نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430594
دستورات ویژه زنگنه پس از توقف صادرات گاز ترکمنستان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۴
معاون وزیر نفت از دستورات ویژه وزیر نفت به منظور تامین پایدار و مطمئن سوخت مایع نیروگاه ها و صنایع شمال شرق کشور پس از توقف صادرات گاز ترکمنستان به ایران خبر داد.

عباس کاظمی در گفتگو با مهر درباره توقف صادرات گاز ترکمنستان به ایران، گفت: وزیر نفت با صدور دستوراتی خواستار  تامین پایدار و مطمئن سوخت مایع مورد نیاز تمامی صنایع و نیروگاه‌های شمال و شمال شرق کشور با توجه به قطع صادرات گاز ترکمنستان شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه هم اکنون حجم ذخایر استراتژیک سوخت‌های حرارتی ایران به ویژه گازوئیل و نفت کوره در مقایسه با مدت مشابه پارسال با افزایش قابل توجهی همراه شده است، تصریح کرد: هیچ گونه نگرانی برای تامین و توزیع پایدار سوخت مایع نیروگاه‌های کشور وجود ندارد.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون از سه مسیر خط لوله، نفتکش‌های جاده پیما و ریلی امکان توزیع سوخت در شمال و شمال شرق کشور وجود دارد، اظهار داشت: از سوی دیگر نسبت به مدت مشابه پارسال تولید گاز طبیعی ایران افزایش یافته و با صرفه‌جویی مردم در مصرف گاز قطعا هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

این مقام مسئول با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی موجود انبارهای نفت کشور از نظر ذخایر سوخت‌های حرارتی در شرایط مطلوبی قرار دارد.

شرکت ترکمن گاز ترکمنستان در اقدامی سوال برانگیز از پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۲ دی ماه ۹۵ صادرات گاز طبیعی به ایران را متوقف کرد. با این وجود جریان سوآپ گاز طبیعی کماکان بین دو کشور برقرار است.

بر این اساس هر چند صادرات روازنه حدود ۱۰ میلیون متر مکعبی گاز ترکمنستان متوقف شده اما هم اکنون روزانه حدود ۴ تا ۵ میلیون متر مکعب گاز در قالب قرارداد سوآپ بین دو کشور تبادل می شود.

از سوی دیگر صادرات گاز طبیعی ترکمنستان به ایران در حالی از پیش از ظهر امروز متوقف شده که جمعه هفته گذشته مسئولان شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز ترکمنستان یک تفاهم نامه همکاری به منظور ادامه تبادل و صادرات گاز بین دو کشور امضا کرده بودند

بیژن زنگنه وزیر نفت جمعه گذشته در گفتگو با مهر با بیان اینکه ایران نگرانی برای تامین گاز مورد نیاز خود در صورت توقف  واردات از ترکمنستان ندارد تاکید کرده بود واردات گاز از ترکمنستان صرفا به دلیل زیست محیطی برای ایران اهمیت داشته و با واردات گاز از این کشور به جای مصرف سوخت مایع در نیروگاه های شمال شرق گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۳۹۶/۰۶/۰۲ ۲۰:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۱۴:۱۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۸:۵۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۷:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۱۷:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۱۵:۰۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ ۱۲:۵۱
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ۱۹:۲۵
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۴ ۱۷:۵۲
 
۱۳۹۵/۰۵/۰۵ ۱۷:۳۱
 
 
کلمات کلیدی : واردات گاز از ترکمنستان+قطع گاز ترکمنستان+کمبود گاز+قطعی گاز+زنگنه+وزیر نفت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۲ ۲۱:۴۰:۱۶
بخدا اگر همه همت کنیم و کمی از مصرف خانگی فقط کمی صرفه جویی نماییم نه تنها کمبود گاز جبران خواهد شد بلکه حتی میتوانیم صادر نماییم ولی از آنجا که دولت محترم از آب گل آلود ماهی خواهد گرفت برنامه گران نمودن آن را عملی خواهد کرد (4095826) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.