نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 463895
یک اقتصاددان در مناظره با معاون وزیر کار:
ارقام اشتغالزایی دولت آمارسازی است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۹
 با وجودی که دولت مدعی ایجاد اشتغال برای حدود 700 هزار نفر در سال است اما کارشناسان اقتصادی معتقدند آمار اشتغالزایی دولت در زمان رکود اقتصادی به دور از واقعیت است.
یک اقتصاددان با بیان اینکه سرمایه‌گذاران خارجی فقط در صف حضور در ایران زنبیل گذاشتند و اقدام عملی صورت نگرفته، گفت: ارقام اشتغالزایی آمارسازی است و در واقع دولت اشتغال ناخالص را به حساب اشتغال خالص محاسبه می‌کند.

به گزارش تسنیم، جعفر قادری در مناظره با معاون وزیر کار دولت یازدهم ابراز کرد: با توجه به اینکه هنوز نتایج سرشماری مرکز آمار در این باره اعلام نشده، آمارهای نمونه‌گیری که دولت از اشتغال اعلام می‌کند قابل اتکا نیست. وی افزود: نسبت بودجه عمومی به کل بودجه دولت روز به روز کاهش یافته است، ضمن اینکه گشایشی نیز در فضای کسب و کار حاصل نشده و اشتغال دولتی نیز تقریبا وجود نداشته است.

وی افزود: اعدادی که به‌عنوان اشتغال اعلام می‌شود شامل اشتغال نیروی شاغل 2 روز یا 2 ساعت یا یک ساعت در هفته نیز است در حالی که در کشور ما بار تکفل در خانواده بر گردن بیش از 2 نفر است. این اقتصاددان با بیان اینکه دولت در ساماندهی بازار کار با مشکلات جدی مواجه است، افزود: اعداد و ارقام دولتی مانند افراد بیمه‌شده مثل دولت‌های قبل است، به‌طوری که با وجود اعلام آمار بیمه شدن 800 هزار نفر طی سال گذشته، باید گفت در واقع دولت اشتغال ناخالص را به حساب اشتغال خالص محاسبه می‌کند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد معاون وزیر کار دولت یازدهم که معتقد بود قوانین خوبی برای ایجاد فضای کسب‌وکار مهیا نیست، گفت: اتفاقا در مجلس قوانین خوبی مانند مصوبه رفع موانع تولید تصویب شد و ما مشکل مصوبه نداریم بلکه در اجرا مشکل داریم.

قادری با بیان اینکه وزارت کار در ساماندهی بازار کار مشکل جدی دارد، افزود: در 4 سال گذشته دولت قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون کار، قانون مالیات بر ارزش افزوده و قوانین دیگر را که همگی گره‌گشای فضای کسب‌وکار هستند بخوبی اجرا نکرده است.

این اقتصاددان افزود: در 4 سال دولت یازدهم 2 سال رشد اقتصادی منفی بوده و یک سال به صفر رسیده و امسال به‌مدد رشد صادرات نفت، مثبت شده است. قادری با طرح این سوال که «راهکار توسعه اقتصاد چیست؟» گفت: در بخش پوشاک بازار ما در اختیار ترک‌هاست و در حوزه ارتباطات بیشترین بیکاری را داریم. قادری با ابراز اینکه طی سال‌های اخیر دولت بازار بانکی و سرمایه را به هم ریخته است، خاطرنشان کرد: انبوهی از قانون و مصوبه حمایت‌کننده تولید رقابتی داریم که دولت سراغ آنها نرفته است.

این نماینده سابق مجلس گفت: با نرخ تورم
اعدادی که به‌عنوان اشتغال اعلام می‌شود شامل اشتغال نیروی شاغل 2 روز یا 2 ساعت یا یک ساعت در هفته نیز است در حالی که در کشور ما بار تکفل در خانواده بر گردن بیش از 2 نفر است
8 درصد و سود تسهیلات 30 درصد کدام کارآفرینی حاضر به سرمایه‌گذاری است؟ در این شرایط مشکل داریم و بهترین زمان برای اصلاح ساختار قانون و نهادها بوده است. قادری افزود: یکی از بحث‌های مهم ایجاد اشتغال، بحث منابع مالی بود که در قالب طرح‌های زودبازده و... در گذشته منابع را هدر دادیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت گذشته با همه مشکلات 22 میلیارد دلار فاینانس کرد اما در دولت کنونی در حالی رئیس‌کل بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی خبر می‌دهد که عملا بخش اعظم این تسهیلات صرف استمهال بدهی گذشته واحدها شده است.

