نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414222
فردا مدارس ابتدایی تهران برای سومین روز متوالی تعطیل است
بخش اجتماعی الف، ۲۵ آبان ۹۵
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: مدارس ابتدایی، پیش‌دبستانی و مهدهای کودک استان تهران به استثنای فیروزکوه، پردیس و دماوند فردا چهارشنبه هم برای سومین روز پی‌در‌پی تعطیل هستند.

محمد رستگاری درباره تمهیدات اندیشیده شده از سوی کمیته کاهش آلودگی هوای تهران برای روز چهارشنبه گفت:‌ با توجه به استمرار آلودگی هوا و افزایش آن در 24 ساعت آینده، کمیته کاهش آلودگی هوا مصوب کرد تا مدارس ابتدایی، پیش‌دبستانی و  مهدهای کودک استان تهران به استثنای فیروزکوه، پردیس و دماوند برای سومین روز پی‌در‌پی تعطیل شوند.

وی ادامه داد: تمامی تمهیدات اندیشیده شده از سوی کمیته کاهش آلودگی هوا برای سلامتی شهروندان در نظر گرفته شده و امیدواریم شاهد روند کاهش آلودگی هوا باشیم.

معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران تصریح کرد: سایر مصوبات کمیته که در روزهای گذشته تایید شده نیز در 24 ساعت آینده اعمال خواهد شد.

تعطیلی مدارس ابتدایی مناطق 19گانه تهران، لغو ورزش همگانی در پارکها و مجموعه‌های ورزشی شهر تهران، نظارت بر عدم به‌کارگیری اتوبوسهای دودزا، جلوگیری از روشن بودن اتوبوسهای متوقف در ترمینالها و جایگاههای اتوبوسرانی و ترمینالهای شهری و نظارت بر توقف جلوگیری از فعالیتهای عمرانی شهر تهران مؤثر بر تولید و افزایش آلودگی هوا از سوی شهرداری تهران بخشی از مصوبات کمیته کاهش آلودگی هوا بوده است.

تعطیلی رهاورد آلودگی/ دبیرستانی‌ها معترض شدند
هر سال با آمدن فصل سرما ، داستان تعطیلی مدارس آغاز می‌شود و دم‌دست‌ترین راه‌حل مسئولان برای مقابله با آلودگی هوا تعطیل کردن مدارس است.

امسال نیز با آمدن فصل سرما، داستان تعطیلی مدارس آغاز شده است و در هفته جاری آلودگی هوا مدارس دوره ابتدایی را برای دو روز متوالی به تعطیلی کشاند.

تعطیلی مدارس در فصل سرما  آن هم به دلیل آلودگی نه برف و یخبندان در حال تبدیل به یک سنت است و دانش‌آموزان هر سال با فرارسیدن فصل سرما در انتظار تعطیلی‌های چندروزه به عنوان رهاورد آلودگی هوا هستند.

تعطیلی مدارس به دم دست‌ترین راه حل مسئولان برای مقابله با آلودگی هوا تبدیل شده است و کمیته مقابله با آلودگی با تشکیل جلسه در مصوبات خود رأی به تعطیلی مدارس (عمدتاً مدارس ابتدایی) می‌دهد.

در سوی دیگر ماجرا، تعطیل شدن مدارس ابتدایی با اعتراضات سایر دانش‌آموزان به ویژه دبیرستانی‌ها مواجه می‌شود. این دانش‌آموزان در اعتراضاتشان در فضای مجازی می‌پرسند که چرا مسئولان به فکر سلامت آنها نیستند؟

بخشی از نظرات مخاطبان در رابطه با عدم تعطیلی دبیرستانی‌ها هنگام آلودگی هوا بدین شرح است:

به قرآن ما دبیرستانی ها هم شش داریم خاک شش نداریم.

راهنمایی ها و دبیرستانی‌ها آدم نیستن؟حداقل قبل تصمیم گیری یه سری به بقیه مقاطع تحصیلی هم بزنید. امروز توی مدرسه همه حالشون بد بود سر درد حالت تهوع و سوزش چشم. لطفا دوباره تصمیم‌گیری کنید همه حالشون بده با ٢ روز تعطیلی دانشمنداتون عقب نمیمونن.با این کار جز ضرر زدن به مردم اتفاق دیگه‌ای نمیفته.

واقعا ما دبیرستانی‌ها با دبستانی‌ها چه فرقی داریم هیچ کسی هم نیست اعتراض کنه خواهشاً به اون مدیرایی که دارن تعطیل می‌کنن بگید  مارو چرا تعطیل نمیکنن خواهشا اطلاع رسانی کنید به خدا شُش ما با دبستانی‌ها هیچ فرقی نداره.

