نظر منتشر شده
۲۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492596
الیاس نادران در نشست خبری دیده‌بان شفافیت مطرح کرد؛
تصمیم‌گیری افراد ذی‌نفع در قیمت گذاری دارو/ عضویت رئیس سازمان غذا و دارو در هیأت مدیره یکی از شرکت‌های داروسازی/ ایجاد بازار سیاه و افزایش قیمت داروهای وارداتی
بخش خبری الف، 25 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۱
به گزارش خبرنگار الف، الیاس نادران، عضو هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت و کارشناسان کارگروه دارو در این موسسه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: حدود یک سال و نیم پیش، گزارش‌های مردمی به دیده‌بان ارسال شد مبنی بر اینکه نا به‌سامانی هایی در حوزه دارویی کشور وجود دارد، با عبور از بحران های سال 91، ما تصور می کردیم که به سامان رسیده ایم اما گزارش ها خلاف این موضوع را نشان میداد.
 
وی تصریح کرد: دوستان ما به دلیل گزارش‌های خلاف ، اسنادی را در این خصوص جمع آوری کردند و با گروههای مختلفی به مذاکره نشستند و اعلام مستندات کرده که چندین صفحه گزارش از جاهای مختلف، تولید کنندگان و افراد عادی به دست ما رسید. پالایش این مستندات و بررسی آنها موجب شد کار تا اواسط سال 95 طول بکشد.

عضو هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت ادامه داد: گزارش‌ها در آذر ماه سال ۹۵ آماده شد و ما بر اساس مراوده‌ای که با سازمان غذا و دارو داشتیم خواستیم که مسئولین مربوطه دفاعیه خود را درباره گزارش‌های رسیده اظهار کنند و جلساتی با حضور رییس سازمان غذا و دارو انجام شد.

نماینده سابق مجلس اظهار داشت: قرار بود که این نشست خبری در دوازدهم تیر ماه برگزار شود اما وزیر بهداشت درخواست کرد طی جلسه‌ای گزارش دیده‌بان را بررسی کنیم که بر این اساس سه جلسه به صورت فشرده در این موضوع برگزار شد.
 


نادران ادامه داد: هایت مدیره شفافیت و عدالت با مشورتهایی که داشتند و به دلیل نزدیکی انتخابات مصلحت را در این دیدند که بعد از انتخابات این مسایل را مطرح کنند تا موضوع سیاسی نشود.

در اولین فرصت بعد از انتخابات، اولین نشست را برگزار کردیم و با آقای وزیر و همچنین روابط عمومی پیگیری مسئله شد تا نشستی داشته باشیم و اگر نقطه نظراتی بود، تغییرات را اعمال کنیم که سه جلسه به صورت فشرده گذاشته شد و جلسه آخر چهار و ساعت و نیم طول کشید که تقریبا همه سرفصل های کلی بیان شد و بعد از آن دو جلسه دیگر بیان شد و از مجموعه مستندات یک مورد اصلاح شد و در بقیه موارد مستندات ما مستندتر شد و ما از این جهت بسیار خوشحالیم که توانستیم حداکثر نظرات مردم را در این گزارش داشته باشیم.
 


عضو هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت افزود: از سوی دیگر ما بسیار متاسف هستیم از این اتفاقات ناخوشایند که در نظام دارویی کشور افتاده است. از دو روز گذشته در وزارتخانه، سازمان غذا و دارو، اظهارنظرات و صحبت هایی شد که نه درشان مسئولین آنها و نه در شان مسئولین نظام است. ما انتظار داشتیم آنها با سعه صدر به ایرادات بی طرفانه و کارشناسانه ما تمکین کنند و تلاش کنند تا در مسیر درست آن را تطمیع کنند.
 
وی تاکید کرد: بر اساس سابقه ای که دوستان از مجلس هفتم و سابقه ای که از شفافیت و دیده بان دارند،  ما از این تهدیدات واهمه ای نداریم و اخلاق را همواره در اظهارنظرهاشون مقدم بر واکنش میدانند.

