توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492262
سفیر سابق انگلیس در عربستان: ریاض غیر مستقیم از تروریسم حمایت می‌کند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱
سفیر سابق انگلیس در عربستان اعلام کرد که ریاض تمامی مساجد اروپا را که به مرکز تندروی تبدیل شده‌اند، حمایت مالی می‌کند.‌

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، ویلیام بت، سفیر سابق انگلیس در ریاض در عین حال گفت: من فکر نمی‌کنم عربستان به صورت مستقیم از گروه‌های تروریستی حمایت کند بلکه از ایدئولوژی حمایت می‌کند که به تندروی منجر می‌شود.

وی افزود: من احتمال می‌دهم که رهبران عربستانی نسبت به عواقب سیاست‌هایشان آگاه نباشند. آنچه عربستان انجام می‌دهد درست نیست و ما باید اقدامی در قبال آن انجام دهیم.

این سفیر گفت: عربستانی‌ها تأثیر حمایت مالی‌شان از رویکرد مشخصی از اسلام (وهابیت) در بسیاری از کشورها و نه فقط در انگلیس و اروپا را به طور کامل پیش‌بینی نکرده بودند.

وی خواهان برگزاری مذاکرات واقعی درباره این موضوع شد و تأکید کرد: عربستان به صورت مستقیم از تروریسم حمایت نمی‌کند بلکه از مسئله دیگری که به تروریسم دامن می‌زند حمایت می‌کند.

ویلیام بت درباره اینکه آیا عربستان و هم‌پیمانانش پیامدهای درگیری تلخ با قطر را پیش‌بینی کرده‌اند، یا خیر، گفت: اقدامات عربستان و هم پیمانانش یک اقدام زیرکانه نیست حتی اگر با دیدگاهشان موافق باشد. این یک سیاست نسنجیده  برای تحقق سریع یک مسئله است و من فکر می‌کنم که آن‌ها در ارزیابی‌شان اشتباه کردند. گمان می‌کنم آن‌ها فکر می‌کردند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پشت آن‌هاست و از حمایت قطر دست برمی‌دارد. این مسائل را پیش آوردند چون فکر می‌کردند که قطر در نهایت عقب‌نشینی می‌کند برای همین فکر می‌کنم که آن‌ها کمی غافلگیر شدند و تحریم نتایج عکس داده است. این مسائل نه تنها به کودتا در قطر منجر نشد بلکه به حمایت بیشتر از امیر قطر انجامید.

سفیر پیشین انگلیس در عربستان تأکید کرد: دلیل واقعی این درگیری ادعاهای کشورهای محاصره کننده درباره حمایت قطر از تروریسم نیست بلکه اختلاف شدیدی در دیدگاه سیاسی است. این مسئله درباره اخوان المسلمین است و آنچه اتفاق می‌افتد جنگی درباره آینده خاورمیانه است.

وی درباره اینکه آیا تمامی اماراتی‌ها در داخل این کشور پشت تحریم قطر هستند، گفت: این مسئله با تأکید ابوظبی بر سیطره‌اش بر مسائل سیاسی خارجی در ارتباط است چراکه تحریم قطر به نفع دوبی نیست.
 
کلمات کلیدی : تروریسم + عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.