توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499797
تازه ترین موضع‌گیری مقامات سعودی درباره بحران سوریه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۷
هیئت وزیران سعودی تازه ترین موضعگیری خود در قبال بحران سوریه را مبتنی بر اعلامیه ژنو ۱ و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت دانست.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان، عواد العواد در بیانیه‌ای بعد از نشست هیئت وزیران سعودی به ریاست محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفت: هیئت وزیران بر موضع ثابت ریاض در قبال بحران سوریه و حل آن بر اساس اصول اعلامیه ژنو 1 و قطعنامه 2254 شورای امنیت تاکید کرد که خواهان تشکیل هیئتی انتقالی برای حکومت است تا اداره امور این کشور، تدوین یک قانون اساسی جدید برای سوریه و زمینه سازی برای برگزاری انتخابات را به منظور پایه ریزی آینده ای جدید برای سوریه که بشار اسد در آن جایی ندارد، برعهده داشته باشد".

وی افزود: هیئت وزیران بر حمایت عربستان از هیئت هماهنگی عالی مذاکرات و اقدامات آن برای توسعه مشارکت اعضای آن و وحدت صفوف مخالفان حمایت می کند".

هیئت هماهنگی عالی مذاکرات وابسته به آن دسته از  مخالفان سوری خارج نشین است که مورد حمایت عربستان به شمار می روند.

این موضعگیری هیئت وزیران سعودی درحالی مطرح می شود که پیش از این منابعی در هیئت هماهنگی عالی مذاکرات مورد حمایت عربستان فاش کردند که عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی به آنها اذعان کرده است که بشار اسد رئیس جمهور سوریه در قدرت باقی خواهد ماند.

به گفته این منابع، الجبیر به جناح معارضان سوری مورد حمایت ریاض گفته است که این هیئت عالی باید دیدگاه جدیدی ارائه دهد زیرا در غیر این صورت؛ کشورها بدنبال یک راه حل برای سوریه بدون معارضان خواهد بود.

الجبیر افزوده است: رویدادها نشان می دهد که دیگر خروج اسد (از قدرت) در آغاز مرحله انتقالی ممکن نیست.

وزیر خارجه عربستان تصریح کرده است: "باید درباره مدت باقی ماندنش (بشار اسد در قدرت) در مرحله انتقالی و اختیاراتش در آن مرحله بحث و گفت وگو کنیم".
 
کلمات کلیدی : عربستان، سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.