نادران با اشاره به عارضه شناسی مشکلات، گفت: چند عارضه اساسی وجود دارد که عموم آن به یک مسئله اساسی  تعارض و تضاد منافع در بین مدیران، مسوولان و تصمیم گیران سازمان غذا و دارو  و فعالان این بخش است؛ جایی که برای دارو و غذا تصمیم گرفته می‌شود، باید مجری و مسوول بی‌طرفانه باشد.

عضویت رئیس سازمان غذا و دارو در هیأت مدیره یکی از شرکت‌های داروسازی
عضو هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت ادامه داد: در جلسه دوم با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مستندات را ارائه کردیم که در تاریخ 12/04/1392 که آقای دیناروند از هدیت مدیره شرکت دارو سازی عبیدی مهلت‌شان برای عضویت در هیئت مدیره تمام شد، مجدداً به عضویت هیئت مدیره انتخاب شدند.

وی اضافه کرد: آقای دیناروند در حضور وزیر بهداشت عنوان کرد که اگر او امضا کرده است، از سمت خود استعفاء می‌دهم و می‌روم، در حالی که از اداره ثبت شرکت‌ها  برگه حاوی امضاء او را که در دو جای  یکی برای مجمع عمومی و دیگری برای قبولی سمت هیئت مدیره بود و امضا کرده بودند را نشان دادیم و گفت امضاء من نیست، در حالی که در سند دوم سمت خود را پذریفته بودند  که عضو هیئت مدیره شوند.

این نماینده سابق مجلس افزود: به جز ایشان مدیران دیگری نیز از سازمان غذا و دارو در تصمیم‌گیری‌ها اثرگذار می‌شوند که این موضوع در مواقعی باعث تبعیض و حمایت از شرکت‌های خاص تلقی می‌شود. ازجمله عوارض دخالت این افراد در تصمیم‌گیری‌ها را می‌توان به ایجاد تبعیض، فرار مالیاتی و پرداخت شدن حداقلی حقوق دولت اعلام کرد.

تصمیم‌گیری افراد ذی‌نفع در قیمت گذاری دارو
وی افزود: بخش دیگری از مشکلات مربوط به قیمت‌گذاری داروهاست، به‌طوری‌که افراد ذی‌نفع تصمیم می‌گیرند که تعرفه‌گذاری در برخی از شرکت‌های خاص بیشتر از سایر شرکت‌ها باشد که این موضوع باعث بهم خوردن توازن بازار دارویی می‌شود.

نادران ادامه داد: رفت‌وآمد بین بخش خصوصی و دولتی و مجموع فعالیت‌های خاص باعث می‌شود تصمیم‌گیری به نفع برخی از شرکت‌های خاص مدنظر قرار گیرد.

عضو هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت با اشاره به موضوع آسیب دیدن تولید داخل با استفاده از واردات، گفت: شرکتی که برای واردات شکل گرفته با تغییر برند به عنوان یک شرکت تولیدی فعالیت می‌کند. در این خصوص کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یک ناظر را برای بررسی فرستاد و پس از جمع‌بندی و ارائه مستندات، گزارشات به این کمیسیون ارسال شد.

ایجاد بازار سیاه و افزایش قیمت داروهای وارداتی
وی خاطرنشان کرد: توجه به برخی برندها و شرکت‌های خاص باعث ایجاد تفاوت قیمت‌ها در بازار و بازار سیاه شده است و همچنین افزایش قیمت داروهای وارداتی قاچاقچیان را ترغیب کرد که از کشورهای دیگر کالا وارد کنند؛ برای مثال یک نوع آمپول برای افراد مبتلا به بیماری‌های چشمی از کشور ترکیه وارد ایران شد که همین دارو باعث نابینایی 52 نفر از مردم جامعه گردید و متأسفانه تابه‌امروز هیچ کس علیه این افراد اقدامی انجام نداده و از سازمان غذا و دارو نیز هیچ شکایتی صورت نگرفته است.

