نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490787
ترقی در گفتگو با الف مطرح کرد؛
کارآمدی اعضای کابینه بر جنسیت و قومیت آنها مقدم است
گزارش از: محمد صادق کلبادی، ۱۹ تیر ۹۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲
همزمان با نزدیک شدن به زمان مراسم تحلیف دولت دوازدهم رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه هم قوت گرفته. بنظر می‌رسد روحانی حداقل 30 درصد از کابینه فعلی را تغییر خواهد داد. با این همه برخی معتقدند روحانی باید بر حضور زنان و اقلیت‌ها و اصلاح طلبان بیش از گذشته توجه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی الف، با نزدیک‌تر شدن به مرداد ماه و مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم، بازار گمانه زنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید هر روز داغ‌تر می‌شود. در این میان برخی افراد و جریانات با برجسته ساختن کلید واژه‌هایی از سخنرانی‌های تبلیغاتی رئیس جمهور به دنبال مقاصد خاص خود و به عبارتی سهم خواهی در دولت دوازدهم هستند، با این حال شنیده‌ها حاکی از آن است که رئیس جمهور روحانی سه کارگروه را تشکیل داده تا پیشنهادات خود را پیرامون اعضای کابینه به او ارائه دهند و گروهی متشکل از افرادی چون نهاوندیان و نوبخت نیز وظیفه بررسی پیشنهادات را برعهده دارند.

اما در این میان صاحب نظران و فعالان سیاسی نیز نظرات متفاوتی را تا کنون ارائه کرده‌اند، از پیش نهاد حضور یک وزیر یهودی! تا تاکید بر حضور زنان و اقلیت‌ها در کابینه، در همین راستا به تازگی حجت‌الاسلام علي يونسي، دستيار رئيس‌جمهوري در گفتگو با "ایلنا" ضمن اظهار بی اطلاعی از موضوع حضور زنان و اقلیت‌ها در کابینه آینده گفت:« از صحبت‌هاي آقاي روحاني پيدا‌ست که ايشان مصمم هستند دولتي کارآمدتر و جوان‌تر از دولت يازدهم تشکيل دهند».

گمانه زنی‌ها در خصوص حضور زنان به اینجا ختم نشد تا جایی که چندی پیش الهام امين‌زاده، دستيار ويژه حسن روحاني در امور حقوق شهروندي، در اظهار نظری حضور زنان در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و دادگستری را متحمل‌تر از سایر وزارت خانه‌ها اعلام کرد.

بیش از 40 درصد کابینه فعلی باید تغییر کند
"حمیدرضا ترقی" عضو حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی الف پیرامون اعضای کابینه دولت دوازدهم گفت: مهم‌ترین ملاک و نیاز امروز کشور، کارآمدی و تخصص اعضای کابینه دولت آینده هست. کابینه‌ای که قادر باشد مشکلات فراروی دولت را حل کند، بحث زن یا مرد بودن آنها مقدم بر کارآمدی نیست بلکه باید باتوجه به دولت قبل و مشکلاتی که همچنان به زمین مانده و در بخش‌هایی که ضعف و ناکارآمدی‌های متعددی وجود داشته که امروز به مطالبات جدی مردم تبدیل شده، اعضای کابینه انتخاب شوند.

وی در ادامه افزود: رئیس جمهور طبیعتاً باید انتخابش را نخست بر مبنای توصیه‌های مقام معظم رهبری قرار بدهد، براساس آن رهنمودها اولویت با این است که عناصری را بکار بگیرد که از شادابی، توانمندی ، سعه صدر و همچنین تسلط بر حوزه وظایفشان، تعهد نسبت به نظام و عدم واگرایی نسبت به غرب برخوردار باشند.

ترقی با اشاره به انتقادات شدید از عملکرد وزارت خانه‌های نفت و راه و همچنین وزارت خارجه گفت : قطعاً اگر دولت بخواهد خسارت‌های گذشته تکرار نشود و حرکت جدیدی در دولت بوجود بیاید که امیدوار کننده باشد و یاس و ناامیدی مردم را برطرف کند باید در این حوزه‌هایی که خسارت‌های سنگینی بر کشور وارد آمده تجدید نظر کند و افراد جدیدی را بکارگیرد که بر اساس سیاست‌های نظام بتوانند حرکت کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این پرسش که چند درصد از اعضای کابینه فعلی لازم است که تغییر کنند اظهار داشت: ما نمی‌دانیم که آقای روحانی چقدر در برابر فشارهایی که بر ایشان هست می‌تواند مقاومت کند و کابینه مناسبی را پیشنهاد بدهد ولی حداقل بنظر می‌رسد که نزدیک 30 درصد از کابینه را تغییر بدهند ولی بنظر می‌رسد چیزی بالای 40 درصد از کابینه لازم است که تغییر کند.
چرا روحانی از مشاور یهودی استفاده نمی‌کند؟!

