توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463327
سلطان شیمیایی النصره کیست؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۳
گروه تروریستی جبهه النصره از سال 2013 در میان گروههای تروریستی پیشگام ساخت سلاح شیمیایی در سوریه و استفاده از آن بوده است. این گروه همچنان به فعالیتهای خود در غوطه دمشق ادامه می‌دهد.

به گزارش فارس، منابع خبری می‌گویند که نه تنها جبهه النصره در سوریه سلاح شیمیایی در اختیار دارد، بلکه این گروه یک مجموعه کاملی از کادر و رهبرانی دارد که وظیفه ساخت و توسعه سلاح شیمیایی را بر عهده دارند و افرادی را تحت آموزش خود دارند.

این واقعیت‌ها، چیز تازه ای نیست، و از چند سال پیش در سوریه مطرح شده بود، ولی جنبه رسانه‌ای پیدا نکرد. اما پس از حمله شیمیایی «خان شیخون» در ادلب این مسئله بار دیگر در کانون توجه قرار گرفته است.

در سال 2013 بود که در غوطه شرقی دمشق حمله شیمیایی رخ داد و به نظر می‌رسد که این موضوع حساس و خطرناک در این قسمت از سوریه نمود بیشتری دارد.

روزنامه «الوطن» سوریه گزارش داد که زیرساخت و کادر ویژه جبهه النصره در غوطه شرقی که وظیفه نظارت بر پرونده ساخت و استفاده از سلاح شیمیایی را در سوریه بر عهده دارند، به صورت منظم و بدون هیچ مانعی، به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

اما با این تفاوت، که این بار هویت مغز متفکر ساخت سلاح شیمیایی در گروه جبهه النصره چند هفته پیش از حادثه خان شیخون مشخص شد.

مرد شماره یک پرونده شیمیایی غوطه تروریست اردنی ملقب به «الملا الأردنی» است که در محافل النصره به «سلطان شیمیایی» معروف است.

به خاطر نقش حساسی که بر عهده دارد تا کنون اطلاعات اندکی از وی در دسترس است. وی یکی از تروریست‌های حاضر در افغانستان بوده و با بیشتر سرکرده‌های القاعده دیدار داشته است. وی تجربه زیادی در زمینه سلاح مدرن دارد و از مهارت بالایی در زمینه مواد شیمیایی برخوردار است.

آنهایی که وی را میشناسند، این گونه او را معرفی میکنند: «خطرناکترین اردنی در غوطه. وی عادات عجیبی دارد و همیشه ساکت است. به ندرت سخن می‌گوید. با هیچ کس نشست و برخاست ندارد». در خصوص میزان وابستگی وی به القاعده گفته می‌شود که داعش به او مبالغ زیادی برای پیوستن به این گروه تروریستی پیشنهاد کرده، ولی او نپذیرفته است.

 «سیمور هرش» روزنامه نگار آمریکایی 4 سال پیش خبر از دست داشتن النصره در استفاده از سلاح شیمیایی در غوطه داد و تأکید کرد که این گروه تروریستی می‌تواند مقادیر زیادی از این سلاح را تولید کند.

به گزارش این روزنامه، احتمالا الملا الأردنی یکی از دوزاده نفری است که مقامات ترکیه در ماه می سال 2013 به اتهام در اختیار داشتن ماده سارین آنها را بازداشت و پس از مدتی آزادشان کرد.

آنکارا همچنین در نوامبر 2013-یعنی چند هفته پس از آنچه کشتار شیمیایی غوطه نام داشت- «عبدالله الخالدی» سرکرده سعودی جبهه النصره را نیز بازداشت کرد. وی اعتراف کرده بود که جبهه النصره بمب‌هایی در اختیار دارد که حاوی مواد شیمیایی است. این در حالی بود که جامعه بین الملل سوریه را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی در غوطه می‌کرد.

نکته قابل توجه اینکه، بیشتر مناطق سوریه که در آن حملات شیمیایی رخ داده است به نحوی ترکیه با آن ارتباط دارد؛ چه از نظر تماس جغرافیایی مانند حلب و ادلب، چه از نظر عبور و مرور افراد معین به ترکیه مانند غوطه شرقی. ولی به عنوان مثال مناطق مرزی سوریه با اردن و لبنان هیچ گونه حمله‌ای از این قبیل رخ نداده است.

مقامات ترکیه، اواخر سال گذشته اعلام کردند که «عبد اللـه مدحت مرسی» پسر «شیمی دان القاعده» یعنی «مدحت مرسی» را بازداشت کرده اند. این شخص چند سال پیش در یک حمله هوایی در پاکستان کشته شد.

عبدالله مرسی سال 2013 وارد سوریه می‌شود و فعالیت شیمیایی خود را آغاز می‌کند. وی تا پایان سال گذشته به ترکیه رفت و آمد داشت و با وجود ادعای مسئولان ترکیه در خصوص بازداشت وی، ولی هنوز شک و شبهه‌هایی در خصوص سرنوشتش و چگونگی برخورد با او وجود دارد.

علاوه بر این مسئله، «ابو بصیر المصری» که یکی از دوستان مرسی است، تنها شخص مصری است که با الملا الاردنی در ساخت سلاح شیمایی در غوطه فعالیت می‌کند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه نیز هفته پیش از اطلاعات موثقی خبر داد که در منطقه دمشق در خصوص سلاح شیمیایی اقداماتی در حال انجام است. این مسئله دستکم با اطلاعات مذکور مبنی بر تداوم فعالیت شیمیایی النصره در غوطه شرقی همخوانی دارد.
 
کلمات کلیدی : سلطان شیمیایی+النصره+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.