نادران ادامه داد: تلاش سازمان دیده‌بان شفافیت بر این موضوع است تا مسائلی را که باعث اختلال در بازار دارویی شده است به مسئولان گوشزد کند، اما عده‌ای تلقی می‌کنند که این سازمان به دنبال تغییر مدیران و مسئولان سازمان غذا و دارو است. با تغییر افراد و سامان نیافتن مدیران و بدون اینکه دولت لایحه تضاد منافع و شفاف‌سازی را در دستور کار قرار دهد، هیچ کمکی به بهبود اوضاع نخواهد شد.

عضو هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت گفت: ما انتظار داریم سلامت مالی در نظام دارویی کشور به وجود بیاید و مردم از این موضوع مطمئن باشند که آنچه را تهیه می‌کنند، با اطمینان و با کمترین قیمت به دست‌شان می‌رسد.

وی با بیان اینکه آمار داروهای تولید داخل که توسط سازمان غذا و دارو اعلام شده مخدوش است، گفت: این سازمان واردات دارو را به عنوان واردات مواد اولیه تلقی کرده است و  بسیاری از داروها از خارج از کشور در قالب برخی از شرکت‌های خاص به ایران وارد می‌شوند و تنها بسته‌بندی آنها در داخل کشور انجام می‌گیرد که این موضوع باعث زیان دیدن سلامت مردم و نقض شدن حقوق دولت می‌شود. 

نادران گفت: سازمان غذا و دارو به دلیل اینکه این داروها تحت لیسانس هستند، میان آنها و داروهای تولید داخل تفاوت قائل می‌شود و بازار نیز به سمت شرکت‌های خاص حرکت می‌کند.  کارخانجات تولیدکننده داروهای خارجی به تمایلات مسئولان نهادهای حاکمیتی نگاه می‌کند و بر همین اساس داروها را به کشور عرضه می‌دارد که در این موضوع نیز با هماهنگی‌های صورت‌گرفته توسط مسئولان سازمان غذا و دارو به منافع برخی شرکت‌ها که خودشان ذینفع آن هستند، توجه بیشتری شده است. 

عضو هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت ادامه داد: به عنوان مثال؛ آقای دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو و همچنین آقای عبداللهی اصل از مسئولان این سازمان در سال 92 عضو هیأت مدیره یک شرکت دارویی بوده‌اند که آقای عبداللهی بعدها از آن خارج شده و هم‌اکنون 25 هزار و 400 سهم این شرکت را دارد که این موضوع نیز باعث شد در بحث قیمت‌گذاری‌ها نیز مسئولان سازمان غذا و دارو تبعیض قائل شوند و قیمت‌گذاری داروهای این شرکت یک تا 4 برابر از سایر شرکت‌ها بیشتر باشد. همچنین با درخواست مسئولان یک شرکت دارویی توانست 11 میلیون دلار ارز از بانک مرکزی دریافت کند که پرونده آن نیز موجود است. 

وی در پاسخ به این سؤال که چرا تاکنون اسناد و مدارک تخلفات سازمان غذا و دارو به قوه قضائیه ارسال نشده است، گفت: در جلسه‌ای که با آقای وزیر داشتیم، قرار شد این اسناد و مدارک بررسی شود. رسیدگی قضایی روند خاص خود را دارد و ما بر این عقیده بودیم تا پس از اطلاع‌رسانی به مردم، این اسناد به قوه قضائیه ارسال شود. 

نادران با بیان اینکه باید عملکرد ذینفعان و مدیران نیز به ساختار معیوب سازمان غذا و دارو اضافه شود، اظهار کرد: در آن جلسه وقتی سندی از تخلفات یکی از برادران مدیران سازمان غذا و دارو که به نفع تصمیمی گرفته شده بود ارائه شد، آقای دیناروند گفتند که از این مسأله اطلاعی ندارند و در آن جلسه آقای هاشمی خطاب به ایشان گفتند که این صحبت شما عذر بدتر از گناه است. 

