توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503098
آمریکای ترامپ و افزایش درگیری‌های نژادی
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۶
نژادپرستی به‌عنوان معضلی عمیق و ریشه‌دار در فرهنگ آمریکا همواره موجب نگرانی مردم این کشور بوده و در دولت جمهوریخواه کنونی به دلیل نوع نگاه و رویکرد خاص رییس‌جمهوری، مجال برای تحرک فزون‌تر راستگرایان افراطی فراهم آمده است.

به گزارش ایرنا، چند روز از حادثه خشونت بار نژادپرستان در در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیای آمریکا می گذرد و هر روز بر دامنه و پیامدهای آن افزوده می شود تا جایی که دامن «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور را گرفته است.

قضیه به درگیری های خشونت بار بیست و یکم مردادماه بازمی گردد که یک فعال راست‌گرا با خودرو مخالفان نژادپرستی را زیر گرفت که به کشته شدن یک زن 32 ساله و جراحت 19 نفر انجامید.

ناآرامی های زمانی بالا گرفت که صدها سفیدپوست ملی ‌گرا در مخالفت با برداشته شدن مجسمه ژنرال «رابرت لی» فرمانده ارتش در جنگ های داخلی آمریکا گرد هم آمدند. رابرت لی به عنوان فردی که طرفدار ابقای برده ‌داری بوده، نزد نژادپرستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

** نوک پیکان حملات به سوی ترامپ
به طور معمول پس از وقوع رویدادهایی از این دست، مواضع رهبران و نوع نگاه آنها اهمیت فزاینده ای می یابد. میزان فاصله بین وقوع یک رویداد تا اعلام مواضع رییس جمهوری یا هر فردی در صدر هرم قدرت، مبین درجه اهمیت آن حادثه است ضمن این که تحلیل محتوای متن و سخنان هم می تواند نوع نگرش آنها را به رویدادها مشخص کند.

مواضع ترامپ در ارتباط با درگیری های شارلوتزویل جالب توجه بود. او پس از اینکه مردم و رسانه ها خواستار محکوم کردن خشونت های نژادپرستان و ملی گرایان افراطی شدند هر دو طرف (نژادپرستان و مخالفان تبعیض نژادی) را محکوم کرد؛ موضوعی که نشان می داد ترامپ به طور غیرمستقیم از افراطی ها حمایت می کند.
این موضع آشکار ترامپ، اعتراض هایی را در شهرهای مختلف این کشور علیه رییس جمهوری آمریکا برانگیخت و باعث شد تا ترامپ در سطح بیان هم که شده از مواضع خود عقب نشسته و آن را تعدیل نماید. بنابراین، وی چند روز بعد ضمن محکوم کردن اقدامات تندروها، نژادپرستی را شیطانی دانست.

دامنه اعتراض ها به رییس جمهوری آمریکا تنها در سطح عمومی و رسانه ها محدود نماند و مقامات عالی رتبه این کشور به ویژه در میان عضای حزب دموکرات به جمع مخالفان پیوستند که دراین میان نام «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان و «چاک شومر» رهبر این جناح سیاسی در سنا برجسته است.

به باور نانسی پلوسی، ترامپ از همان ابتدا نیروهای تعصب و تبعیض را پناه داده و تشویق کرده. او در این باره افزود: ما در استخدام کارکنان کاخ سفید و همچنین رفتار عیان دولت در برخورد با مهاجران، مسلمانان و جوامع رنگین پوست شاهد این موضوع بوده ایم. وقتی اوباش برتری جوی سفیدپوست دست به بی رحمی و قتل در آمریکا می زنند فقط یک طرف هست که باید جانب آن را گرفت. مردم آمریکا مستحق رئیس جمهوری هستند که این مساله را درک می کند.

چاک شومر نیز با انتقاد از مواضع ترامپ تاکید کرد که «روسای جمهور بزرگ و خوب آمریکا به دنبال متحد کردن هستند نه شکاف انداختن. اظهارات دونالد ترامپ به روشنی نشان می دهد او در میان آنها نیست.» این اقدام ترامپ از سوی جمهوریخواهان هم بی جواب نماند.

«میت رامنی» هم حزبی ترامپ و نامزد این طیف در جریان انتخابات دوره گذشته ریاست جمهوری (سال 2012) اظهار کرد که «یک طرف نژادپرست، متعصب و نازی است و طرف مقابل، مخالف نژادپرستی و تعصب؛ پس هر دو طرف یکی نیستند». سخنان وی به مواضع ترامپ اشاره دارد که هر دو طرف را در درگیری های شارلوتزویل مقصر شناخته و محکوم کرد بود.

کناره گیری همزمان برخی روسای شرکت های بزرگ آمریکایی هم گفته می شود در پاسخ به مواضع نژادپرستانه اخیر ترامپ صورت گرفته که روسای شرکت های «مِرِک»، «اینتل» و «شورای صاحبان صنایع» آمریکا از آن جمله اند.

