توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421675
کشف دو شیء تاریخی در سمنان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷
مسئول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: مجسمه فيل و پيكره تاريخي ايراني كه به صورت غيرقانوني در حال انتقال بودند در سمنان كشف و به اداره ميراث فرهنگي ارائه شدند.

به گزارش ایسنا، يدالله يحيي‌پور با اعلام این خبر افزود: ماموران پاسگاه پلیس راه دو منظوره سمنان در ایست و بازرسی به یک دستگاه خودرو سواری مشکوک شده و پس از بازرسی از خودروی متهم، سه شيء كشف كردند.

وي با اشاره به این سه شیء تاریخی گفت: پس از بررسي كارشناسان ميراث فرهنگي استان سمنان مشخص شد مجسمه به شکل فیل و پیکره حیوان با لعاب فیروزه‌ای داراي ارزش فرهنگي و تاريخي هستند و مجسمه به شکل اسب تقلبي است.

وي افزود: جنس مجسمه فيل از سنگ و داراي قدمت تاريخي متعلق به ايران است و  پیکره حيوان با لعاب فیروزه ای داراي قدمت معاصر اسلامي است.

يحيي‌پور با بيان اينكه جنس مجسمه اسب نيز از سنگ است، گفت: اين مجسمه فاقد ارزش تاريخي است.

وي افزود: پرونده متشکله به همراه اشیای مکشوفه به دادسرای عمومی و انقلاب سمنان ارسال و پرونده مورد رسیدگی قضائی قرار گرفته  و اشیای تاریخی و فرهنگی به نفع سازمان میراث فرهنگی ضبط و جهت نگهداری در موزه تحویل اداره کل میراث فرهنگی شده است.

مسئول واحد حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرگونه عمل حفاری به قصد تحصیل اشیای تاریخی و فرهنگی و خرید و فروش آن طبق ماده قانونی فوق جرم بوده که علاوه بر ضبط اموال تاریخی به نفع سازمان میراث فرهنگی، مرتکب مشمول مجازاتهای مقرر در ماده قانونی فوق( شش ماه تا سه سال حبس) خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : میراث فرهنگی + شیء تاریخی + سمنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.