نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490390
وقتی با شنیدن نام بانک، بیاد شهدا می افتادیم
بخش تعاملی الف - حمید مقیمی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰
به مدد گسترش خیره کننده وسایل ارتباط جمعی، هر روزه موج و گاهی طوفانی از خبرها از سراسر جهان در اختیار ما قرار می گیرند، اتفاقی که در روستای کوچکی در یک کشور افریقایی و اروپایی می افتد ممکن است در فاصله چند ساعت به خبر اول رسانه های جهان تبدیل شود. میلیاردها گوشی تلفن دوربین دار در دسترس مردم قرار دارد که هر لحظه آماده ثبت و ضبط اتفاقات غیره منتظره هستند. اگر چه آن چه بیشتر عطش خواندن را زیاد می کند، حوادث، بلایا و اتفاقاتی هستند که خطری را متوجه گروهی از مردم کرده اند.

جدای از اثر منفی توجه مستمر به اخبار اتفاقات ناگوار بر مردم، نکته مهمتر فراموشی آرام خوبی ها است، فراموشی زندگی، محبت و فراموشی مردم خوب. این که کاسبی، کارمندی، کارگری، مدیری با وجدان و ایمان خدمت کرده و به خانه می رود خبر نیست، این که مغازه داری نگران دقت ترازوی خود باشد خبر نیست، این که کشاورزی به فکر سلامت مردم باشد خبر نیست اما آن که می برد و می دزد و می کشد خبرساز می شود. این روند تدریجی است که ممکن است وجود تخلف، وجود گناه و ارتشا در جامعه را به امری عادی تبدیل کرده و آن گاه منتظر باشیم تا بازگرداندن پول جا مانده و چک مفقود شده و کار درست تبدیل به خبر شوند.

کمتر کسی است که امروز خاوری را نشناسد، تصویر ویلای چند میلیون دلاری او در کانادا را ندیده باشد و خبرهای جدید درباره او را دنبال نکند اما کمتر کسی است که در خاطرش نام عبدالرحمن نفیسی مانده باشد. مدیر یکی از شعب بانک کشاورزی در همدان که آن قدر شرافت داشت که جان خود و همسر و دو فرزندش را در راه حفظ مال مردم داد.

آن زمانی که واقعه بانک کشاورزی همدان رخ داد، علی رغم نبود اینترنت و صدها وسیله ارتباطی رنگارنگ، این موضوع انعکاس زیادی یافت اما نه به خاطر امانت داری، نه به خاطر این که وی به سارقان گفته بود؛ "اموال مرا ببرید اما دست به بیت المال نزنید" بلکه به خاطر جنایت بی سابقه ای بود که در مرکز شهر همدان، در جوار میدان آرامگاه و در زیرزمین بانک رخ داده و طی آن رئیس 42 ساله به همراه همسرش (فاطمه طاهریان) و دو فرزند 4 و 12 ساله به نام های ایمان و پیمان به طرز فجیعی به شهادت رسیدند.


بریده گزارش روزنامه کیهان از حادثه جنایت در بانک کشاورزی همدان

این بود که آن گوهر مردانگی و امانت داری، آن گوهر انسانیت و تعهد مکتوم ماند و حالا کمتر کسی نام او را به خاطر می آورد. همین است که این الگوهایی که ما در اقشار و سطوح مختلف داریم در غبار زمان محو شده و تنها قهرمان غیرجبهه ای چند نسل کتاب های درسی کودمان ما دهقان فداکار باقی می ماند.

مردمی که مرتب از اختلاس ها و دزدی ها می شوند که شاید بخش بسیار اندکی از واقعیت های جامعه باشد به تدریج به هم بدبین می شوند، وقتی هم ایمان کمی سست شد توجیه خوبی خواهند یافت که "همه این طور هستند ما چرا استفاده نکنیم". شاید یکی از دلایل حرمت شدید غیبت در اسلام همین موضوع عادی شدن زشتی ها و ایجاد بدبینی نسبت به دیگر مردم باشد.

شهید نفیسی تیر ماه سال 1326 در شهرستان اندیمشک به دنیا آمد و بعد از دیپلم به استخدام بانک کشاورزی درآمد. حضور مرتب و تعهد بسیار زیاد به کار موجب شد تا وی در زیر چادر و هنگام موشک باران هم شعبه بانک شوش را رها نکند.


شعبه بانک در چادر در زمان جنگ تجمیلی، شهید نفیسی نفر اول از سمت چپ

وی سپس به عنوان مدیر شعبه مرکزی بانک کشاورزی همدان انتخاب شد و در طی مدت کوتاهی تحسین بازرسان را برانگیخت اما آنچه او را از این مسیر خدمت بازداشت، حرص و طمع اهریمنی بود که در مسیر راهش قرار گرفت.


بازدید شهید نفیسی از طرح های مورد حمایت بانک

وی به همراه همسر و دو فرزندش در سحرگاه 22 بهمن ماه سال 1368 از منزل مسکونی خود واقع در طبقه دوم بانک از خواب بیدار و توسط دزدان نقاب پوش به زیرزمین هدایت شدند. وی را بسیار آزار دادند و فرزندانش را نیز تا آن که رمز را بگوید و قفل خزانه را بگشاید. سرانجام او و خانواده اش به همراه نگهبان جانباز در حریر سرخ شهادت به دیدار حق شتافتند. او رفت و خاوری ماند.


