توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387872
سکوت‌رسانه‌های روسی در مرگ کریم‌اوف
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
رسانه های روسیه با وجود اینکه یک گروه از متخصصان پزشکی این کشور در امور درمانی اسلام کریم اوف رییس جمهوری ازبکستان مشارکت دارند، در باره انتشار خبر مرگ وی سکوت کرده اند.

به گزارش ایرنا، پنج روز پس از بستری شدن رییس جمهوری ازبکستان در بیمارستان با عارضه خونزیزی مغزی، شامگاه پنجشنبه اعلام شد حال وی وخیم است و امروز نیز خبرگزاری رویترز به نقل از منایع دولتی قزاقستان خبر درگذشت اسلام کریم اوف را تایید کرد.

یک مقام دولت قزاقستان اعلام کرده که نورسلطان نظربایف رییس جمهوری این کشور سفر خود را به چین ناتمام گذاشته است و می تواند نشانه آمادگی وی برای شرکت در مراسم خاکسپاری باشد که زمان آن فردا اعلام شده است.

رسانه های روسی با وجود اینکه اخبار مربوط به وضعیت سلامتی اسلام کریم اوف را تاکنون با سرعت مخابره می کردند، امروز هیچ خبری در باره فوت وی منتشر نکرده اند و فقط خبر رویترز به صورت گسترده ای در رسانه ها بازتاب یافته است.

براساس زندگینامه موجود، «اسلام عبدالغنی یویچ کریم اوف» که در سمرقند از پدر و مادرتاجیک بدنیا آمده، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند زمان شوروی سابق تحصیل کرده است.

وی سال ۱۹۸۳ به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال ۱۹۸۶ نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.

کریم اوف که از سال ۱۹۸۹ دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان و سپس ۲۴ مارس ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، سال ۱۹۹۱ استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن ۶۸٪ آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست دارد.

ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که ۴۷۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
 
کلمات کلیدی : کریم اوف، ازبکستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.