وی افزود: امروز بانک‌ها به‌دلیل رکود تورمی حاکم بر اقتصاد کشور طی سال‌های گذشته و افت ارزش وثیقه‌های دریافتی از بدهکاران بانکی چاره‌ای جز استمهال تسهیلات پرداختی ندارند، چراکه حتی در صورت تملک وثیقه‌ها متضرر می‌شوند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: امروز دولت به‌جای توانمندسازی بخش خصوصی و جلب مشارکت آنان در اقتصاد با انتشار اوراق خزانه اقدام به پرداخت بدهی‌های خود می‌کند، این درحالی است که همین اوراق خزانه در بازار با نرخ 25 درصد تنزیل می‌شود و این عملا با سیاست کاهش نرخ سود بانک‌ها در تناقض آشکار است. قادری با اشاره به اشتیاق کشورهای مختلف برای حضور و سرمایه‌گذاری در ایران خاطرنشان کرد: اکثر این کشورها تاکنون فقط در صف حضور در ایران زنبیل‌های خود را جا گذاشته‌اند و هیچ اقدام عملی به سرانجام نرسیده است.

قادری افزود: دولت طی سال‌های اخیر اگر به‌جای تلاش برای دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی در ایران به توانمندسازی اقتصاد داخلی می‌پرداخت امروز شاهد خروجی بهتری در اقتصاد ایران بودیم. وی افزود: امروز بهبود فضای کسب‌وکار با خلأهای قانونی دست به گریبان است، خلأهایی که نیازمند تعیین تکلیف از سوی دستگاه‌های مسؤول است، مشکلاتی همانند نقل و انتقال سوابق در صندوق‌های بازنشستگی که ابهامات مختلفی در بازار کار ایجاد کرده است. قادری مشکل کمبود نقدینگی را با توجه به وجود بیش از 1200 هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم بی‌معنا دانست و تأکید کرد: متأسفانه مشکل اینجاست که بستر مناسبی برای جذب این نقدینگی ایجاد نشده است.

وی توجه به ظرفیت‌های خالی در بخش‌های مختلف تولیدی نظیر راه‌سازی، تولید فولاد، سیمان و ظرفیت‌ خالی عظیم موجود در اکثر واحدهای صنعتی را راهکاری مناسب برای هدایت نقدینگی جامعه دانست.

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار نیز در این مناظره با بیان اینکه «در 4 سال گذشته هر سال حدود 700 هزار شغل ایجاد کردیم که در دنیا کم‌نظیر است»، گفت: در سال‌های اخیر با جمعیت جویای کار بیش از انتظار مواجه شدیم که 70 درصد این جمعیت فارغ‌التحصیل دانشگاهی هستند.

وی افزود: ایجاد اشتغال وابسته به عوامل مختلفی است و در این دوره بنا بر تجربه دیگر کشورها، نوع شغل ایجادشده نیز فرق می‌کند. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به قادری که آمارهای دولتی قابل استناد نیستند، گفت: همه این آمارها مربوط به مرکز آمار ایران است.

منصوری افزود: در سال 94، 850 هزار نفر بیمه‌شده جدید داشتیم که با کسر کسانی که بیکار و بازنشسته شده‌اند به عدد 480 هزار نفر می‌رسیم، ضمن اینکه باید حدود 50 درصد از سال 94 معادل شاغلان بخش غیررسمی محاسبه شود و وقتی این عدد را ارزیابی می‌کنیم به 711 هزار نفر می‌رسیم.
 
کلمات کلیدی : اشتغال+بیکاری+آمارسازی+جعفر قادری
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۱۳:۳۸:۰۷
جالبه موقع خدمت دادن به مردم میگن ما جهان سوم هستیم و در حال توسعه

موقع دادن امار عملکرد مسئولین که میشه با مقیاس های جهانی محاسبه میشه مثلا با دوساعت کار کردن طرف میشه شاغل

یا 50 درصد بخش غیر رسمی که تو این مقاله ذکر شده
اخه اینو از کجا اوردی

بیاید تعریف کار را بگید مثلا هر کسی ماهانه 1 میلیون درامد داره شاغله بعد امار بدید تا ببینیم چقدر شغل ایجاد شده (4268792) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.