دادستان بشریه و بازپرس گودرزی در محل ورود جانیان - آشپزخانه واحد مسکونی شهید نفیسی


خانواده شهید نفیسیکه همراه وی به شهادت رسیدند


تشییع پیکر شهدای حادثه سرقت بانک با حضور پرشور مردم همدان

وظیفه ماست که یاد او و انسان های نیک و شریفی مانند شهید نفیسی را زنده نگاه داریم تا کلمه بانک برای ما تداعی کننده انسان هایی چو او باشد نه دزدان، اختلاس گران، نرخ بهره بالا و ...!
 
کلمات کلیدی : حمید مقیمی
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۰:۳۲:۰۸
خدا بیامرزه همه شان را
بانکداران امروز کجا بانکداران دیروز کجا (4465048) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۱۳:۳۶
درود خدا ورسول خدا وائمه معصومین علیهم السلام بر روح پاک وبی آلایش این شهیدان بی ادعا ولعنت خدا ورسول خدا وائمه معصومین علیهم السلام بر دزدان واختلاس گران ومنافقین وخائنین به دین ووطن عزیزمون ایران....روحشان قرین رحمت خدا (4465103) (alef-4)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۱۴:۰۹
از تهیه کننده این مطلب هم باید تشکر کرد که نام و یاد این مرد پاک را زنده کرد.

در این وانفسای جهنمی که بانک‌ها درست کرده‌اند، کار ایشان همانند کار آن شهید ارزشمند است؛‌ چون پرچم ارزش‌هایی که آن شهید در راهش جان داد را بالا برده‌اند. (4465104) (alef-4)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۲۲:۳۸
با سلام و صلوات خدمت آن عزیزان شهید میهن عزیزمان ایران.
خداوند بهترین پاداش را به آنها هدیه کرد یعنی شهادت در راه مردم و کشور.
خداوند رحمتشان کند. انشاءالله (4465118) (alef-4)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۵:۲۶:۵۷
آخه اگر عکس این شهید عزیز روی دیوار باشد پس عکس مسئولان بانکی را کجا بچسبانند اصلا عکس این دو را می توان در کنار هم چسباند (4465582) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۵۵:۰۹
باسلام اگرشهید نفیسی را کسی نمیشناسد بخاطر بی تدبیری مسیولین بانک کشاورزی است دریغ از یک عکس از ان شهید..... چرا .....روسای بانک عکس ان شهبد و خصایص ان شهید را در شعبات بانک کشاورزی در سراسر کشور توزیع معرفی نمی کنند (4465159) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۱:۵۹:۵۱
نام و یادشان بعنوان اسطوره در همدان و ایران بایستی ساخته و ماندگار باشد . (4465168) (alef-4)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۲:۵۴:۲۶
الان بانکها شدند منبع ربای پنهان و محل احتکار پولها و سرمایه مخفی مسئولین و ... (4465250) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۴۳:۱۱
چرا نام بانک معادل فارسی استفاده نمیکنن؟ (4465359) (alef-3)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۱:۵۶:۱۷
سلام
چون معادل فارسی اش چیزی شبیه "صندلی نزول خوری" است و اگر این اسم استفاده شود مردم طرف بانک نمی روند..
توضیح: در شهر ونیز ایتالیا رباخواران صندلی هایی روی پیاده رو می گذاشتند و به مردم نزول می دادند. این صندلی ها اسمش "بانک" بود. به مرور پول دار شدند و از طرفی هم نفوذ سیاسی پیدا کردند و توانستند به شغلشان رسمیت بدهند. به این صورت صندلی تبدیل به ساختمان شد اما اسم "بانک" رویش ماند. (4468019) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۳:۵۵:۰۵
بیشتر امروز با شنیدن بانک یاد قسط های بانکی و جریمه ی عقب افتادن آنها می افتم (4465401) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۴:۰۱:۱۶
آفرین بر شما
بلاخره یکی هم از جنبه مثبت به بانک و کارکنان آن نگریست
خداخیرتان دهاد (4465425) (alef-4)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۸ ۱۴:۳۵:۰۶
درود بر شما از نیکان روزگار یاد نمودید
یاد و خاطره تمامی شهدا و انسانهای درستکار را گرامی میداریم (4465489) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۰۰:۴۸:۵۷
درورد بر شرفشان. و دورد بر شرف جانبازانی که خاموش به سوی دیار ابدی می شتابند.جانبازانی که علیرغم تایید در کمیسیون های پزشکی و فقط بخاطر گرفتن داروهای ریه دنبال جانبازیشان آمده اند چرا که تاکنون توقعی نداشته اند ولی با بالا رفتن سن آسیب هایشان زیادتر و حادتر شده و محبور به گرفتن جانبازی برای تحت پوشش قرار گرفتن داروهایشان هستند ولی مورد بی مهری کمیسیون بنیاد قرار می گیرند و رد می شوند. و این روند صدای اعتراض این قشر را زیاد کرده است.کاش هنوز هم به این عزیزان بها بدهیم و آنان را دچار بوروکراسی شدید و عدم اطمینان نکنیم. (4508102) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.