نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490255
بررسی تحریم اعراب بر اقتصاد قطر؛
دانشمند: تحریم ها علیه قطر، تاثیر زیادی در اقتصاد این کشور نخواهد داشت/ ایران فرصت سوزی نکند
گفتگو از معصومه پورصادقی، 19 تیر 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۵
برخی از کارشناسان معتقدند که قطع رابطه کشورهای عربی با قطر، میتواند تاثیر منفی در اقتصاد منطقه و به ویژه خود این کشور داشته باشد و اقتصاد منطقه را دچار بحران کند، اما نکته ای که اهمیت دارد این است که در بحث رونق صادرات ایران می‌تواند تاثیرگذار باشد؛ بنابراین شرایط برای توسعه روابط ایران و قطر بسیار مهیا است و البته جای نگرانی برای قطر در تامین مایحتاج کشورش در این زمینه وجود ندارد چراکه از سویی این کشور بسیار ثروتمند بوده و همچنین سایر کشورها همچون ایران در کنار مردم و دولت قطر خواهند بود.

اما به عقیده برخی از صاحبنظران تحریم ها بر روی قطر، مشکلات زیادی را برای این کشور و سایر کشورهای منطقه در دراز مدت ایجاد خواهد کرد.

در همین راستا، خبرنگار الف گفتگویی را با مسعود دانشمند، از منظر اقتصاد بین الملل انجام داده است، که بدین شرح است:

مسعود دانشمند، دبیرکل خانه اقتصاد ایران در گفتگو با خبرنگار سیاسی الف، در مورد تحریم های کشورهای عربی علیه قطر اظهار داشت: مسایل قطر دو بعد سیاسی و اقتصادی دارد، در مورد سیاسی ابعاد کاملا مشخص است، ولی در مورد مسایل اقتصادی باید گفت که عربستان و کشورهای هم پیمانش هم مرز زمینی و هم مرز هوایی قطر را دچار مشکل کرده‌اند که در مورد تحریم آسمانی هواپیمای قطری می توانند از آسمان ایران عبور کنند اما مسئله اصلی 5/2 جمعیت قطر است که باید عمده مواد غذایی آنها تامین شود و اجازه نداد تا تحریم ها بر اقتصاد این کشور لطمه بزند.
 
وی تصریح کرد: تا قبل از تحریم قطر از کشورهای عربی، عمده مواد غذایی این کشور از سوی امارات و تا حدودی هم از سوی عربستان تامین میشد که طبق آخرین آمار، 5 میلیارد دلار صادرات امارات به قطر بود که رقم کمی نیست که البته همه آنها تولیدات اروپایی بود که به امارات رفته و از آنجا به قطر صادر میشد و همگی آنها انواع اقلام خوراکی بود که هم اکنون این صادرات متوقف شده است.
 
دبیرکل خانه اقتصاد ایران ادامه داد: همچنین میوه از شیلی و مصر به امارات و از آنجا به قطر صادر میشد که این نیز متوقف شده است لذا اینجا جمهوری اسلامی ایران باید از فرصت استفاده کرده و سعی کند خوب عمل کند تا بتواند بازار غرب را به دست بگیرد و هم نیازهای قطر را تامین کند و هم بتواند بر اقتصاد داخلی خود تاثیرگذار باشد. در حال حاضر با توجه به وضعیت اقتصاد اروپا، خود اروپایی ها به ایران پیشنهاد می کنند که تهران مایحتاج قطر را  تامین کند.
 
دانشمند تاکید کرد: کاری که ما باید در ابتدا انجام دهیم این است که باید در بازار قطر ورود پیدا کنیم و بتوانیم به عنوان واسطه دوم بازار را در دست بگیریم و فرصت سوزی نکنیم تا از این طریق دولت و مردم قطر نیز به آرامش برسند، اگر امارات حدود 5 میلیارد دلار به قطر صادر می کرد ما نیز  حدداقل بتوانیم 2 میلیارد دلار را در دست بگیریم. ما در مجموع حدود 40 میلیارد صادرات داریم که از این مبلغ، حدود 15 میلیارد دلار صادرات پتروشیمی، حدود 7 میلیارد دلار میادین گازی و چیزی که باقی می‌ماند محصولات و تولیدات کشاورزی است لذا ما باید بتوانیم 2، 3 میلیارد دیگر نیز به اضافه کنیم و بازار قطر را در دست بگیریم.
 
عضو اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: یکی از مشکلات اساسی که میان رابطه قطر و ایران و جود دارد، بحث ارتباطات بانکی است، ایران و قطر هیچ گونه ارتباط بانکی با یکدیگر ندارند، لذا دولت باید مرکز صادرات به قطر ایجاد کند تا از این طریق محصولات کشاورزی و  سایر اقلام به این کشور داده شود و تاجر ایرانی نگران پول خود نباشد.