چندی پیش صادق زيبا‌کلام، فعال سياسي اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با "خبرآنلاين" برای بهبود عملکرد دولت پیشنهاداتی داد که همچون بسیاری دیگر از نظرات این استاد علوم سیاسی دانشگاه، پر حرف و حدیث بود او با تاکید بر حضور زنان در کابینه به رئیس جمهور پیشنهاد حضور یک وزیر اهل سنت، کرد و یهودی را مطرح ساخت و گفت "چرا روحاني از يهودي‌هاي برجسته به‌عنوان مشاور خودش استفاده نمي‌کند؟ با انتخاب يک مشاور يهودي تصور کنيد که چه بلايي بر سر لابي‌هاي صهيونيستي ضد‌ايراني مي‌آيد. دهان آنها هم بسته مي‌شود. به گمان من حتي خيلي زياد باعث پرستيژ بين‌المللي ايران در اروپا و آمريکا خواهد شد"
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۵:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۰۸:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ ۱۴:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ ۱۲:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ ۰۸:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۱۰:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۱۶:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۳۰ ۲۱:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۱۳:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۳ ۱۷:۴۳
 
 
کلمات کلیدی : انتخاب کابینه روحانی+پیش بینی دولت دوازدهم+کابینه دولت دوازدهم
 
Estonia
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۴۳:۱۹
آیا آقای زنگنه دویاره در مسند خود ابقا خواهند شد؟ ای کاش آقای زنگنه که در مراسم امضای قرارداد با توتال به عقده‌گشائی با رقبای سیاسی پرداخت، کسی هم به خیانت‌های فرانسوی‌ها از جمله برگزاری همایش گروهک نفاق می‌پرداخت! چرا ایشان اینقدر نسبت به منتقدین داخلی عصبانی هستند؟! (4466692) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۵۴:۴۲
فقط اصفهان (4466729) (alef-11)
 
فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۰۶:۲۸
در مورد آموزش وپرورش ،تجربه نشون داده تا زمانی که دولت اعتقاد جدی به جایگاه وتغییر ورفع مشکلات نداشته باشه ،تغییر مهره ها دردی درمان نمیکنه. (4466757) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۲:۰۸:۲۷
با زیبا کلام یک مصاحبه بگیرید شخصیت جالبی دارن (4466763) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۳:۱۴:۵۷
ما رای دادیم اقایان اقلیت در نهایت اجبار می کنند چه کسی وزیر باشد (4466920) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۳:۱۹:۲۰
برای قضیه ی FATF به رئیس جمهور اعتماد دارید؟
برای قضیه 2030 به رئیس جمهور اعتماد دارید؟
برای قضیه برجام و تحریم های هر روز آمریکا به رئیس جمهور اعتماد دارید؟
به دلیل وضع عالی مسکن به ایشون اعتماد دارید؟
به دلیل فساد گسترده صندوق فرهنگیان به ایشون اعتماد دارید؟
به دلیل دروغ سایه جنگ که مشاهده هم فرمودید به ایشون اعتماد دارید؟
واقعاً آدم هایی که نخوان حقایق رو ببینن، نمیبینن و گوشها و چشمهاشون رو میبندن که نشنون و نبینن (4466928) (alef-11)
 
مشعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۳:۵۲:۳۹
اینا رو اول میگین که مردم رو برای یه سوپرایز بزرگ آماده کنین؟
همه میدونن کارامدی آقایانی نظیر فریدون توی دولت چقدر بوده و هست. (4466994) (alef-3)
 
پیمانکار
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۰۴:۴۴
آقای مهندس زنگنه بخاطر اوپک بزرگ شناخته شده اند . درحالیکه کار وزیر نفت اوپک نیست . شرکت های داخلی وزارت نفت رها شده اند و از وزیر حساب نمی برن .
(4467026) (alef-3)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۲۷:۴۹
حتما باید اینطو باشد هم عدلت هست هم دولت کار امد . (4467059) (alef-3)
 
Norway
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۴۲:۳۴
خوب یعنی از میان 40 میلیون زن ایرانی حتی یک نفر شایسه وزارت نیست؟
با توجه به وضعیت کنونی که حتی یک وزیر زن در کابینه نیست عنوان خبر بطور غیر مستقیم میگه که تو 40 میلیون زن ایرانی یک نفر هم شایسته وزارت نیست (4467078) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۵:۰۲:۲۳
الان عده ای مدام وزیر زن وزیر زن میکنند و روحانی را تحت فشار قرار میدهند در حالیکه ما اصلا" الان خانمی نداریم که در حد وزارت باشد . (4467125) (alef-11)
 
جلیلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۷:۰۴:۱۲
دولت یازدهم با وزیران پیر و از کار افتاده کاری نتوانسته بکند احتمالا حالا می خواهد به بهانه ی زن بودن بعضی از افراد کابینه نا کارامدی خود در چهار سال آینده را آماده کند . (4467340) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۴۷:۰۳
دولتی که میدانگاه زنان گردد یقینا به سر منزل مقصود نخواهد رسید (4468282) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۸:۲۹:۲۷
هیچ چیز در این چهار سال نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه بدتر هم میشه
البته ملت باید بفهمه که درست انتخاب کنه (4467458) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۰:۳۳:۱۲
انتخاب درست هم یقینا منظور شما رای به اصولگراها است که رشد اقتصادی منفی 7 و دلار 4 هزار تومنی و تحریم و..رو ایجاد کردن (4467972) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۳۷:۳۹
کارآمدی بسیار مهم است اما در عین حال عدم حضور حداقل یک زن وزیر ناجوانمردانست. (4467712) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۰:۲۹:۵۷
هر موقع رسانه ها در مصاحبه گرفتن از متخصصین کارآمد استفاده کردند، فارغ از جناح بندی، دولت هم یاد میگیرد. برای من واقعا جایگاه آقای ترقی در فضای سیاسی ایران روشن نیست (4467969) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.