توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 300327
کاخ سفید: انتظار نداشتیم برجام به همکاری با ایران منجر شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۱
رئیس‌جمهور آمریکا امروز صبح در مکالمه تلفنی با رئیس سازمان پزشکان بدون مرز به خاطر بمباران بیمارستان قندوز از وی عذرخواهی کرد ولی به رئیس‌جمهور افغانستان فقط تسلیت گفت.

به گزارش فارس، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید امشب هم در میان خبرنگاران آمد و به سوالات مختلف در خصوص بمباران بیماران و پزشکان در افغانستان و حمله روسیه به تروریست‌های سوریه پاسخ داد. ارنست ابتدا به واکنش اوباما به بمباران بیمارستان قندوز افغانستان توسط هواپیماهای نظامی ارتش کشورش پرداخت؛ حمله‌ای که ده‌ها پزشک متعلق به سازمان پزشکان بدون‌مرز و چندین تبعه بیمار افغان را به کام مرگ کشاند.

۳ کودک افغانستانی در این میان در آتش سوخته‌اند و دیروز ژنرال کمپ‌بل هم که در سنا سخن می‌گفت، هرگونه شایعه مربوط به ناهماهنگی در این حمله را رد کرد و فقط به گفتن این حرف بسنده کرد که «اشتباهی زدیم.» دیشب هم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که تا اتمام تحقیقات و مشخص شدن همه جوانب، خبری از عذرخواهی نبود.

سخنگوی کاخ سفید اما امروز گفت که «رئیس‌جمهور اوباما امروز صبح در یک مکالمه تلفنی، به خاطر این موضوع به خانم دکتر جوان لیو، رئیس سازمان پزشکان بدون‌مرز تسلیت گفت و از وی عذرخواهی کرد.» در این حمله اما علاوه بر پزشکان خارجی متعلق به این سازمان، چند تبعه افغانستانی هم کشته شده‌اند؛ اوباما به همین خاطر با «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان هم تماس گرفته ولی به دلیلی که ارنست به آن اشاره نکرد فقط «به رئیس‌جمهور غنی تسلیت گفت و بر تعهد آمریکا به همکاری با نیروهای امنیتی افغان تأکید ورزید.»

یکی از خبرنگاران موضع دیروز «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را یادآور شد و گفت چه اتفاقی افتاده که بدون تمام شدن تحقیقات، رئیس‌جمهور این مکالمه تلفنی را ترتیب داده است؟

ارنست گفت: «رئیس‌جمهور به این نتیجه رسید که به اندازه کافی در این خصوص اطلاعات به وی رسیده تا از رئیس سازمان پزشکان بدون مرز عذرخواهی کند.»

سخنگو در ادامه به حملات هوایی روس‌ها در سوریه پرداخت.

ارنست گفت: «روسیه الان هم تروریست‌ها را بمباران می‌کند و هم آن دسته از شهروندان مسلمان سوریه را که ناراحتی مشروعی از حکومت بشار اسد دارند.» منظور سخنگو، معارضان مسلحی بود که آمریکا هم به آنها تسلیحات می‌دهد و هم آموزش نظامی.

سخنگو ادامه بمباران سنگین مواضع تروریست‌ها در سوریه را باعث «گرفتار شدن روسیه در یک درگیری فرقه‌ای و منزوی شدن روس‌ها» دانست و بار دیگر بر «ممکن بودن» پیوستن مسکو به ائتلاف تحت رهبری آمریکا تأکید کرد. مذاکرات هسته‌ای هم پس از چند هفته غیبت، امشب دوباره به فهرست موضوعات جلسه بازگشت.

سخنگو در واکنش به مواضع مقامات ایرانی گفت: «ما انتظار نداشتیم که ایران بعد از توافق به کشوری همکار و دارای نقش سازنده تبدیل شود، این مذاکرات فقط بر اساس اولویت‌های امنیت ملی آمریکا بود که آن عبارت است از جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتم.»
 
کلمات کلیدی : هسته ای، برجام، جاش ارنست، کاخ سفید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.