توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435382
کاهش زمان صادرات کشور به 3 ساعت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: پایانه صادراتی این منطقه به عنوان یکی ازدستاوردهای دولت یازدهم متوسط زمان صادرات را از یک روز به 3 ساعت کاهش داده است.

به گزارش ایرنا، حسین فروزان روز یکشنبه در دیدار با مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در محل این سازمان به صادارت 50 میلیون دلاری این پایانه در 9 ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و افزود: توسعه حمل و نقل داخلی و افزایش ظرفیت انبارداری نیز از نتایج اقتصادی اجرای این طرح به شمار می رود.

به گفته وی این پایانه با 12 هکتار مساحت شامل 16 هزار متر مربع سالن مجهز، ساختمان های اداری، بهداشتی، رفاهی، باسکول توزین، امکانات تخلیه و بارگیری و 2 هزار متر مربع انبار است.

وی افزود: عملیات اجرایی این پایانه در سال 1393 شمسی آغاز شد و فاز نخست آن در بهمن سال گذشته به بهره برداری رسید و در اختیار فعالان اقتصادی قرار گرفت.

وی به مشوق های صادراتی این منطقه نیزاشاره کرد وگفت:این سازمان به منطور بستر سازی برای افزایش صادرات علاوه بر ایجاد و آماده سازی زیر ساخت های مورد نیاز اعطای مشوق های لازم برای صادرکنندگان رادر دستور کار قرار داده است و بر این اساس برای صادرکنندگان از این منطقه از محل هزینه های گمرکی و خدماتی تا سقف 30 درصد تخفیف اعمال می شود.

وی همچنین توسعه راه های ارتباطی این منطقه در دولت تدبیر و امید را مورد توجه قرار داد و ادامه داد: با توجه به صعب العبور بودن موقعیت جغرافیایی در نقطه صفر مرزی و کافی نبودن 2 مسیر رفت و برگشت برای تردد کامیون ها این سازمان در سال گذشته افزایش مسیر رفت و برگشت دیگر را در داخل محدوده در دستور کار قرار داده است.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو گفت: با توجه به تردد هزاران دستگاه کامیون از مسیر کنترل گازوئیل گمرک بازرگان ووضعیت نامناسب آن، ساماندهی و بهسازی این مسیر در اولویت سازمان منطقه آزاد ماکو قرار گرفت وعملیات اجرایی آن به طول 550 متر از تیر سال جاری آغاز شد و با صرف هزینه در بازه زمانی کمتر از یک ماه به بهره برداری رسید.

فروزان احداث بازارچه های مرزی ماکو و پلدشت را یکی دیگر از اقدامات مهم سازمان منطقه آزاد ماکو عنوان کرد و افزود: با احداث این بازارچه ها علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، یک هزار و 450 نفر مشغول به کار شده اند.

به گزارش ایرنا منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشوربه لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط ، پلدشت وشهر مرزی بازرگان است؛ این منطقه در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از 75 درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب 130 و 140کیلومتر است.

این سازمان در دولت تدبیر و امید در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت و بازرگانی، گردشگری، اجتماعی، آموزشی و زیربنایی شاهد دستاوردهای چشمگیری است که از آن جمله می توان به صدور 78 فقره پروانه بهره برداری در بخش صنعت، هشت فقره پروانه اکتشاف معدن، صادرات 244 میلیون دلاری تا شهریورماه امسال، توسعه گردشگری و فعالیت های قرآنی و غیره اشاره کرد.
 
کلمات کلیدی : صادرات + اقتصاد ایران + واردات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.