توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440728
طراح لایحه حمله پیش دستانه به ایران کیست؟/ بسترسازی قانونی برای ترامپ
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۵
یک موسسه آمریکایی در تحلیلی به لایحه ای در مجلس نمایندگان اشاره و عنوان داشته که طرحی برای انجام حمله پیش دستانه به ایران در کنگره آمریکا مطرح شده است.

مهر: در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۱۷ «آلسی هستینگز» از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که در سوابق او پرونده فساد اخلاقی نیز دیده می شود لایحه ای را به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه می کند که برای انجام حمله پیش دستانه به ایران برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای آماده شده است.

این لایحه با عنوان «H. J. RES. ۱۰» و با توضیح «مجوز استفاده از نیروهای مسلح آمریکا برای رسیدن به هدفِ جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای» به کنگره ارائه شده است.

آلسی هستینگز کیست؟
http://media.mehrnews.com/d/2017/01/30/4/2357981.jpg
آلسی هستینگز  متولد ۱۹۳۶ آمریکاست که از سال ۱۹۹۳ به نمایندگی از حزب دموکرات در مجلس نمایندگان این کشور حضور دارد.

وی در سال ۲۰۱۱ از سوی یکی از کارمندان مونث خود به فساد اخلاقی متهم شد که کمیته ای از کنگره مسئول رسیدگی به این موضوع شده است.
http://media.mehrnews.com/d/2017/01/30/4/2357986.jpg
هستینگز در سفر به تل آویو و دیدار با نتانیاهو
هستینگز روابطی گسترده با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی دارد. وی همچنین رهبری هیاتی از نمایندگان کنگره آمریکا را در سال گذشته در سفر به سرزمین های اشغالی و دیدار با نتانیاهو برعهده داشت.

به نوشته روزنامه جروزالم پست، موضوع اصلی دیدار نمایندگان کنگره آمریکا به ریاست هستینگز با نتانیاهو، مقابله با ایران بود.

نقد انستیتو «ران پل» به لایحه H. J. RES. ۱۰
انستیتو ران پل، وابسته به ران پل از نمایندگان اسبق کنگره آمریکا، اقدام به تحلیل این لایحه کرده و در ابتدا با مراجعه به تاریخ به ذکر لوایح مشابهی در خصوص حملات پیش دستانه آمریکا پرداخته است.

این انستیتو در ادامه نقد خود بر لایحه پیشنهادی آلسی هستینگز می نویسد: عنوان لایحه H. J. RES. ۱۰ می گوید: «مجوز استفاده از نیروهای مسلح آمریکا برای رسیدن به هدفِ جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای».

این لایحه توسط آلسی هستینگز نماینده فلوریدا در مجلس نمایندگان ارائه شده و مجوزی است تا رئیس جمهور آمریکا از نیروهای مسلح علیه ایران استفاده کند اما این لایحه بسیار بدتر از آن چیزی است که هست. چرا؟

زیرا این مجوز به طور ویژه ای رئیس جمهور آمریکا را قادر می سازد تا در هر زمانی بدون نظارت و یا ورود کنگره آمریکا، اقدام به حمله پیش دستانه به ایران کند. جمله عملیاتی در این لایحه با این عبارت خوانده می شود: «رئیس جمهور اجازه استفاده از نیروهای مسلح ایالات متحده را به محض آنکه تشخیص بدهد امری ضروری و مناسب برای رسیدن به هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است، را دارد.»

در ادامه این نقد آمده است: ترامپ و از آن مهمتر تیم امنیتی وی در برابر ایران بسیار تهاجمی هستند و به صورت مکرر این کشور (ایران) را هم در مذاکرات و هم در میدان نبرد تهدید می کنند، لذا لایحه H. J. RES. ۱۰ یک چک سفید امضا به دولت ترامپ برای تشخیص این تهدید می دهد.

این انستیتو در ادامه به تنش های به وجود آمده میان ایران و آمریکا در خلیج فارس اشاره کرده و می نویسد: با توجه به قدرت نمایی آمریکا و متحدانش در خلیج فارس و افزایش تنش ها میان ایران و آمریکا، در اواخر ماه جاری انگلیس و آمریکا و متحدان آنها قصد برگزاری رزمایشی را خلیج فارس دارند که گفته می شود این رزمایش شبیه سازی تقابل نظامی با ایران است.

انیستیتو ران پل در پایان این پرسش را مطرح می کند: حال اگر چنین لایحه ای در مجلس ایران مطرح شود و مجوز جنگ با آمریکا را بدهد و نیروی دریایی ایران با چین شروع به برگزاری رزمایش دریایی در خلیج مکزیک کرده و حمله به آمریکا را شبیه سازی کند آنگاه واکنش واشنگتن چگونه خواهد بود؟
 
کلمات کلیدی : حمله پیش دستانه ، کنگره آمریکا، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.