** سنت نژادپرستی در ایلات متحده
انتظار آن می رفت که با شعارهای نژادپرستانه ترامپ و حمایت این گروه ها از وی در جریان رقابت های انتخاباتی، شاهد گسترش تحرکات آنها در فضای پس از انتخابات باشیم. برخلاف «باراک اوباما» رییس جمهوری قبلی که خواستار برچیده شدن نمادهای نژادپرستی شد، در دولت جمهوریخواه کنونی اوضاع تغییر پیدا کرده است.

تجمع اعضای جنبش «راستگرایان جایگزین» متشکل از ملی گرایان نژادپرست سفیدپوست و اعضای نئونازی با افکاری تندروانه و همچنین دیگر جریان های افراط گرا در حمایت از پیروزی رییس جمهوری آمریکا از رضایت و امیدواری آنها در دولت ترامپ نشان داشت. سخنان و اقدام های نژادپرستانه ترامپ هم در این مدت بارها مسبب شکل گیری تجمع های اعتراضی شده است.

مردم آمریکا حتی در زمان رقابت های انتخاباتی نیز با حمل پلاکاردهایی با محتوای «اسلام تروریسم نیست»، «ما علیه نژادپرستی هستیم»، «به تبعیض و فاشیسم نه می‌گوییم»، «گروه‌های تبعیض و خشونت را نفی کنید» و ... در مقابل برج ترامپ به افکار و مواضع وی واکنش نشان می دادند.

امروز نیز رویکرد تبعیض قومی و نژادی در سیاست های ترامپ برجسته است همانند فرمان مهاجرتی او مبنی بر منع صدور روادید برای مسلمانان.

هر چند در دولت جمهوریخواه ترامپ، جریان های نژادپرست مجالی برای عرض اندام یافته اند اما نژادپرستی معضلی است که در تاریخ و فرهنگ این کشور ریشه دارد و جامعه آمریکا به رغم گذشت بیش از دو سده از عمر استقلال خود، از آن رهایی نیافته اند. در این میان، جریان های راست افراطی مسبب بیشترین حملات تروریستی در این کشور بوده اند.

بر پایه گزارش نهاد محاسب دولت آمریکا (جی.‌ای.‌او) از 11 سپتامبر 2001 تا ابتدای سال 2017، این جریان مسوول 73 درصد از حملات تروریستی مرگبار در خاک آمریکا بوده که بیشتر قربانیان را مسلمانان، سیاه پوستان و اقلیت های قومی نژادی شامل می شوند.

مردم ایالات متحده هم خطر گسترش اندیشه ملی گرایی افراطی را درک کرده اند و نظرسنجی ها نیز از این موضوع حکایت می کنند. بر پایه نظرسنجی مشترک خبرگزاری «سی ان ان» و بنیاد «کیسر» که در اواخر سال 2015 انتشار یافت نزدیک به نیمی از مردم (49 درصد)، نژادپرستی را مشکل بزرگ آمریکا دانسته بودند در حالیکه در سال 2011 این میزان تنها 21 درصد بود.

** نقد خشونت دولتی
در کنار اقدامات مخرب گروه های تندرو، شدیدترین رفتارهای نژادپرستانه در دهه گذشته از جانب نیروهای امنیتی آمریکا علیه مردم رنگین پوست این کشور اعمال شده است.

«اریک گارنر» و «مایکل براون» در سال 2014، «جامار کلارک» در سال 2015، «کیت لامونت اسکات» در اواخر سال 2016 به دست پلیس کشته شدند؛ شهروندانی که همگی سیاه پوست بودند.

بنابراین مشاهده می کنیم که خشونت نژادی تنها به جریان های راستگرای افراطی محدود نمی شود و نقض حقوق بشر از طرف نیروهای امنیتی و حتی رهبران ایالات متحده تجویز و اعمال می شود؛ موضوعی که مورد توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و آنها چند روز پیش در جریان تصویب طرح «مقابله با اقدامات ماجرا جویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» بخش پنجم آن را به موضوع «نقض حقوق بشر توسط آمریکا» اختصاص دادند.
در ذیل ماده پنج این طرح آمده بود «نظر به اینکه دولت آمریکا همواره از طریق نیروهای نظامی و اطلاعاتی خود مرتکب نقض حقوق بشر در صحنه جهانی و منطقه‌ای و حتی در ایالات متحده آمریکا نسبت به شهروندان خویش نظیر نابود کردن گروه دیویدیان شده و از ناقضان حقوق بشر به خصوص حکومت‌های دیکتاتور و خشن حمایت می‌کند، اشخاص ذیل مشمول مجازات‌های مندرج در بخش ششم این قانون قرار می‌گیرند».

اشاره نمایندگان مجلس به گروه دیویدیان یا داوودیه به ماجرای کشتار گسترده پیروان این فرقه در سال 1993 مربوط می شود که در جریان هجوم تانک ‌ها و ماموران ویژه‌ نظامی آمریکا، بیش از 80 نفر از آنان در کلیسای خود زنده سوزانده شدند.
 
کلمات کلیدی : شارلوت ویل، آمریکا، ویرجینیا، سفیدپوستان، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.