت بود، و پلاک لبنان داشت و بمب‌گذاری آن به صورت مشخص زیر نظر "امیر" داعش انجام شد و "ابو الحسن الفلسطینی" (که امیر داعش در قلمون بود و در جریان یورش به عرسال از پا درآمد) به همراه "ابو الهیجاء اللبنانی" خودروی مذکور را به عرسال منتقل کردند.

وی خاطرنشان کرد که یک ماه بعد مطلع شد به وسیله آن خودرو به یکی از سفارتخانه‌ها در بیروت حمله شد.

نیروهای لبنانی پس از مقایسه ویژگی‌های خودروی مذکور، متوجه شدند که همان خودرویی است که به وسیله آن به سفارت ایران در بیروت حمله شد.

از سرنوشت خودروی بمب‌گذاری شده چهارم که یک تویوتای پیک‌آپ خاکستری با پلاک لبنان است، خبری در دست نیست و خودروی مذکور هنوز منفجر نشده است.

فاضل گفته است که از ویلای یک نماینده سوری به عنوان مقر انتحاری‌ها استفاده می‌شد و در آنجا با ۶ انتحاری ملاقات کرده بود. وی این انتحاری‌ها را اینگونه معرفی کرد: ابو محمد التونسی (در لبنان عملیات انتحاری انجام داد)، ابو مصعب التونسی و باو العز السوری و ابو عمار اللبنانی (اهل طرابلس و ۲۰ ساله) و ابو مصعب اللبنانی )از وادی خالد ۲۲ ساله) و ابو رعد.

وی می گوید که قبل از سقوط مزارع ریما، بعضی از عناصر مسلح به سرقت از خانه‌ها پرداختند. پس از آن درگیری هایی بین او و ابو دجانه اللبنانی به دلیل مخالفتش با این سرقتها صورت گرفت. پس از مدتی مشخص شد که اشیاء سرقتی در عرسال به فروش می رسید. فاضل به دلیل همین اختلاف نظر مزارع ریما را ترک کرد و از طریق فلیطا به عرسال رفت. وی مدتی نزد خواهرش در عرسال اقامت داشت (که با یکی از سران امنیتی جبهه النصره ازدواج کرده بود). پس از آن به القبیات رفت و در آنجا در یک پمپ بنزین مشغول به کار شد، تا اینکه او را بازداشت کردند.
 
کلمات کلیدی : انفجار سفارت ایران+لبنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.