توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 245761
«ملخ‌های حاصل‌خیز»؛ اکبر اکسیر؛ نشر مروارید
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۴
ملخ‌های حاصل‌خیز
نویسنده: اکبر اکسیر
ناشر: مروارید، چاپ چهارم بهار۱۳۹۲
۸۴ صفحه، ۴۹۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

اکبر اکسیر در سال‌های اخیر جایگاه خود را در حوزه شعر طنز تثبیت کرده است. او متولد ۱۳۳۲ در آستاراست، پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه به‌عنوان دبیر در شهر آستارا مشغول به کارشده، سابقه کار مطبوعاتی و نقد ادبی در کارنامه خود دارد و بعد از بازنشستگی یکسره فعالیت خود را روی شعر آن‌هم از نوع طنازانه‌اش متمرکز کرده است.

اکسیر را با اشعار طنزآمیز کوتاهش می‌شناسند، اشعاری برخوردار از زبانی ساده و بیانی موجز و مستقیم و به‌دور از بازی‌های زبانی، بیانی مستقیم دارند؛ اجتماعی‌گری و نقد جامعه مدرن از مهم‌ترین ویژگی‌های شعر او به شمار می‌رود.

اکسیر این‌گونه از شعر را که قرار است  جریانی به‌عنوان شعر فرانو را نمایندگی کند، با انتشار  کتاب «بفرمایید بنشینید صندلی عزیز» به علاقمندان شعر معذفی کرد. این جریان اگر چه مخالفان و موافقان خاص خود را در میان منتقدان و صاحب‌نظران شعر دارد، اما دفترهای شعر او با اقبال مخاطبان روبرو بوده و اغلب چندین بار تجدید چاپ‌شده‌اند.

ملخ‌های حاصلخیر چهارمین مجموعه شعر اکبر اکسیر، دربردارنده هشتاد شعر کوتاه طنزآمیز است و در ادامه مسیری فرار می‌گیرد که او در آثار پیشین خود پیموده است. اکسیر در این کتاب نیز برای مخاطبان ثابت اشعارش که دیگر با چند و چون آثار او به‌خوبی اخت شده‌اند اشعاری با مضمون طنز انتقادی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌ ارائه کرده است.

در یکی از اشعار این مجموعه می‌خوانیم:

«صدای خروس می‌آید
خرده ریز سفره می شوم
پله پله پایین می آیم
حیاط کوچک مادربزرگ
درخت نارون
گربه های بازیگوش
جوجه های بهاره
غوغای مرغ‌ها
گنجشک ها
به طبقه همکف می رسم
صدای خروس می آید
از موبایل قسطی همسایه.»
 
کلمات کلیدی : ملخ‌های حاصل‌خیز + اکبر اکسیر + نشر مروارید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
«ملخ‌های حاصل‌خیز»؛ اکبر اکسیر؛ نشر مروارید