توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452329
کلاهبرداری سایبری با تبلیغات دارو و دمنوش‌های لاغری
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹
سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: کلاهبرداران با استفاده از عناوینی همچون کاهش وزن و داشتن وزنی دلخواه و مناسب، سعی می‌کنند کاربران فضای مجازی و به خصوص بانوان را وادار به خرید محصولات خود کنند.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی پلیس فتا ناجا  (www.cyberpolice.ir)، سرگرد مهدی شکیب سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا از شبکه های اجتماعی به عنوان بستری برای پیشبرد اهداف مجرمانه این افراد نام برد و گفت: شبکه های اجتماعی به علت استقبال عمومی و ارائه ابزارها و امکانات رایگان و جدید زمینه را برای سوءاستفاده این افراد فراهم آورده است.

سرگرد  شکیب افزود: امروز شاهد برپایی صفحات، کانال‌ها و گروه‌های مختلف و با عناوینی جذاب در فضای مجازی هستیم که ادعای ارائه خدمات به کاربران فضای مجازی را دارند.

وی با اشاره به اینکه در یکی از جدیدترین شگردهای سودجویانه، این افراد به دنبال ترغیب کاربران به بازدید از کانال یا گروه خود می باشند، ادامه داد: کلاهبرداران با استفاده از عناوینی همچون کاهش وزن و داشتن وزنی دلخواه و مناسب، سعی می‌کنند کاربران فضای مجازی و بخصوص بانوان را وادار به انجام خواسته‌های خود نمایند.

سرگرد شکیب تصریح کرد: در این روش کاربران بدون اطلاع خانواده و برای داشتن وزنی ایده‌آل فریب این افراد را خورده و از این افراد مشاوره و راهنمایی و حتی نسخه های پزشکی دریافت می کنند، نسخه هایی که شاید مورد تایید پزشکان متخصص در این حوزه نباشد.

وی ادامه داد: این نسخه‌ها ممکن است حتی سلامتی افراد را نیز به خطر بیندازد. بنابراین بهتر است کاربران به‌جای استفاده از این نسخه‌ها، به پزشکان متخصص در این حوزه مراجعه نمایند.

سرگرد شکیب در تشریح این شگرد مجرمانه گفت: در این شگرد، مجرمان سایبری با ایجاد صفحاتی جذاب و انجام تبلیغات گسترده با عناوینی همچون کاهش وزن در یک ماه. تناسب اندام بدون رژیم غذایی و...، سعی دارند تعداد بازدید کننده های خود را افزایش داده تا بتوانند از قربانیان خود سوءاستفاده کنند.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در ادامه بیان داشت: مجرمان سایبری بعد از اینکه توانستند اعتماد کاربران فضای مجازی را جلب کنند از آنها درخواست ارسال تصاویری از اندام خودشان میکنند، این افراد در توجیه این درخواست عنوان می کنند جهت تاثیر بیشتر داروها و دمنوش‌های لاغری باید بدانند چه عضوی از بدن دارای اضافه وزن می باشد چون هر کدام از این نسخه ها و دمنوش ها برای کاری مخصوص ساخته شده‌اند.

سرگرد شکیب ادامه داد: متاسفانه برخی از کاربران فضای مجازی بدون اطلاع والدین خود با این افراد ارتباط برقرار کرده و خواسته های آنان را انجام می دهند یعنی تصاویری از خود را برای مجرمان سایبری ارسال کرده و منتظر دریافت نسخه پزشکی هستند.

وی افزود: به محض دریافت تصاویر از سوی مجرم پیام‌هایی تهدید آمیز مبنی بر انتشار تصاویر خصوصی قربانی در فضای مجازی برای قربانی ارسال می‌شود و از وی درخواست واریز مبالغی هنگفت را دارند.

این مقام مسئول حسن اعتماد بیش از حد هموطنان را عامل اصلی بروز برخی از جرائم سایبری برشمرد و گفت: گاه رعایت برخی از نکات کوچک و جزئی از جانب کاربران فضای مجازی می تواند از وقوع جرائمی بسیار بزرگ جلوگیری نماید، لذا هموطنان عزیز باید نسبت به افراد آنلاین در فضای مجازی حساسیت بیشتری داشته باشند.

سرگرد شکیب در توصیه به کاربران فضای مجازی اظهار داشت: کاربران عزیز باید دقت داشته باشند نباید به افراد آنلاین غریبه و ناشناس اعتماد کرد.

وی تاکید کرد: مطلع بودن والدین در کاهش وقوع جرائم سایبری بسیار موثر بوده و می تواند از وقوع چنین جرائمی جلوگیری کند. اگر والدین نسبت به فعالیت های آنلاین فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند و در فعالیت های اینترنتی آنها را همراهی نمایند قطعاً شاهد وقوع چنین جرائمی نخواهیم بود.

سرپرست اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در پایان خاطر نشان کرد: پلیس فتا از تمام کاربران می خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir  بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.
 
کلمات کلیدی : کلاهبرداری + پلیس فتا + تبلیغات دارو + دمنوش‌ لاغری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.