توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430756
درد گورخوابهای نصیرآباد اعتیاد نبود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اعلام خبر افزایش 10 درصدی مرگ و میر ناشی از مواد مخدر در هشت ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تاکید کرد: آمار چندان افزایش نیافته است اما موضوع نگران کننده آن است که مسمومیت حاد از طرقی چون تزریق، مصرف بیش از حد مواد، حمل مواد در شکم و پاره شدن آن افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، پرویز افشار در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به فعالیت‌های انجام شده در سال جاری در راستای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و مشارکت نهادها و دستگاه‌های مختلف در این امر پرداخت و گفت: شمار NGOهای فعال مواد مخدر از 2371 مورد به 2365 مورد رسیده است.

وی افزود: تنظیم شیوه نامه با دستگاه‌های مختلف، حمایت از 679 طرح کارآفرینی، برگزاری 713 نشست توانمندسازی در استان ها از اقداماتی است که در زمینه مشارک ها انجام شده است. همچنین میزان کمک مردم در حاشیه شهرها به معتادان بهبود یافته و خانواده آنها نسبت به مدت مشابه سال گذشته قابل قیاس نیست و نشان دهنده افزایش حساسیت مردم است اما باید بیشتر در این زمینه کار کنیم.

ابراز نگرانی از مرگ‌ومیرهای ناشی از اوردوز

مرگ 1605 نفر بر اثر مواد مخدر طی 8 ماهه امسال


افشار  ضمن اشاره به شاخص‌های بین‌المللی افزود: حداکثر سهم مرگ و میر ناشی از مواد مخدر در موارد حاد چون اوردوز حدود 30 درصد باید باشد و در مناطقی که وضعیت بسیار بد است حداکثر 50 درصد است اما در کشور ما حدود 63 درصد است و باید این آمار کاهش یابد.

به گفته وی بر اساس آمار هشت ماهه امسال 1605 نفر بر اثر مواد مخدر جان خود را از دست داده اند که 153 نفر زن و مابقی مرد بوده اند.

عقیم سازی معتادان متجاهر به صلاح نیست

بررسی وضعیت تولد نوزادان دارای مادر معتاد در بیمارستانها


سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره اظهاراتی مبنی بر عقیم سازی معتادان متجاهر و کارتن خواب ها گفت: مواضع رسمی ستاد را در قالب هماهنگی دستگاه‌ها اعلام می‌کنیم و اگر کارشناس یا مسوولی عقیده ای داشته باشد به معنای نظر رسمی نیست. عقیم سازی نه از نظر شرعی و نه قانونی و اخلاقی به صلاح نیست و افراد حق زندگی و زادوولد دارند.

افشار ادامه داد: اگر فرد پرخطری موقت از وسایل پیشگیری چون ایمپلنت‌های شش ماهه استفاده کند، قابل قبول است چون برگشت پذیر است و بستگی به شرایط فرد دارد و به عنوان مثال ممکن است زن معتادی دارای بیماری قابل انتقال چوت هپاتیت و ایدز به فرزند باشد که آن هم به صورت موردی بر اساس رای کمیسیون های مربوطه انجام می شود. درباره آمار نوزادان معتادان زن متجاهر نیز باید گفت که نوزاد متولد شده از مادر معتاد چه متجاهر باشد و چه نباشد در بیمارستان ها دنبال می شود و آمارهای اعلام شده، مجموع آماری است که اعلام می‌شود و احتمالا بخشی از آنها متجاهر بوده اند.

درد گورخوابهای نصیرآباد اعتیاد نبود

افشار درباره آمار متناقض از معتادان جمع آوری شده از گورستان نصیرآباد گفت: از مرکز اخوان بازدید داشتیم از مجموع آنها که در گورستان بودند فقط یک نفر به اخوان آمده و مابقی متجاهر واقعی نبودند و بخش قابل توجهی به گرمخانه ها رفته اند که نشان می دهد درد اصلی آنها اعتیاد نبوده است.

رسمی کردن کشت خشخاش در کشور موضوعیت ندارد

وی درخصوص شنیده‌هایی مبنی کشت خشخاش در کشور گفت: رسمی کردن کشت خشخاش در کشور ما موضوعیت ندارد. قبل از انقلاب کشت شقایق انجام می‌شد.

کتامین، مخدر نیست

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره مخدر جدید کتامین گفت: کتامین مخدر نیست و دارویی است که در بیهوشی استفاده می‌شود و قابلیت انحراف و سوء مصرف دارد اما آمارهای مصرف آن در ایران در سطحی نبوده که به بحران تبدیل شود با این حال مکانیسم های نظارتی و کنترلی را تقویت کرده‌ایم تا مشکل آفرین نشود.
 
کلمات کلیدی : کارتن‌ خواب‌ +معتاد + گورخواب‌ها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.