عضو هیأت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت گفت: برخی از اسناد مربوط به آمارسازی سازمان غذا و دارو در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مورد بررسی قرار گرفته که کارشناسان این کمیسیون نیز آنها را تأیید کرده‌اند.

وی گفت: هدف از طرح تحول نظام سلامت حمایت از بیماران خاص بود که 91 درصد قیمت دارو را از محل منابع و یارانه پرداخت شود اما قیمتی که برای دارو تعیین می‌کردند سه برابر قیمت کشورهای همسایه بود و از بیت‌المال و یارانه به سود شرکت‌های وارداتی وارد می‌شد. شرکت‌های وارد کننده این داروها در زمره شرکت‌های خاص و ویژه قرار داشتند که منافع مسئولین بخشی از سرمایه‌ آنها است و کمیسیون بهداشت باید از سازمان غذا و دارو بخواهد که پاسخگو باشد.

نادران با اشاره به اینکه برای تولید یک داروی برند دو میلیارد دلار سرمایه لازم است، گفت: در ایران به هیچ عنوان این نوع نوآوری در داروهای شیمیایی و بیوشیمیایی را نداشتیم؛ تولید یک داروی اورجینال در بیشتر کشورهای دنیا تا 10 سال آینده هم امکان‌پذیر است و تنها 13 شرکت در جهان توانایی تولید دارند.

نادران ادامه داد: از ابتدای کار در دیده‌بان شفافیت و عدالت گزارش‌ها را به مردم ارائه می‌دادیم و اسنادمان را تقدیم قوه قضائیه می‌کردیم برای ما اصل بر تفهیم افکار عمومی است، برای همین برایمان مهم است مردم در جریان جزئیات قرار گیرند که این امر باید بدون تشویش اذهان ع مومی صورت گیرد؛ در خصوص املاک شهرداری هم همین کار را کردیم و آن موارد که قابل انتشار بود را برای مردم انتشار دادیم و بخش‌های که مربوط به قوه قضائیه و برخی هم  که مربوط به شهرداری بود را برای تصمیم‌گیری‌های ارسال کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تخلفات صورت گرفته در چهار سال گذشته آیا وزیر بهداشت از این تخلفات آ‌گاه بوده و یا خیر، اظهار داشت: در جلساتی که برگزار شد وزیر بهداشت به این مسئله اذعان داشت که باید در ساختارهای سازمان غذا و دارو اصلاحات صورت پذیرد اما ما می‌گویم که ذینفع بودن مدیران این سازمان به وضعیت آشفته این ارگان و همچنین وضعیت شرایط نابسامان بازار دارو دامن می‌زند؛ در حالی که وزیر از این اتفاقات بی‌اطلاع بود.

عضو هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت  تصریح کرد: این موضوع را از با توجه ارتباطاتی که با مجلس داریم در جهت منافع ملی پیگیری می کنیم و از مجلس تقاضای اعمال ماده 236 را تقاضا کردیم و کمیسیون بهداشت و درمان مجلسم هم گزارش‌های ما تایید کرد که واردات به اسم تولید داخل انجام شده و این موضوع در اسناد گمرک هم مورد تایید است.

در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی و گمرک اسناد شما را تأیید می‌کنند، پاسخ داد: در بخش گمرک به دلیل حساسیت به بخش تعرفه‌های وارداتی همکاری بیشتری صورت گرفته و همچنین با بانک مرکزی این تعامل نیز در حال برقراری است.
 