اما سوال اینجاست که تعطیلی مدارس تا چه اندازه می‌تواند به رفع آلودگی هوا کمک کند؟ اغلب مردم می‌دانند که این مسئله هیچ تأثیری در  کاهش آلودگی هوا ندارد اما مسئولان با این باورند که تنفس و رفت‌و‌آمد در هوای آلوده به سلامت دانش آموزان لطمه می‌زند و به همین دلیل رأی به تعطیلی مدارس می‌دهند.

مسئولان آموزش‌وپرورش نیز معتقدند باید اقدامات دیگری  برای مقابله با آلودگی هوا انجام شود و تمام اقدامات را منوط به تعطیلی مدارس نکرد.

سال گذشته که داستان تعطیلی‌ متوالی مدارس به دلیل آلودگی هوا مطرح بود، علی اصغر فانی وزیر آموزش‌وپرورش وقت اعلام کرد:‌ باید زمان آموزش را منعطف کرد یعنی بتوان سال تحصیلی را یک هفته مانده به مهر آغاز کرد تا در شرایط آلودگی هوا که با تعطیلی مدارس مواجه می‌شویم با مشکل کمبود زمان آموزش و باقی ماندن محتوای کتب درسی مواجه نشویم.مسئولان وزارت بهداشت نیز که در کمیته مقابله با آلودگی هوا عضو هستند، دلیل عدم تعطیلی دبیرستانی‌ها در تعطیلات اخیر مدارس ابتدایی به دلیل آلودگی هوا را اینگونه اعلام کردند:‌ وضعیت فعلی آلودگی هوا به شدتی نیست که اثر مخرب بر روی سلامت دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان داشته باشد و به دلیل آنکه کودکان آسیب پذیرتر هستند، برای حفظ سلامت و تنفس آنها، کارگروه با تعطیلی مدارس ابتدایی موافقت می‌کند
 
کلمات کلیدی : آلودگی هوا+‌تعطیلی مدارس
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۱۳:۰۳
این چه وضعشه آخه ؟ اینا که میدونن هوا خرابه چرا روز به روز تعطیل میکنن؟ خب همون اول بگن چند روز تعطیله که اگه کسی تونست از تهران بره . (4017554) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۲۶:۵۵
اختیار دارید قربان. کی مردم آزاری کنه؟ (4017574) (alef-3)
 
مسعود
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۵:۲۴:۲۳
متاسفانه كميته اضطرار بايد زماني تشكيل بشه كه شاخص ها هنوز بالا نرفته وهوا پايدار پيش بيني شده ، اينها ميگذارند شاخص به ١٥٠ برسه بعد جلسه ميگذارن ، خوب بابا از تجربه كسورهاي ديگه اونهم در حد هند استفاده كنين لااقل كم سوادي هم حدي داره به خدا... (4017665) (alef-3)
 
كدخدا
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۵:۲۵:۱۱
فقط وفقط بايد از اول مهر زوج وفرد ميكردن. (4017667) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۲۲:۴۴:۱۴
ببینیم باز کدوم آقازاده دو تا سرفه کرده که بیاد تعطیلی مدارس افتادند . (4079423) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۲۱:۴۷
سایپا و ایران خودرو باید تعطیل بشه (4017567) (alef-3)
 
کارمند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۴:۲۹:۴۸
اگه فردا رو تعطیل می کردن شنبه رو هم مرخصی می گرفتم و سریع میرفتم شهرستانمون! (4017577) (alef-3)
 
ساسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۱۵:۱۰:۴۸
اگر زودتر اين 3 روز تعطيلي اعلام بشه 3 روز مرخصي ميگيرم ميرم از تهران .هم من و خانواده ام يه نفسي ميكشيم ، هم همشهري هام از نبود من و امثال من يه نفسي ميكشند هم زودتر هوا سالم ميشه و ضمن اينكه يه ايرانگردي ميشه و عده اي در شهر هاي ديگر سودي ميبرند و روحيه ي ما هم عوض ميشه! (4017641) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۳ ۲۲:۴۰:۰۹
صبح بخیر ، الان حداقل 4 روزی میشه که بعلت پایداری هوا و آلودگی شدید در تهران نمی توانیم براحتی تنفس کنیم و اکثر کودکان و سالمندان دچار سرفه های وحشتناک و آبریزش چشم و بینی هستند . واقعا خسته نباشید !!!!!!!!!!!!!!!!! (4079419) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.