توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480454
«جیمز کومی» از فشار ترامپ خبر داد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۴
مدیر برکنار شده اِف بی آی در هجمه ای غافلگیرانه علیه رئیس جمهور آمریکا گفت که «ترامپ» با تأکید بر لزوم وفاداری، او را تحت فشار گذاشت تا روند تحقیقات پیرامون «مایکل فلین» را متوقف نماید.

به گزارش مهر به نقل از سی اِن اِن، «جیمز کومی» مدیر برکنار شده «اداره تحقیقات فدرال» آمریکا-FBI- در هجمه ای غافلگیرانه علیه رئیس جمهور آمریکا گفت که «دونالد ترامپ» با اِعمال فشار بر وی خواستار وفاداری او و توقف روند تحقیقات پیرامون «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید شد و به طور مکرر او را تحت فشار می گذاشت تا بطور علنی اعلام نماید که شخص دونالد ترامپ در این تحقیقات مورد بررسی قرار نمی گیرد.

گفتنی است که جیمز کومی در آستانه برگزاری جلسه شهادت خود در کنگره، با انتشار بیانیه آغازین سبب تشدید بحران سیاسی موجود در کاخ سفید شد.

این سند مهم در واقع شرحی بسیار دقیق از نخستین دیدارهای جیمز کومی با رئیس جمهور آمریکا را ارائه می نماید که شامل نقل قولهایی از ترامپ و همچنین نشاندهنده احساس عذاب و ناراحتی مدیر سابق اِف بی آی از نحوه رفتار رئیس جمهور آمریکاست.

این جلسه شهادت که قرار است روز پنج شنبه برگزار شود، احتمالاً این حدس و گمان منتقدان ترامپ را تقویت خواهد کرد که باور دارند رئیس جمهوری آمریکا درصدد ممانعت از اجرای عدالت و سوء استفاده از قدرت خود در ارتباط با جیمز کومی است.

کومی همچنین گفت که ترامپ از وی خواست تا روند تحقیقات اِف بی آی پیرامون مایکل فلین و تماسهای او با «سرگئی کیسلیاک» سفیر روسیه در واشنگتن را متوقف نماید؛ تماسهایی که در نهایت به اخراج فلین از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید منجر شد.

جیمز کومی در این بیانیه نوشت که ترامپ به وی گفته بود: «من امیدوارم که شما بتوانید از تحقیقات در خصوص فلین منصرف شوید. فلین آدم خوبی است».

جیمز کومی در شرح دیدار خصوصی خود با ترامپ در کاخ سفید نوشت: «من [به ترامپ] پاسخ دادم که فلین تنها آدم خوبی است. اما نگفتم که این تحقیقات را متوقف می کنم».

وی در شهادت نامه خود متذکر شد که تقاضای رئیس جمهور آمریکا برای توقف تحقیقات در خصوص فلین، برای وی قابل درک بود. اما او نمی تواند درک کند که چرا ترامپ خواستار توقف کامل جریان تحقیقات پیرامون مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا و تبانی احتمالی میان اعضای تیم انتخاباتی اش با مقامات مسکو شد. مدیر سابق اف بی آی در توصیف خود از تلاش آشکار ترامپ برای کسب وفاداری وی در نخستین مراسم شام در ماه ژانویه، نوشت که ترامپ به او گفته بود که «به وفاداری نیاز دارد». کومی نیز در پاسخ ترامپ گفت که همواره می تواند از بابت صداقت او خاطرجمع باشد.

لازم به ذکر است که مدیر سابق اف بی آی با ترامپ ۹ بار بطور جداگانه گفتگو کرده است که سه گفتگو حضوری و ۶ گفتگوی دیگر تلفنی بوده است.

جیمز کومی با اشاره به مراسم ناهار دو نفره خود با ترامپ در روز ۲۷ اُم ژانویه در کاخ سفید نوشت که حس غریزی اش به او می گفت که این دیدار دو نفره و لحن گفتگوها نشان می دهد که ترامپ در تلاش است تا او را وادار سازد برای ابقاء در سمت خود از رئیس جمهور تقاضا کند؛ تا بدین ترتیب، فضایی برای ایجاد «یک رابطه مبتنی بر نوعی حمایت و پشتیبانی» بوجود آید.

کومی در این باره نوشت: «این موضوع من را بسیار نگران ساخت؛ زیرا در ساختار قوه مجریه، اف بی آی به لحاظ عرفی دارای موجودیتی مستقل است». وی افزود که یادداشتی در مورد این دیدارها نوشت و آن را با مقامات بلندپایه اف بی آی در میان گذاشت.

سناتور جان مک کین جمهوریخواه در واکنش به جلسه شهادت کومی به خبرگزاری سی اِن اِن گفت که این جلسه شهادت را «نگران کننده» می داند.

«آدام شیف» نماینده دموکرات در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت که جلسه شهادت جیمز کومی «مجموعه ای از ادعاهای نگران کننده در خصوص عملکرد رئیس جمهور [آمریکا] را تأیید می کند».

شایان ذکر است که این شهادت نامه بدون اطلاع قبلی بر روی وبگاه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا منتشر شد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، فلین ، روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.