 
کلمات کلیدی : دیده‌بان شفافیت و عدالت، الیاس نادران، سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت
 
بي سواد
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۴۵:۵۸
لطفا گزارشي هم در خصوص تجهيزات پزشكي تهيه بفرمائيد كه از دارو وضعش خرابتر است.
و همچنين در خصوص معوقات پرداخت به كاركنان وزارت بهداشت.
در آخر سال تمام معوقات اعضاي هيئت علمي مستهلك و پرداخت شد لكن كاركنان غير هيئت علمي نزديك به يكسال طرح و كارانه و... طلبكارند. (4476113) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۶:۱۰:۲۵
این در مورد داروخانه دارها هم صدق میکنه برین بررسی کنید ببینید چرا اجازه نميدن مدل توزیع دارو و تجهیزات پزشکی تغییر کنه چه کسانی منافع دارند (4476419) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۶:۴۵:۱۵
هر کی اندکی با داروسازی در ارتباط باشد می دونه که رئیس سازمان غذا و دارو که از زمان احمدی نژاد ابقا شده با چندین شرکت داروسازی در ارتباط هست ... (4476522) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۲:۵۷:۴۵
از طرح تحول سلامت هم تحقیق و تفحص کنید تا معلوم شود این منابع عظیمی که به این طرح تزریق شده در کجا هزینه شده است. این طرح در حال نابودی و ورشکستگی بیمه ها می باشد. (4476126) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۳:۱۳:۰۳
این هست که ما میگیم گول ظاهر وزارت خانه ها را نخورید - و شما قبول ندارید (4476144) (alef-3)
 
فرناز
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۰:۵۱
ببخشید این سوال برای من ایجادشد که این نهاد (دیدبان شفافیت) از کجا مجوز فعالیت گرفته؟ اگر گروه دیگری هم بخواهد شبیه چنین موسسه ای را ایجاد کند آیا مثل این گروه آزاد خواهند بود؟ (4476236) (alef-11)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۴:۵۷:۴۶
خوبه
خیلی کار خوبیه! (4476319) (alef-3)
 
داروساز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۱۰:۴۴
با سلام
باعث خوشحالی است که پس از سالها افرادی متوجه مشکلات ریشه ای نظام تامین و توزیع داروی کشور شدند. لطفا به فهرست معضلات مطرح شده در متن خبر موارد ذیل را اضافه کنید: - اغلب ادارات دارو و غذای سطح کشور توسط داروسازنی که یا داروخانه دارند یا شرکت پخش، اداره می شود یعنی ناظر و ذی نفع یک نفر هست. - بدلیل عدم نظارت بر دستورالعملهای بالینی مقدار زیادی دارو در بیمارستانها هدر می رود بدون این که اثر خاصی بر سلامت جامعه داشته باشد. - شرکتهای دولتی و شبه دولتی عملا عمده تولید داخل دارو را در دست دارند و نظارت دقیقی بر کیفیت خروجی آنها نمی شود. و ... (4476330) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۲۰:۴۳
لطفا « تضاد منافع» در مورد خود آقای وزیر هم بررسی بشه. (4476339) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۲۰:۴۸
متاسفانه بیشتر مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا ودارو خودشون و یا همسر و بچه هاشون شرکت واردت دارو دارند و یا عضو یک شرکت واردات توزیع و واردات دارو هستند و خودشون ذی نفعند ، بنابراین دلشون به حال مریضان و مردم نمی سوزه و عملا نظارتی وجود نداره . (4476340) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۳۷:۲۰
پارسال 22 هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده (9 درصد که 1 درصد آن به طرح تحول جیب تعلق داشته)اخذ شده. یعنی حدود 2500 میلیار تومان فقط از محل مالیاتها به طرح تحول داده شده که این جدا از بودجه وزارت بهداشت است که هر ساله داده میشود. این رقم هنگفت چگونه خرج شده؟ (4476368) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۳۷:۵۰
پزشکی تجارت اول در ایران. (4476369) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۴۵:۴۱
پول ها خرج تفریحات خارج از کشور اقایان شده فکر کردن خرج ایجاد شغل شده مجلس همه وزرا را از دم رد کنه اگه بذارند اونایی که با مردم صداقت دارند (4476382) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۰:۱۵
فقط یک مثال میزنم که متوجه شوید چه پول هنگفتی در پزشکی وجود دارد.
اگر هر ایرانی 10 دندان خراب در طول عمرش داشته باشد آنگاه تعداد کل دندانهای خراب ایرانیها 800 میلیون است. اگر به ازای هر دندان 500 هزار تومان هزینه عصب کشی و پر کردن شود آنگاه رقم کل آن 400 هزار میلیارد تومان خواهد بود که با احتساب دلار 4 هزار تومانی میشود 100 میلیار دلار که این مبلغ معادل دو سال و نیم فروش نفت ایران است. در ایران کلا حدود 100 تا 120 هزار پزشک وجود دارد که حدود 10 تا 15 هزار نفرشان دندانپزشکند. یعنی هر دندانپزشک 40 میلیارد تومان فقط از دندانهای خراب ما کاسب هستند. 40 میلیار تومان!!!!!! (4476386) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۴:۰۶
این که یک پزشک خودش صاحب بیمارستان باشد و منصب هم باشد مشکلی ایجاد نمیکند؟
اگر شخصی خودش و همسر و همه فرزندانش پزشک باشند و منصبی هم داشته باشد که بتواند بر حقوق پزشکان تاثیر گذار باشد مشکلی ایجاد نمیکند؟ (4476390) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۶:۳۵:۲۶
آیا بهتر نبود مدارک به قوه قضاییه داده میشد تا حکم قضایی صادر شود این چنین اتهام زدن به افراد قبل از حکم قضایی به نظر صحیح نمیرسد (4476496) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۷:۳۶:۰۳
افرادي ذينفع در بدنه وزارت وارد شدن و تصميماتي درجهت منافعشون ميگيرن
اخيرا گروهي از phdهاي وزارتخانه نشين ،دوره اي به نفع خود يكساله تصويب كردن تا بتونن پزشك ازمايشگاه بشن
متاسفانه اقاي وزير ،با اين اطرافيان ،نميشه با جامعه پزشكي ،دارويي و تجهيزات صادق بود . (4476655) (alef-3)
 
