توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324376
عراقچی: آیین‌نامه‌های رفع تحریم‌ها نهایی شد/ اجرای برجام از شنبه یا یکشنبه دیرتر نمی‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۵
معاون وزیر خارجه کشورمان گفت معتقدیم که طرفین از روز تصویب تا کنون تعهدات خود را انجام داده‌اند.

سیدعباس عراقچی گفت: معتقدیم که طرفین از روز تصویب تا کنون تعهدات خود را انجام داده‌اند. هم آمریکا و هم اروپا تحریم‌های خودشان را طی مصوباتی یا در آمریکا با دستور رئیس جمهور لغو کردند تا در روز اجرا آنرا اجرایی سازند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره زمان دقیق اجرای برجام اظهار داشت: کارها به سرعت در حال انجام است و آخرین جزییات و امور آن ظرف امروز و فردا جمع بندی می‌شود و از شنبه یا یکشنبه دیرتر نخواهد بود.

معاون وزیر خارجه درباره جایگزینی شرکت ایرانی به جای چین در مدرن سازی راکتور اراک نیز گفت: برای آنکه مطمئن شویم موضوع اراک به خوبی پیش می‌رود قرارداد اصلی را با یک شرکت ایرانی بستیم تا با فرصت‌هایی که برجام در اختیار این شرکت قرار می‌دهد بتواند با شرکت‌های خارجی کشورهایی که متعهد به همکاری با ما در زمینه نوسازی راکتور اراک شده‌اند، همکاری کند. اگر شرکت‌ها طبق تعهد خود آمدند که هیچ، اما اگر نیامدند منتظر آنها نمی‌مانیم.

عراقچی درباره دستگیری ۱۰ تفنگدار آمریکایی نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت ملی خود با هیچکس شوخی ندارد و وزارت خارجه در کنار نیروهای مسلح دیپلماسی خود را پیش برد

وی افزود: روز شنبه گذشته درباره آیین‌نامه‌های رفع تحریم‌ها که طرف‌های اروپایی و آمریکایی باید منتشر می‌کردند نهایی شد. در این آیین‌نامه به زبانی ساده چگونگی رفع تحریم‌ها و چگونگی کار شرکت‌ها با ایران را با نثری ساده تر و روان‌تر از برجام توضیح داده شده است.

عراقچی گفت: بخاطر تحریم‌های اولیه اتباع آمریکایی همچنان نمی‌توانند با ایران کار کنند. تحریم های ثانویه مرتبط با افرادو شرکت‌های غیرآمریکایی بودند که بر اساس برجام می‌توانند با ایران کار کنند.

وی ادامه داد: آیین‌نامه‌ها در روز اجرایی شدن در سایت خزانه‌داری آمریکا و اتحادیه اروپا منتشر شده و جنبه رسمی به خود می‌گیرند.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین گفت: در طول دو سال گذشته دو لابی قوی علیه برجام فعالیت کردند؛ لابی صهیونیستی و لابی عربی.

عراقچی افزود: آزمایش موشک عماد به همه چه در داخل و چه در خارج نشان داد که برنامه موشکی ما ارتباطی به برجام ندارد. این آزمایش نقض قطعنامه است اما نقض برجام نیست و نمی‌توان بر اساس آن تحریمی اعمال کرد.

این دیپلمات ارشد ایران گفت: قرار است بازرسان آژانس گزارش نهایی خودشان درباره عمل ایران به تعهداتش را تا روز جمعه صادر کنند. فکر می‌کنم تا روز جمعه و شنبه طرفین به تعهدات خودشان عمل کنند و روز اجرا اعلام شود.

وی گفت: حمید بعیدی نژاد مدیر کل اداره امور خلع سلاح و مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران دیشب تهران را به مقصد وین ترک کرد.

عراقچی تاکید کرد: مراحل خارج کردن قلب راکتور اراک و سایر جزییات آن رو به اتمام است.

وی گفت: برنامه ۱۵ ساله خود را به آژانس اعلام کرده و ثبت کرده ایم. در سال پانزدهم برنامه غنی سازی ما صنعتی خواهد شد. قدرت و اقتدار درونی جمهوری اسلامی ایران است که باعث شده غربی‌ها این توافق را با ما کرده و به آن پایبند بمانند.

معاون وزیر خارجه افزود: تحریم‌ها هزینه زیاد اقتصادی به ما وارد آورد اما هیچگاه ما را به زانو در نیاورده و به تعبیر آنها فلج کننده نشد. قابلیت‌های نظامی ما در حدی است که اکنون کسی جرات حمله به ما را در سر ندارد. همین قدرت جمهوری اسلامی ایران تضمین اجرای برجام است اگر روزی بدانند ضعیف هستیم آن را نقض خواهند کرد.
 
کلمات کلیدی : رفع تحریم‌ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.