توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 298394
معاون کری: بخش بسیار کوچکی از تحریم‌ها برداشته می‌شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۲
معاون سیاست‌های تحریمی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید «موانع زیادی» زیادی برای باز کردن دفتر اقتصادی در تهران و یا «هرگونه اقدام مشابه» وجود دارد.

به گزارش فارس، «کریس بک‌مِیِر» معاون سیاست‌های تحریمی وزارت خارجه آمریکا امروز در مصاحبه با نشریه «پولیتیکو» در خصوص دورنمای روابط اقتصادی ایران و آمریکا و نحوه برداشته شدن تحریم‌های ایران سخن گفت.

بر اساس این گزارش، بک‌مِیِر ابتدا به اتفاقات پیش‌رو و «روز پذیرش» که مصادف با ۱۸ اکتبر است پرداخت و در خصوص رویدادهای این روز گفت: «در این روز تعهدات ما شروع می‌شود. ما روند آماده شدن برای آمادگی‌های لازم برای کاستن از تحریم‌ها را آغاز می‌کنیم و ایران هم در مقابل آماده انجام کارهایی می‌شود که باید انجام دهد ... آماده از بین بردن ۹۸ درصد اورانیوم غنی‌شده خود و و همچنین از بین بردن ۲ سوم سانتریفیوژهای نصب شده.»

مجری برنامه از مسئول آمریکایی پرسید که آیا روند چالشی چشمگیری در پیش‌رو هست یا خیر که بک‌مِیِر پاسخ داد: «همه این کارها برای ایرانیان سخت خواهد بود.»

مجری پرسید که آیا آمریکایی‌ها هم مانند فرانسوی‌ها در پی باز کردن دفتر تجاری در تهران هستند یا خیر؟

مقام ارشد آمریکایی پاسخ داد: «نه. ما هیچ انتظاری برای انجام چنین کاری در حال حاضر نداریم. مطمئناً (پس از کم شدن تحریم‌ها) باز هم موانع بسیاری برای جلوگیری از اجرای چنین اقداماتی وجود خواهد داشت.»

خبرنگار در خصوص میزان اهمیت و اولویت تحریم‌های مختلف اعمال شده علیه ایرانیان پرسید.

بک‌مِیِر پاسخ داد که برخی تحریم‌هایی که بناست در نتیجه توافق هسته‌ای برداشته شود، سقف تراکنش مالی بازرگانان مالی آمریکا و ایرانیان و فروش قطعات هواپیما به ایران را شامل می‌شود «ولی این بخش بسیار کوچکی از کل تحریم‌ها را شامل می‌شود و هیچ تخفیف تحریم واقعی برای تحریم‌های اولیه ما در این توافق دیده نشده است.»

خبرنگار خواستار ارائه راهنمایی برای بازرگانان مشتاق همکاری تجاری با ایرانیان شد.

معاون جان کری پاسخی دلسردکننده به «مشتاقان» داد و گفت: «بیشتر مسائل تغییری نمی‌کند، ما باز هم روابطی پیچیده با ایران خواهیم داشت و البته تحریم‌هایی که بیشتر آمریکایی‌ها را از ورود به اکثر فعالیت‌های بازرگانی (مشترک با ایرانیان) بازمی‌دارد.»

بک‌مِیِر در خصوص فعالیت‌های مجاز پس از «روز پذیرش» هم گفت که این فعالیت‌ها، فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را شامل خواهد و البته ایران نباید از آنها، استفاده نظامی کند.

خبرنگار پرسید که آیا ایرانیان اثرات کاهش تحریم‌ها را خواهند چشید؟

این مقام سیاسی بلندپایه پاسخ داد که ایران باید ۵ سال فعالیت کند تا به وضعیت اقتصادی پیشین خود برسد. وی در ادامه گفت که تحریم‌ها ایران را در یک گودال ۵۰۰ میلیارد دلاری انداخته، گودالی که ۱۷۰ میلیارد دلارش را زیرساخت‌های نیازمند به سرمایه‌گذاری ایران پر می‌کند و ۱۰۰ میلیارد دلارش را تعهدات مالی دولت ایران.

در آمریکا هر ایالتی، قوانین خاص خود را دارد ولی در برخی موارد مانند سیاست خارجی و استفاده از نیروی نظامی (ارتش) تابع دولت فدرال است. چندی پیش فرمانداران ۱۵ ایالت آمریکا نامه‌ای به اوباما نوشتند و به وی هشدار دادند که «ما تحریم‌ها را برنمی داریم.»

خبرنگار که از این مورد باخبر بود رسید که آیا تحریم‌های ایالتی، اجرای توافق هسته‌ای را به خطر نمی‌اندازد.

معاون تحریمی کری، پاسخی داد که البته در آن به مبنای حقوقی انتظارات واشنگتن اشاره‌ای نشد و فقط از «احساسات» دولتمردان فدرال سخن گفت.

بک‌مِیِر گفت: «مطمئناً در میانه مذاکرات، در این خصوص هم بحث کرده‌ایم و در حال حاضر احساس نمی کنیم که آن قوانین (ایالتی) توانایی ما را برای اجرایی کردن برجام به خطر بیاندازد.»

خبرنگار در خصوص سرانجام برجام در دولت بعدی آمریکا هم سوال پرسید.

مقام آمریکایی پاسخ داد: «مفاد (توافق) با در نظر گرفتن تفکیک قوای مقننه و مجریه نوشته شده؛ ما هیچ وقت نگفتیم که رئیس‌جمهور این تحریم‌ها را لغو می‌کند چون وی بدون کمک کنگره چنین توانایی را نخواهد داش. ما معتقدیم که در صورت پایبند ماندن ایران به توافق، دولت آینده آمریکا، ادامه اجرای مفاد توافق هسته‌ای را به نفع خود خواهد دید.»

سوال آخر مجری برنامه این بود: «بنظر شما بزرگ‌ترین سوءتفاهم در خصوص توافق هسته‌ای چیست؟»

پاسخ بک‌مِیِر این بود: «اینکه همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های مربوط به تروریسم و حقوق‌بشر، به صورتی جامع تخفیف می‌یابد.»
 
کلمات کلیدی : ایران+آمریکا+تحریم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.