م.فلاح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۸:۲۶:۳۶
وقتی یک جامعه چند صد هزار نفری پیراپزشکان و پرستاران فریاد میزنند که گول ظاهر خوش آب و رنگ طرح تحول سلامت را نخورید حتماً یک.چیزی می دانند و می بینند که می گویند (4476749) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۸:۲۷:۲۱
در اینکه مافیای دارو در ایران وجود دارد هیچ شکی نیست واقعا باید قوه قضاییه قاطعانه با این زالوصفتان برخورد کند (4476752) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۰:۳۳:۰۹
ضمن تشکر از گزارش این سازمان، لطفاً از دخالت مافیای دارو در جلوگیری از تولید ماده اولیه هورمون رشد در شرکت کارخانجات داروپخش در راستای تامین منافع شرکت های وارد کننده نیز گزارشی تهیه شود. پروژه مذکور در سال 93 توسط رییس جمهور محترم افتتاح شد و پس از مدت کوتاهی از افتتاح، با دخالت شرکت های وارد کننده هورمون رشد، تلاش ها و زحمات چندین ساله تیم تحقیق و توسعه شرکت بر باد رفت و با توقف فرایند تولید همگی از شرکت داروپخش منفک شدند. (4476923) (alef-11)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۰:۴۲:۳۶
خدا رحم کند جان عده ای برای گروهی دیگر تبدیل به پول شده است.
متاسفانه مشکل بزرگتر در مورد تجهیزات پزشکی است. در حالی که در بسیاری از ادوات امکان تولید مستقل داخل وجود دارد اما مافیاها و سرسپرده های تولید کنندگان بزرگ امکان هر گونه فعالیتی در این زمینه را گرفته اند.
الف جان اگر خواستی کامنت بزار چند نفری در این زمینه را بهت معرفی کنم! (4476927) (alef-11)
 
ت
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۵:۵۰:۰۷
ای وای وطن وای....اگر در مبارزه با فساد اموال افراد خاطی مصادره شود دیگر افراد ریسک فساد را نخواهند کرد... (4477306) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.