توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426166
مانع اصلی آشتی مصر و عربستان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۰
در حالی که سرنوشت پرونده جزایر تیران و صنافیر در گرو دستور دستگاه قضا مصر در ماه میلادی آتی است، شدت تنش میان قاهره و ریاض بنا به مسائل مختلفی افزایش یافته است. این در حالی است که دو دیپلمات عالی رتبه مصری گفته‌اند، علت اصلی تنش‌ها به رفتارهای غیر مسئولانه محمد بن سلمان بر می‌گردد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، روابط مصر و عربستان از آغاز تنش دیپلماتیک میان دو کشور از حدود سه ماه پیش، در حال حاضر وارد پیچ بسیار خطرناکی شده است که ناظران می‌گویند علت این امر موضع قاهره در قبال بحران سوریه در شورای امنیت بوده است.

آخرین فصل تنش‌ها و خطرناک‌ترین آنها پس از بازدید مشاور پادشاه عربستان از سد النهضه در اتیوپی نمود پیدا کرد که قاهره نسبت به ساخت این سد اعتراض دارد چرا که معتقد است این سد سهم مصر از آب‌ نیل را تهدید می‌کند.

در همین حال یک دیپلمات مصری در مصاحبه با روزنامه الاخبار لبنان گفت: وزارت خارجه مصر در مورد روابط با ریاض به دو دیدگاه گوش می‌دهد که دیدگاه نخست بر مبنای لزوم برگزاری جلسات گفت‌وگو و شفاف سازی میان دو کشور است و این جریانی است که رهبری آن را احمد القطان، سفیر عربستان در قاهره و تعدادی از مسئولان ارشد در دولت عربستان برعهده دارند.

در مقابل جریان دیگری وجود دارد که جوانان پشتیبان محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور آن را در پیش گرفتند که بر لزوم این امر تاکید دارد که باید مصر به دلیل رخ دادها در خصوص پرونده تیران و صنافیر عذرخواهی کند و این دو جزیره را به عربستان تحویل دهد تا بعد از آن هرگونه مذاکراتی آغاز شود و این جریان در حال حاضر تصمیم گیرنده است و این امر شدت تنش‌ها را بیشتر کرده است.

روزنامه الاخبار گزارش داد که وزارت خارجه مصر در گزارش اخیر خود به اطلاع ریاست جمهوری مصر رساند که جریان محمد بن سلمان در حال حاضر نفوذ بیشتری در قدرت دارد و مصر باید با تحولات جدیدی تعامل داشته باشد که برآن تحمیل شده است.

وزارت خارجه مصر در عین حال این مساله را بعید دانست که در سایه مخالفت مصر با تسریع در روند واگذاری جزایر تیران و صنافیر به ریاض، به سرعت بهبودی در روابط حاصل شود. در سایه این شرایط یک منبع دیپلمات دیگر نیز در مصاحبه با الاخبار گفت که امکان برگزاری دیداری میان عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان و سامح شکری همتای مصری‌اش در آینده نزدیک وجود دارد و این گامی است که ممکن است شدت تنش‌ها را کمتر کند.

اما این منبع از دشواری‌هایی صحبت می‌کند که اخیرا به دلیل عدم وجود توضیحاتی از سوی عربستان پیرامون بازدید مشاور پادشاه از سد النهضه اتیوپی و به دلیل صحبت از امکان برخورداری عربستان از برق از این سد شکل گرفته است چرا که این امور به معنی حمایت عربستان از انجام طرحی است که مستقیما با منافع مصر تعارض دارد.

این منبع گفت: مصر از ریاض پیرامون این مساله توضیح نخواهد خواست اما در عین حال به صورت جدی با آن تعامل خواهد کرد. به ویژه اینکه مواضع عربستان در این پرونده بسیار از مواضع تل آویو که از سال‌ها قبل از طرح ساخت این سد حمایت می‌کرد تفاوتی ندارد.

این منبع عالی رتبه مصری در خصوص موضع قطر نیز گفت: محمد بن سلمان براین باور است که مواضع‌اش با دوحه بسیار هماهنگ است که در صورتی که محمد بن سلمان به زودی به قدرت برسد این مساله چالش جدیدی را برای دولت مصر به وجود میآورد. سیاسیون کارکشته نسبت به رفتارهای غیرمسئولانه و لجاجت محمد بن سلمان در تعامل با مصر که پیامدهای وخیمی بر دو کشور برجای خواهد گذاشت، متعجب هستند.

وی در عین حال گفت: دیدار شیخ الازهر با سفیر عربستان در روز گذشته هیچ مفهوم سیاسی به همراه ندارد چراکه با الازهر به عنوان یک طرف مستقل و به دور از نهادهای دولت مصر تعامل می‌شود.

این منبع در نکته‌ای مهم تصریح کرد: بیشتر سرمایه‌گذاری‌های مورد حمایت محمد بن سلمان در مصر پس از توقف انتقال نفت شرکت آرام کو عربستان به مصر، کاملا متوقف شده‌اند.

علی رغم فشارهایی که بن سلمان اعمال می‌کند این منبع دیپلمات مصری می‌گوید که روش قاهره و موضع‌اش چه در قبال بحران سوریه و چه درخصوص یمن تغییر نخواهد کرد و قاهره با تمامی طرف‌ها بدون هیچ استثنایی در تماس باقی خواهد ماند.
 
کلمات کلیدی : محمدبن سلمان ، مصر، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.