توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504754
پروژه کتابخانه سیار کودکان در مغولستان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۹
این پروژه در سال ۲۰۰۲ به ابتکار نویسنده مشهور کتاب های کودکان اهل مغولستان، داشدانداگ جومبا، با همکاری شمار زیادی نیروی داوطلب، از نویسندگان، هنرمندان، دانشجویان و خانواده جومبا آغاز شد. 

 هدف آن ترویج خواندن در میان کودکانی بود که در روستاهای دورافتاده زندگی می کردند، کوچ نشین بودند و یا زندگی شبانی داشتند. در این پروژه کتاب ها نه تنها با اتوبوس و خودروهای باربر در میان زمین های پهناور استپی سفر می کنند، بلکه بار شترها می شوند تا به جاهایی که ماشین ها توان داندن ندارند،‌ دست پیدا کنند.

نخستین کتاب هایی که در این پروژه به خانه ها و چادرهای کودکان راه یافتند، کتاب های تصویری بودند و بهترین نویسندگان ملی و بین المللی آن ها را برگزیده بودند. پس از نخستین گزینش ها، با برنامه ای که در ژاپن برگزار شد، ۱۰هزار جلد کتاب تصویری از سوی کودکان ژاپنی به کودکان مغول اهدا شد. این کتاب ها را دانشجویان زبان ژاپنی به زبان مغول برگرداندند و متن های برگردان را بر روی متن های کتاب های اصلی چسباندند.

پروژه کتابخانه سیار مغولستان در سال ۲۰۰۶ جایزه ترویج آساهی را از آن خود کرد.

منبع: کتابک
 
کلمات کلیدی : کتابخوانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
پروژه کتابخانه سیار کودکان در مغولستان