توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475252
اظهارات ابهام‌آمیز «امیر قطر» درباره ایران و آمریکا/سایت خبرگزاری دولتی قطر هک شده بود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۵
اخبار اولیه از این امر حکایت داشت که امیر قطر گفته است چون ایران یک قدرت اسلامی است، هیچ عقلانیتی در ادامه خصومت با ایران وجود ندارد اما ساعاتی بعد منابع قطری انتساب این اظهارات به امیر قطر را رد کردند.

به گزارش فارس، رسانه‌های عربی بامداد امروز چهارشنبه اظهاراتی را به نقل از «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر درباره ایران، رژیم صهیونیستی و آمریکا منتشر کردند. با این وجود خبرگزاری قطر ساعاتی بعد این اظهارات را تکذیب کرد و اعلام کرد که انتساب آن به امیر قطر درست نیست.

اخبار منتشر شده در رسانه‌های عربی زبان از جمله «العربیه»، شبکه «اسکای نیوز عربی»، «روسیا الیوم» و چند مورد دیگر از این امر حکایت داشت که امیر قطر در اظهارات امروز خود تأکید کرده است: «ایران یک قدرت اسلامی است و هیچ عقلانیتی در دشمنی با ایران وجود ندارد».

تمیم بن حمد آل ثانی همچنین گفته است:‌ «ایران یک قدرت اصلی برای حفظ ثبات در منطقه است».

اما اینکه منشأ اصلی این اخبار در خبرگزاری های عربی زبان که همگی نیز منبع خود را خبرگزاری قطر اعلام کرده بودند، کجاست، هنوز مشخص نیست.

سایت خبرگزاری قطر هک شده بود
خبرگزاری «فرانسه» حدود دو ساعت پس از انتشار این اخبار و تکذیب شدن آنها اعلام کرد که سایت خبرگزاری دولتی قطر هک شده بود.

«تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر یک روز پس از اعلام پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، با ارسال پیامی به روحانی، پیروزی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری را تبریک گفته بود.

بنا بر گزارش اولیه شبکه «العربیه»، امیر قطر همچنین با اشاره به تمایل دوحه برای همکاری با کشورهای همسایه به منظور ایجاد ثبات در منطقه گفته است که قطر به صورت همزمان موفق شده تا هم روابط مستحکمی با آمریکا برقرار سازد و هم با ایران.

وی در ادامه گفت که این حق قطر است که به صورت همزمان روابط خوبی هم با رژیم صهیونیستی و هم با حماس به عنوان نماینده قانونی و مشروع فلسطینیان داشته باشد. امیر قطر تأکید کرد که روابط دوحه و تل‌آویو خوب است.

با این وجود تمیم بن حمد آل ثانی از وجود تنش‌هایی میان دوحه و دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا خبر داده است.

امیر قطر  همچنین با اشاره به مناقشات اخیر در داخل آمریکا بر سر ارتباطات «دونالد ترامپ» با روسیه تأکید کرد که در حال حاضر رئیس‌جمهوری آمریکا با مشکلات و مسائل حقوقی در این کشور مواجه است.

با این وجود در ادامه با ملایم کردن لحن خود گفت، پایگاه هوایی «العدید» قطر که هم مورد استفاده نیروهای هوایی قطر است و هم آمریکا، از دوحه در قبال کشورهای همسایه خود حفاظت می‌کند. وی به هیچ اسمی از این کشورهای همسایه اشاره نکرد.

بر اساس این گزارش، پایگاه نظامی العدید در جنوب غربی دوحه مدتهاست که نماد اتحاد آمریکا و قطر بوده است.


 
 
کلمات کلیدی : امیر قطر+ایران +آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.