توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489699
پارلمان‌اروپا به تعلیق‌مذاکرات عضویت‌ ترکیه رای‌ داد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۵
پارلمان اتحادیه اروپایی از کمیسیون و کشورهای عضو خواست مذاکرات درباره الحاق ترکیه به این اتحادیه را متوقف کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پارلمان اروپایی در نشست خود در استراسبورگ قطعنامه‌ای را تایید کرد که در آن از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپایی خواسته شده فورا مذاکرات با آنکار بر سر الحاق این کشور به اتحادیه اروپا را متوقف کند مگر آنکه دولت ترکیه تغییرات مناسبی را در اصلاح قانون اساسی اجرا کند.

این پارلمان 751 عضوی با 477 رای مثبت در مقابل 64 رای منفی به تعلیق مذاکرات رای داد.

پارلمان اروپایی از کمیسیون و کشورهای عضو خواسته است براساس ساختار مذاکراتی، مذاکرات با ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا تعلیق شود مگر اینکه در بسته اصلاحات قانون اساسی تغییراتی ایجاد شود.

در این بیانیه آمده است: با تاکید بر پیشنهادات اعلام شده در کمیسیون ونیز در باره اصلاحات قانون اساسی که در آن اعلام شده متمم قانون اساسی براساس اصول اساسی تفکیک قوا نیست، اعلام می شود این اصلاحات در راستای معیارهای کپنهاگ نیست.  

این در حالی است که وزیر امور اتحادیه اروپا در ترکیه گفت رای گیری پرلمان اروپا برای تعلیق مذاکرات عضویت در این نهاد را "اشتباه فاحشی" خوانده بود.

عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در ترکیه امروز (پنجشنبه) در آغاز مذاکرات با یوهانس هان، کمیسیونر توسعه اتحادیه اروپا در آنکارا و ساعاتی پیش از آنکه پارلمان اروپایی رای غیر الزام آوری درباره ترکیه صادر کند این اظهارات را مطرح کرد.

عمر چلیک گفت: ترکیه انتظار دارد از جانب قانونگذاران اروپایی شاهد همبستگی بیشتری باشد اما به جای آن شاهد هستیم که می‌خواهند مذاکرات به حالت تعلیق در بیاید که کاملا اشتباه است.

این وزیر ترکیه همچنین گفت: آنکارا هرگز پیشنهادی برای اصلاح مناسبات ترکیه - اتحادیه اروپا از طریق یک سری توافق‌ها بر روی مهاجرت، مبارزه با تروریسم و تجارت را نمی‌پذیرد.
 
کلمات کلیدی : پارلمان‌ اروپا+مذاکرات عضویت‌ ترکیه+اتحادیه اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.