توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478916
پخش خطبه تاریخی مقام معظم رهبری درباره قیام ۱۵ خرداد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
شبکه پنج سیما به مناسبت فرارسیدن ۱۵ خرداد، خطبه تاریخی تحلیلی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره قیام ۱۵ خرداد را روزهای یکشنبه و دوشنبه پخش می‌کند.

به گزارش ایسنا، این برنامه روز یکشنبه ۱۴ خرداد پس از افطار ساعت ۲۰:۴۵ و روز دوشنبه ۱۵ خرداد ساعت ۱۸ از شبکه پنج سیما پخش خواهد شد.

این خطبه را مقام معظم رهبری در زمان امامت جمعه خود در نماز جمعه تاریخ ۱۳۶۰/۳/۱۵ در دانشگاه تهران ایراد فرمودند.

در بخش‌های مهم این خطبه تاریخی می‌خوانیم:

«۱۵خرداد یک قیام مردمی بود. علت این قیام هم این بود که در روز عاشورای آن سال که مصادف با سیزدهم خرداد می‌شد، امام امت حقایق افشا نشده‌ی تا آن روز را با مردم بیواسطه در میان گذاشتند، که درباره‌ی این ارتباط بی‌واسطه‌ی امام و امت حرفی دارم که عرض می‌کنم. در این گفتار، که توصیه میکنم اگر نوار قابل فهمی و سالمی از آن هست، رسانه‌های همگانی آن را پخش کنند تا مردم بفهمند که نوزده سال قبل امام چه می‌گفتند، حقایقی را بیان کردند که این حقایق، آن‌روز برای خیلی‌ها حتی دست‌اندرکاران سیاست، قابل فهم نبود. اگر حافظه خطا نکرده باشد، جملات امام این‌ها بود که «اسرائیل می‌خواهد در ایران قرآن نباشد. اسرائیل می‌خواهد در ایران روحانیون نباشند. اسرائیل می‌خواهد در ایران اسلام نباشد.»

آن روز برای خیلی‌ها این مطلب قابل فهم نبود که اسرائیل کجا، ایران کجا؟ و اسرائیل چه دشمنی با قرآن و با روحانیت دارد آن هم در ایران؟ حساسیت دستگاه در مقابل این مطالب به قدری بود که شب بعد از این سخنرانی، یعنی شب نیمه‌ی خرداد که مصادف با دوازدهم محرم بود، امام را دزدانه، نیمه‌شب از منزل‌شان در قم ربودند و به تهران آوردند و زندانی کردند. روز نیمه‌ی خرداد مردم به مجرد این‌ که فهمیدند که امام دستگیر و ربوده شده است، بدون این ‌که فرمانده‌ای، رهبری از سوی شخصیتی، از سوی حزبی، گروهی وجود داشته باشد، به خیابان‌ها ریختند. در تهران، در قم، در شیراز، در مشهد، در بعضی شهرهای دیگر و حتی در بعضی از روستاها در ورامین.

و دستگاه جبار که باور نمی‌کرد نفوذ روحانیت و مرجعیت در این حد باشد، غافلگیر شد و دست به یک عمل تند وحشیانه‌ی حساب نشده زد. مردم را در خیابان‌ها و میدان‌ها به رگبار بستند و آن روزها رقم پانزده هزار شهید در زبان‌ها میگشت.

این قیام یک نقطه‌ی عطف شد. اگر چه عده‌ای را مرعوب کرد، اما خط مبارزه را روشن و واضح کرد. از آن روز حرکت انقلابی مردم ایران که از تقریباً نه ماه قبل از آن یا یک سال قبل از آن به تدریج آغاز شده بود، شکل قطعی و جدی گرفت و این قیام به انقلاب ۲۲ بهمن منتهی شد و در مئال، جمهوری اسلامی را به وجود آورد.

گزارش حادثه به اجمال این است، اما تحلیل حادثه بسیار تحلیل جالب و شیرینی است که باید بنشینند آنها که در متن واقعه بوده‌اند و با چشم تیزبین حوادث را دیده‌اند، شهادت خود را بنویسند تا تاریخ روی ۱۵ خرداد قضاوت کند.»
۱۳۹۶/۰۵/۲۶ ۱۰:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۱۴:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۱ ۱۲:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۵ ۱۷:۰۳
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۵ ۱۶:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۴ ۲۳:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۴ ۱۵:۲۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۷ ۱۷:۱۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۸ ۰۶:۱۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۱۶:۲۲
 
 
کلمات کلیدی : مقام معظم رهبری + قیام ۱۵ خرداد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.