وی افزود: یکی از دیگر از این مشکلات نیز بحث حمل و نقل است، باید حمل و نقل مواد غذایی و صادرات به قطر از راه آسان تری به این کشور برسد که در حال حاضر بخش خصوصی در حال برطرف نمودن این موانع است.
 
دانشمند خاطرنشان کرد: تحریم های کشورهای عربی علیه قطر به این کشور آسیب نمیزند، شاید منطقه را دچار بحران کند و اثرگذار باشد اما این تحریم ها فلج کننده نخواهد بود و ایران و سایر کشورهای دیگر نیز می توانند به قطر کمک کنند تا از این وضعیت بیرون بیاید.
 
وی همچنین در مورد تصمیم مصر در مورد اینکه کشتی های قطری حق توقف در کانال سوئز را ندارند، گفت: مطرح کردن این موضوع از سوی مصر، مشکلی برای قطر ایجاد نخواهد کرد، یک روزی هم آمریکایی ها می گفتند که ایران حق ورود ندارد که ما پرچم خود را تعوض میکردیم لذا ایم مسئله اصلا قطر و اقتصادش را دچار بحرانی نخواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : قطر، تحریم، عربستان سعودی، امارات، اقتصاد
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۴۸:۳۷
اصلا قضیه قطر ممکن است تاکتیک اعراب و دشمنان با هدف ایران باشد مسولان مواظب باشند ترفند دشمنان نباشد (4466477) (alef-11)
 
جهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۹:۴۹:۵۸
صادر کننده واقعی اقدام کند دولت هم بستر را آماده کتد.ازسو استفاده پرهیز شو د.ایران در دراز مدت موفق میشه. (4466479) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۴۴:۳۷
بیش از نیمی از بازار کشور های حاشیه جنوب خلیج فارس را ایرانیان ساکن این امارات تشکیل میدهند
نه امارات نه کویت و بحرین و نه قطر نمیتوانند از این نیروی عظیم چشم پوشی کنند
همچنین بهترین تجار ایرانی از جهت پاکی و صداقت نیز ساکن همین مناطق میباشند
خلیج فارس را دریابید
دریای عمان را دریابید
آب شیرین کن دوای درد بسیاری از معضلات جنوب کشور است
جنوب کشور را دریابید
همه گیلان و مازندران و اردبیل و تالش نیست
داغ است و شرجی چه بهتر
دست کم مایگان را دور نگه میدارد (4466560) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۸:۳۸:۵۳
اردبیل به خاطر اقلیم خود خنک تر ازاونجاست ولی دولت اینجا کاری نکرده اینجا هم همه بیکارن و6 ماه توسرمای زیر 20 درجه شهر مثل شهر ارواحه عوضش شما هم زمستون اب وهواتون خوبه همه چیز تو تهران خلاصه میشه گیلا ن ومازنداران واردبیل هم خبری نیست سرد است وسوزناک وهمه چیز یخ میزند ودست کم مایگان را دور نگه داشته (4468184) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۱:۴۶:۵۲
امیدوارم در این مورد هم مانند سایر موارد به این سرنوشت دچار نشویم که ترکیه و پاکستان و چین تمام این فرصتها را قبضه کردند.
حتی می توان پیشنهاد داد مسابقات جام جهانی هم را بطور مشترک با ایران برگزار گردد. کافی است دو ورزشگاه در شیراز و یاسوج برای تیرماه یا بندر عباس و بوشهر در زمستان توسط قطری ها ساخته بشه که هوای بسیار خوبی نسبت به قطر دارن ساخته بشه. (4466702) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۳:۲۰:۴۴
ایران فرصت سوزی و گرفتاری را دوست دارد وضعیت الان ما حکایت از این رفتار دارد (4466933) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۴:۳۵:۴۳
با تجربه چند دهه تجارت با جاشیه جنوبی خلیج فارس متاسفانه حمل و نقل دریائی ما بروال صد سال پیش است . لنج های چوبی سنگین با راندمان سوخت گازوئیل وحشتناک تخلیه و بار گیری دستی در آن هوای گرم و مرطوب
بخشی از میوه و تره بار در مقصد تبدیل به خوراک دام . قیمت حمل کالا هم هیچ حساب و کتابی ندارد فعلا چهار تا پنج برابر قبل از بحران قطر حمل و نقل دریائی ما نیازمند ورود شرکت هائی است که با توان بالای سرمایه وارد این عرصه شوند . (4467072) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۹:۰۰:۱۵
روی صادرات مواد خوراکی لطفآ کنترل ودقت کامل اعمال شود که باعث بد نامی برای صادرات ایران نشود. (4467515) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.